Mimari Proje Örnekleri

Ahşap Havuzlu Villa Modeli (Poolhouse in Vilnius)

ahşap havuzlu villa

Ahşap Villa Modelleri yazımızda bugün Litvanya’nın Vilnius şehrinde Mimar Povilas Zakauskas tarafından projelendirilmiş ve tamamen Ahşaptan yapılmış ve içerisinde havuz bulunan proje planlarını ve modelini inceleyeceğiniz.

Ahşap Havuzlu Villa

Projeye genel olarak baktığımızda 70 metre kare kat alanına sahiptir. Benim en çok dikkatimi çeken şey işe Betonarme kolonlar yerine kullanılan ahşapların kalınlığı ve zemin katta planında hiç bir kapatıcı özellik bulunmaması ve kat etrafı tamamen camlarla örülü olmasıydı. Doğayla iç içe proje dedikleri tam olarak bu oluyor!

modern ahşap villa

Yazı içerisinde yer alan Ahşap Villa Modelleri fotoğrafları Norbert Tukaj tarafından çekilmiştir. Merak edenler için mimari fotoğrafçının internet sitesi NorbertTukaj.com/projects

Dikkatimi çeken diğer bir ayrıntı ise son zamanlarda çizilen projelerin neredeyse tamamında gördüğüm ve villalar da en çok tercih edilen Şömine tipi. Orta Şömine olarak adlandırılan bu şömine tipi odunlu şömine olarak de bilinmektedir. Çeşit olarak 4 bir tarafı açık, tek taraflı ve şekillerine göre oval veya dikdörtgen şömine tipleri vardır. Bu projede 2 tarafı açık oval Orta Şömine kullanılmıştır. Bu projede kullanılan şömine çizimine Fireplace DWG yazımızdan Autocad çizimini indirebilirsiniz.

Proje Konsepti

Ahşap Villa projesi çizen Mimar tarafından tarafından açıklanan Proje Konsepti; Ormanla çevrili olan ve yakının göl bulunan arazi üzerine Havuz evi inşa edilmiştir. Çevre manzarası içerisinde tasarladığımız bu proje; form olarak kendini açıkça belli eder.

ahşap villa modelleri

Çift eğimli bir çatı, zemin kat tercih edilen cam kaplamalar sayesinde tamamen şeffaflık hissi yaratır. Kullanılan bu cam kompakt dikdörtgenler çevreye saygı duyarak doğal manzaraya karşı görünüm sağlanmıştır.

Tasarım

Yazının başında da belirtiğim gibi ahşap tip villalarda pek çok görülmeyen kalınlıkta 60 cm ahşap kiriş ve üçgen formdan oluşan ahşap kolonlar kullanılmıştır. İki tarafa 45 derece eğim verilmiş çatıda yine aynı kalınlıkta ahşap çatı kirişleri kullanılarak üçgen form ahşap çatı oluşturulmuştur.

ahşap dağ evi projesi

Çatı kaplamasında kirişler üzerine OSB Malzemesi montaj edildikten sonra su yalıtımı ve ısı yalıtımı yapılarak son çatı örtüsü ile çatı kaplaması tamamlanmıştır.

ahşap villa

Yapının tamamına hakim renk tonları Doğal ahşap rengi, Gri, Siyah ve Bej Rengi kullanılmıştır. Bej rengi ve tonlarının kullanılma sebebi ise proje konseptinde belirttiği gibi Doğa saygı duyan bir villa projesi olduğundan dolayıdır.

Vaziyet Planı

Villa Vaziyet Planı yapının kuşbakışı fotoğrafı şeklinde paylaşılmış. Genel olarak yapının vaziyet planı yerleşimine baktığımızda gözüme çarpan ilk şey Ahşap Villa ve Havuz tasarımında dikdörtgen form kullanılmasına karşılık; yapının dışında kalan oturma alanında yuvarlak form tercih edilmesi. Kamelya tarzı üzeri ahşap kaplı oturma alanı yerine zemini taş kaplı açık bir oturma alanı da tercih edilmesi gayet güzel olmuş.

villa vaziyet planı

Vaziyet planı tasarımı ile ilgili olarak daha detaylı içerik arayanlar ve Mimari çizim standartları ve örnekleri için ? VAZİYET PLANI yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Vaziyet yerleşiminde tek sevmediğim nokta yapıya giriş için oluşturulmuş tretuvar tarzı taş yürüme formunun üçgenimsi bir yönlendirme ile başlayıp düz bir hat ile devam etmesi. Yani yürüyüş yolu formunu pek sevdiğim söylenemez. En azından bu yürüyüş yoluna özel farklı renk taş kullanılabilirdi diye düşünüyorum.

Daha fazla örnek için ? Villa Modelleri sayfamızı ziyaret edin.

Kat Planı

Yapının projesine baktığımızda garibime giden 2 olay var; Herhangi bir oda bulunmaması ve Tuvalet – Banyo ihtiyacı için herhangi bir alan bırakılmaması. Şuan bu projenin tam olarak hangi kullanıcı odaklı olarak çizildiğini düşünüyorum ama bir cevap bulamadım ?

villa projesi

Bunun dışında proje fotoğraflarına ilk baktığımda kat yüksekliğinden dolayı 2 katlı bir villa zannetmeme rağmen tek katlı bir yapıymış. Proje içerisine bir merdiven çözülerek üst kat oluşturulabilir ve Banyo – WC alanıyla beraber 2 katlı Ahşap Villa Projesi olarak kullanılabilir.

Ahşap ürün tasarımlarına ilgisi olanlar için Ahşaptan Yapılmış 25 Asma Tavan Modeli yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu