Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Fransız Balkon Modelleri, Ölçüleri ve Detay Çizimleri

Genel olarak Bina'nın önce cephesinde uygulanan, zemin kotundan başlayarak 210 cm - 240 (Kiriş Yüksekliğine kadar) ölçülendirilen ve dış alana doğru 40 cm veya 100 cm konsol balkon şeklinde uygulanan tasarım sistemlerini inceleyeceğiz.

fransız balkon
Fransız Balkon Tasarımı

Fransız Balkon uygulamasını dış alana açılan balkon kapılarıyla aynı mantıkta düşünebilirsiniz. Buna karşılık en belirgin farklılıkları sırasıyla aşağıdaki listede sizlerle paylaşıyorum ve daha sonrasında detayları anlatacağım.

Bu tür uygulamalar, işini iyi yapan Mimar ve İç Mimar arkadaşların; iç dekorasyon dışında yapının tamamını bir bütün olarak düşünerek ince ayrıntılar dahilinde çizilen projelerde yer almaktadır. Günümüzde 2 katlı Müstakil ev veya yakın çevresinde bu tür Fransız Balkon Tasarımı yapılmış konumlarda uygulanmaktadır.

Fransız Balkon Detayları

  • Kapı yüksekliği minimum 210 cm veya tam boy olarak (Kiriş Altından Döşeme Seviyesine Kadar) 240 cm kapı yüksekliği verilerek tasarlanabilir.
  • Bina Modellemesine göre minimum bırakılacak genişlik 100 cm (50 cm + 50 cm) çift açılır kapı şeklinde tasarlanır.
  • Balkon olarak adlandırdığımız ve dış alana doğru çıkma yapılarak oluşturulan bu tasarımda; Dışa dönük olarak en az 40 cm bir konsol / balkon görüntüsü verilmelidir.
  • Korkuluk sistemi olarak eski dönemlerde en çok kullanılan Siyah Renk Demir Doğrama Korkuluk uygulaması yapılmaktadır.

Fransız balkon ile ilgili olarak Mimari ve Tasarım detayları yukarıda bahsettiğim teknik bilgiler doğrultusunda uygulama yapabilirsiniz.

Yazımın devamında Fransız Balkon Korkulukları, Fransız Balkon Modelleri, Fransız Balkon Kapısı ve Fransız Balkon Sineklik örneklerine sırasıyla bakalım.

Modelleri

Mevcut projenize Fransız Balkon Tasarımı yapacaksınız; Ön Cephe Duvar Genişliği dahilinde simetrik olacak şekilde 100 cm veya 120 cm genişliklerinde kapı boşlukları oluşturmanız gerekmektedir.

Buna karşılık balkonun denk gelecek kısımlarına; Kaba inşaat / döşeme betonu dökülürken kapı yerlerinden 40 cm konsol / çıkıntı vermeniz gerekmektedir. Teknik olarak uygulaması bu şekildedir.

Fransız balkon modellerine bakmak gerekirse 4 farklı tasarım örneğini aşağıda sizlerle paylaşıyorum;

fransız balkon modelleri

Eski dönemlerde Ahşap ürünler kullanılarak yapılan bu balkon sistemi günümüzde PVC veya Alüminyum doğrama ürünler ile imal edilmektedir. Mimari de özel müşterilerimiz ve Özel tasarımları Ahşap Doğrama Fransız balkon uygulaması yapılmaktadır.

Ahşap doğrama uygulama örneklerine dair hoşuma giden bir kaç tasarımı sizlerle paylaşıyorum;

ahşap fransız balkon
Ahşap Fransız Balkon Uygulaması

Bu tür tasarım ve uygulamalar genel olarak deniz kenarı / sıcak iklimli bölgelerde uygulanır. Yapının dış cephe rengi Beyaz ve tonlarında seçilir.

Buna karşılık Mavi renk Ahşap Fransız Balkon renk seçiminde  ve Korkuluk Sisteminde Siyah Renk Demir Doğrama modelleri tercih edilmektedir.

Korkuluk Tipleri

Daha öncede bahsettiğim gibi 1 cm kalınlığında demir doğrama malzemesi şekillendirilerek korkuluk tasarımları oluşturulmaktadır. Genel olarak yapı ve formuna uygun olarak Siyah renk tercih edilmesi gerekmektedir.

fransız balkon korkuluk

Korkulukların yerden yüksekliği minimum 80 cm olarak imal edilmelidir. Bu yükseklik kişimin bel hizası seviyesi baz alınarak hesaplanır. Amaç Balkon, Çatı gibi alanlardan Parapet Uygulamasıyla aynı mantıktır.

Parapet Nedir? Duvar Yükseklikleri ve Çizim Detayları

fransız bakon korkuluk modelleri

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu