Mimari Proje Örnekleri

Bağ Evi Modelleri ve Proje örnekleri

bağ evi modelleri

Bağ evi yaptırmak isteyenler için akıllarında mimari proje ve tasarım fikri olması adına 2022 yılının en iyi Bağ Evi Modelleri bir araya topladık. Genel olarak Betonarme sistem veya Ahşap malzemeler kullanılarak yapılan modellerin genel özelliği köy evi, villa alanları gibi yapılar içerisinde en çok tercih edilen modeller ve bir kaç tanesinin de Mimari projesi yer almaktadır.

Ana başlıklarımız; Betonarme Bağ Ev Modelleri, Ahşap Bağ evi modelleri, Havuzlu bağ evi modelleri, Bağ evi planları, Dublex bağ evi modelleri ve Küçük bağ evleri modellerinden oluşmaktadır. İçeriğimiz tamamına aşağıdaki yazı listesi başlıklarından seçerek ulaşabilirsiniz.

Tek katlı modeller

köy evi

Tek katlı ve küçük modeller arayanlar için içerisinde mutfak, salon, banyo ve yatak odası ile planlanmış proje örneklerini paylaşmak istedim. Küçük köy evi veya bağ evi arayanlar için aşağıdaki proje örnekleri ile yapmak istediğiniz ev için aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

tek katlı bağ evi modelleri

tek katlı modeller

2 katlı modeller

Tamamı 2 kattan oluşan ve proje modellerinin genelinde; Alt katta oturma alanı ve 1 adet Misafir Odası / Banyo ve Mutfak birimlerinin yer aldığı ve İkinci kat planlarında ise bağ evi sahipleri için Yatak Odaları ve Hobi / Kütüphane gibi vakit geçirebilecekleri alanların bulunduğu 2 katlı bağ evi modellerimiz;

2 katlı bağ evi modelleri

2 katlı villa modellerine örnek olarak altı garaj, depo gibi alanlar olarak kullanılabilen ve yaşan alanı ikinci katta olan proje modelleridir. Bu örnekte alt kısım depo alanı olarak kullanılarak girişi yan kısımdan verilmiştir. Bağ evinin dış cephe kaplaması doğal taşlardan örülerek oluşturulmuştur. Ytong, Tuğla yerine doğal taşlar ile duvar örümü yaparak sizlerde bu görünümü elde edebilirsiniz. Genel olarak köy evlerinde modern bir görünüm katmak için son zamanlarda en çok tercih edilenler arasındadır.

havuzlu bağ evi

Bahçeli modeller arayanlar için 2 farklı tip (dıştan merdivenli) yukarıdaki örneğin üst kat projesinde 1 adet yaşam alanı ve oda bulunmaktadır. Bunun yanında büyük bir teras alanına sahiptir. Bir diğer örneğimizde ise aşağıdaki görselde bahçeli ev arayanlar için geniş tarla türü ve meyve, sebze eklemeleri için planlanan bir örnek yer almaktadır.

iki katlı köy evi modelleri

Bu tip modellemelerin genelinde üst katta geniş bir teras planlanarak yapılır. Alt kısımda ise veranda yani oturma alanları ile proje de bulunan salon ile bağlantılı olarak planlanır.

modern köy evi örnekleri

Betonarme Modeller

Bu modellerde genel olarak olarak Betonarme Sistemden kasıt olarak yapıyı oluşturan taşıyıcı sistemin Betonarmeden oluşmasıdır. Yani Temel ve Taşıyıcı sistem olan Kolonları oluşturan; Hazır Beton + Donatı yani inşaat demiridir. Genel olarak tek katlı olarak 40+ cm su basman yüksekliği verilerek inşa edilir. Betonarme Bağ Ev Modelleri başlığı altında daha öncesinden yapılmış tek katlı ve 2 katlı bağ evi modelleri;

betonarme bağ evi

Tek katlı küçük bir bağ evi hayal edenler için, kendi halinde bir proje diyebileceğimiz ve içerisinde 1 yatak odası, 1 mutfak, oturma odası ve banyo/tuvalet bulunan küçük bir villa tipli bağ evi projesidir. Projeyi özelleştiren ve bu modern görünümü sağlayan şey ise pencerelerde kullanılan Söve ve çatı türü olarak düz çatı yerine kırma çatı olarak projelendirilmesidir.

betonarme bag evi örnek

Bir projeyi modern olarak adlandırabilmemiz için; Proje tasarlayan mimarın dış cephe tasarımı ve yapacağı bağ evi kütlesi oluşturmaktadır. Yukarıda yer alan örnekte düz bir kat döşemesi yerine %15 eğimli bir çatı tipi tercih edilerek; çatıda eğim oluşturulmuştur. L formundan oluşan bu projede betonarmenin yanında çelik bir giriş verandası oluşturularak ve cephede kullanılan renkler ile bir bütünlük sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu