Mimari Proje Örnekleri

25+ Popüler “Amerikan Tarzı Ev” Modeli ve Kat Planları

Göç üzerine kurulu, çok çeşitli Coğrafya ve Tarihe dayanan Amerika da konu stil olduğunda "Amerikan Tarzı Ev" çerçevesinde baktığımızda geneli Bungalov tarzı Ahşap sistem üzerine kurulmuş yapılardır.

Amerikan Tarzı Evler dediğimizde; geneli Ahşap yapılardan oluşmuş, geniş bahçeli ve ferah odalar hakimiyetinde yapılardır ve bildiğiniz üzere Amerikan Evlerinin büyük çoğunluğu 2 kattan oluşmaktadır.

Sizlere biraz Mimari detay verdikten sonra bu tip evlere ait Cephe ve Plan detaylarına sırasıyla paylaşacağım. Ayrıca aşağıda paylaştığım Ev Modellerinin büyük görsellerini görüntülemek için üzerine tıklayarak orjinal boyutlarını görebilirsiniz.

Amerikan Tarzı Ev?


17. yüz yılda Avrupa’dan göz eden Kolonistler (Kuzey Amerika’ya ilk gelen Avrupalılar) kendi yerleşim alanlarını kurmak için yapı inşaa etmeye başlamışlardır. O dönemde ihtiyaç ve koşullar dahilinde yapıların bir çoğu Dikdörtgen Formda ve Kırma Çatı tasarımlara sahiptirler.

 • Basit ve Fonksiyonel Tasarımlar
 • Dikdörtgen ve Düz / Kırma Çatılar
 • Ahşap Malzeme Kullanımı

20. Yüzyıla doğru yukarıda saydığım 3 ana madde evrimleşerek, kendi stilini oluşturan Amerikan Tarzı Evler günümüze kadar yansımaktadır. Bu değişim sürecini madde halinde sıralarsak;

 • Pratik iç mekan düzenlemeleri
 • Geniş Mutfak ve Banyolar (Amerikan Mutfak Kültürü bu dönemde başlamıştır.)
 • Modern Konfora odaklanmış mekanlar

O dönemlerde ve günümüzde Türkiye’deki gibi Beton santralleri(Hazır Beton) ve Yapıyı inşa edecek usta bulmak çok zordur ve Usta bulunsa bile maliyet açısından Türkiye’deki maliyetlere göre kat be kat fazladır.

amerikan tarzı ev

Amerikan kültüründe yapılar Ahşaptan oluşmuş, Geniş bahçeli, Beyaz Ahşap çitli yapılar olarak günümüze kadar devam etmiştir.

Üçgen Tip Çatılar


İklim koşullarına ve yapıların tamamına baktığımızda yapıların çatı formları üçgen şeklindedir. Aşırı yağış ve kar birikmesini önlemek için bu tür çatı tipleri kullanılmaktadır.

Yapının tamamının ahşap malzemeden yapılma sebebini de anlattığım üzere; Türkiye’deki gibi her adım başımda bir beton santrali olmadığındandır.

Amerikan tarzı ev modelleri

19. Yüzyılın sonrası ve 20. yüzyılın başlarında Sanat ve El Sanatlarının ortaya çıkışıyla bağlantılı olarak; Üçgen Çatılar, Derin Saçaklar, Açık Kirişler ve Özel Taş ve Ahşap Kaplama cepheler Amerikan Tarzı Ev modellerini oluşturmuştur.

Dekorasyonun Yapı’ya Yansıması


Amerikan Tarzı Evlere yön veren diğer unsurları sıralarsak, bu form ve tasarımlara nasıl ulaştıklarını daha net anlayabiliriz. Bunlar;

 • Beyaz çitlerle çevrilmiş bir bahçe
 • Geniş Veranda ve Pencereler
 • Sıcak ve Ahşap tonlarında kullanılan malzeme ve renk seçimleri
 • Davetkar bir şömine alanı ve
 • Salon ve Mutfağın iç içe olduğu bir yaşam alanı.

Amerikan tarzı mutfak

Yapının taşıyıcı sistemi dahil eski dönemlere ait bir tasarım örneğini sizlerle yukarıda paylaştım. Özellikle ⇒ Ada Mutfak tarzının kullanıldığı ve günümüze kadar gelen dekorasyon ve Mimari Tasarım etkisi günümüzde de kullanılmaktadır.

Amerikan Ada Mutfak


Amerikan tarzını dış cephe tasarımları, kullanılan malzemeler dışında geniş ve konforlu alanlar olduğunu söylemiştir.

Ada Mutfak veya Amerikan Mutfak tasarımı olarak adlandırdığımız 17. yy’den günümüze kadar gelen Amerikan Tarzı evlerin iç görünümleriyle ilgili bir kaç fotoğraf daha paylaşmak istiyorum;

Amerikan mutfak ev içi görünümü

Minimal bir yaşam tarzı dışında, geniş ve ferah alanların yanı sıra yapıların iç boya renkleri doğal ahşap ve beyaz renklerden oluşmaktadır.

Bu detaylar dışında geniş kapsamlı tasarımlara ait ve günümüzde Çelik Konstrüksiyon Yapıları andıran tasarımlarına ait bir kaç model paylaşmak istiyorum.

3D Modelleme Örneği


Tasarıma ait iç mekan, Yatak Odası, Yaşam alanı olarak adlandırdığımız Mutfak – Salon birleşimine dair kısa bir video içeriğiyle Amerikan ev modellerinin günümüze yansımış modern tasarımına bakalım;

Konumuz içerisinde sizlerle Amerikan Tarzı Evlere dair araştırdığım bilgileri sunmaya çalıştım. Sizlerin de eklemek istediği herhangi bir konu var ise aşağıdaki mesaj panelini kullanarak fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim <3..

Amerikan Tarzı Ev Modelleri


Son olarak konuyla ilgili olarak Amerikan Tarzı 15+ Ev Modelini sizlerle paylaşarak yazıyı sonlandırıyorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu