Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Parapet Nedir? Duvar Yükseklikleri ve Çizim Detayları

Yapılarda ve Binalarda 40cm - 120 cm yüksekliğinde Tuğla, Bims veya Betonarme sistem ile yapılmış bir nevi duvar sistemidir. Konu ile ilgili detaylar yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Parapet, yapıların çatı, teras veya balkon gibi bölümlerindeki koruyucu duvarları ifade eden bir terimdir. Genellikle yalıtım ve güvenlik amacıyla inşa edilir.

Parapet terimi sıklıkla küpeşte, korkuluk ve pencere kenarı gibi kavramlarla karıştırılsa da, mimari bağlamda farklı bir uygulamayı ifade eder. İtalyanca ‘parapetto’ kelimesinden gelen bu Mimari ve İnşaat terimi sözcüğü; Yapıların Balkon, Pencere Altı ve Çatı alanlarında örülen 80 cm yüksekliğindeki duvarlardır.

parapet

Pencere altında kullanılan Parapetler Gaz beton, Bims, Tuğla gibi malzemelerden yapılır.  Son dönemlerde çatı çevresinde kullanılan sistemde ise Betonarme kullanılır.

çatı parapet

Pencere, Kapı gibi yapı birimlerinin üst kısmında Demir veya Beton ürünler kullanılan sisteme ise Hatıl / Lento adı verilmektedir. Bu terimler Parapet ile karıştırılmaktadır.

Parapet Kullanım Amacı

Parapet duvarlar, çatılar, teraslar, balkonlar ve benzeri yüksek yerlerde güvenlik sağlar. Bu duvarlar düşme riskini azaltarak insanların yüksekten düşme veya düşme tehlikesi yaşamasını önler.

Mimari Projeler de dış cephe tasarımını tamamlamak amacıyla gezilmeyen çatılarda 40 cm yüksekliğinde, gezilebilir çatılarda ise minimum 60 cm yükseklikte imal edilir.

Çatı sisteminde kullanılan Parapetlerde; Çatı Su ve Isı yalıtımı parapet etrafına uygulanması gerekmektedir. Su ve Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde Parapet Süzgeci farklı yöntemlerle uygulanabilir. Bu detaylara dair teknik çizimler;

Parapet Detayları

Mimarlık Terimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu