Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Ahşap, Masa üstü Lambader Yapımı ve Model Fikirleri

Gel gelelim bugün odunlu semaverde için yakacak çalı çırpı toplarken tam olarak küçük lambader için bir ağaç dalı buldum. İnternette 200 TL ile 500 TL arasında satılan ve masa üzerinde aydınlatma / dekoratif olarak kullanmak için kendime bir lamba yapmak istedim.

lamba ağaç dalı

Şuan benim bulduğum dal bilgisayarımın hemen yanında duruyor fakat fotoğrafını çekip buraya eklemeye üşendim. ? Benzer olarak sizlere yukarıdaki fotoğrafı bırakıyorum. Tabi benim bulduğum dal biraz daha kalın (soldan 3. sıradaki gibi) ama daha uzun ve ucu baston gibi bir şey.

Yani sizlerle buna benzer herhangi bir ağaç dalı bulup kendi masa üstü lambanızı yapmak için kullanabilirsiniz. Standart olarak uzunluğu / yüksekliği 30 cm – 35 cm boylarında olabilir.

Bu ahşap ürünün boyu 1.00 metre ve üzeri olduğu zaman Abajur olarak geçmektedir. Rustik Lambader / Abajur yapımı olarak da bilinmekte. Kendim yapacağım için kısa bir araştırma yaptım. Lambeder üzerine örülen ip, elektrik ve kablo sistemi. Açma Kapama tuşu ve detayları sizlerle paylaşacağım.

Konu ile ilgili olarak bulduğum videoyu hemen sizlerle paylaşıyorum. Video içerisinde gerekli olan tüm malzemeler ve adım adım yapımı anlatılmış;

Lamba Yapımı (Video)

Lambader ipi için; Hasır İp (0,5 cm)

Benim yapacağım modelde ağaç etrafından lambaya geçen kabloyu gizlemek için ip ile kapatma yapacağım. Bunun için kullanılan malzeme Hasır İpi olarak bilinen ve sarımtırak bir renge sahip kalın bir iptir.

lambader yapımı için hasır ip

Ürün kalınlığına ve uzunluğuna göre fiyatlandırılmaktadır. Direk olarak sizlere satış linkini veremiyorum. ( Fiyat araştırması yapmadım) Fakat Hepsiburada.com üzerinden Ndw Natural Design Work Nev Hasır İp 5Mm 20 Metre Jüt Halat Kendir Doğal İp 5 Milim başlığı altında satılan ürün tam benim aradığım gibi.

Lambader ipi ? https://www.hepsiburada.com/ndw-natural-design-work-nev-hasir-ip-5mm-20-metre-jut-halat-kendir-dogal-ip-5-milim-p-HBCV000021D66Q

Yukarıda verdiğim yarım cm kalınlığında (0.5 cm) 20 metre fiyatı ise 44,95 TL üzerinden satılmaktadır.

30 – 35 cm uzunluğunda bir lambader yapımı için (ipi örme sıklığınıza göre değişir ama) ortalama 6 metre kadar bir hasır ipi gerekecek. Yani yukarıda verdiğim ürünü alırsanız, aldığınız ip sizlere en az 3 lambader yapımı için çok rahat şekilde yetecektir.

Yalnız ip için çok fazla fiyat araştırması yapmadım, yani direk olarak gidip oradan alın demiyorum fakat 0,5 cm kalınlığında ve en az 6 cm uzunluğunda bir ip bulmanız veya satın almanız gerek. ??

Ev Dekorasyon Önelerilerim

Hasır İpini ne yapacağız ?

Hasır ipini aydınla kısmında yer alan ampül için giden kabloyu gizlemek için kullanacağız. Aşağıda paylaştım masa üstü ve küçük ebatlarda yapılan ve lamba için yuvarlak bir sistem içerisinde yer alan lambanın elektrik kablosu hasır ipleriyle sarılmıştır.

ağaç masa üstü küçük lambader çeşitleri

Bu modeller lamba etrafındaki yuvarlak dekoratif sistem ile daha modern görünüyor fakat bence sadece lamba ile de çok hoş duracağını düşünüyorum. Kendi ürünlerimin (lamba, kablo, açma kapama tuşu) geldiğinden sonra kendi yaptığım lambaderi sizlerle buradan tekrar paylaşacağım.

Lamba Kablosu ve Açma Kapama malzemeleri

Bunun için 2 farklı sistem var. Bunlar arasında benim seçtiğim ve en kolay şekilde yapabileceğiniz sistem olan Abajur Kablosu ürünüdür.

İşin aslı; Arapuarlı Fişli Duylu Anahtarlı Kablo Lambader Kablosu alırsanız tam olarak işinizi görecektir. Kablonun uzunluğu 1,50 metre – 2,00 metre olabilir.

Aşağıda Trendyol üzerinden satılan Okyanusayd Seyyar fişli kablo ürününü alabilirsiniz. An itibariyle CicekSepeti.com adresine Abajur Kablosu Arapuarlı Fişli Duylu Anahtarlı Kablo Lambader Kablosu 1,5 metre Seyyar Kablo Siyah 5004 başlığı altında satılan ürünle hemen hemen aynı fakat Ciceksepeti.com da yer alan ürün 50,00 TL üzerinden satılmaktadır. Size önerdiğim ürün ise 30,00 TL üzerinden satılmaktadır.

Direk olarak sizi yönlendirmek istemiyorum, kafanıza yatan ürünü veya malzemeyi kalitesine veya fiyat özelliklerine bakarak tercihi siz yapın. Benimki sadece bir öneri.

abajur kablosu

Lambader Ürünleri ve Yapımı

lambader yapımı

Ağaç lambader yapımı için size adım adım bir rehber sunabilirim. İşte ağaç lambader yapmak için izleyebileceğiniz adımlar:

Adım 1: Gerekli Malzemelerin Hazırlanması

 • İşe başlamadan önce ihtiyaç duyacağınız malzemeleri hazırlayın. Bunlar genellikle aşağıdakileri içerir:
  • Bir ahşap direk veya ağaç gövdesi
  • Lambader lambası ve elektrik kablosu
  • Vidalar ve dübel
  • Bir matkap
  • Ahşap boyası ve fırça (isteğe bağlı)
  • Ahşap işleme aletleri (keski, zımpara vb.)

Adım 2: Ağaç Gövdesinin Hazırlanması

 • Eğer kullanacağınız ağaç gövdesi düzgün bir şekilde kesilmiş değilse, gerektiğinde bir testere veya başka bir uygun alet kullanarak düzgün bir kesim yapın.
 • Ağaç gövdesini istediğiniz yükseklikte kesin. Lambaderin boyutu ve tasarımı tamamen size bağlıdır.

Adım 3: Deliklerin Delinmesi

 • Ağaç gövdesine lamba kablosunun geçeceği delikleri açmak için bir matkap kullanın. Deliklerin doğru pozisyonda ve yeterli büyüklükte olduğundan emin olun. Ayrıca, kablo ile lambader lambasının üst kısmına gelecek şekilde bir delik daha açmayı unutmayın.

Adım 4: Elektrik Kablosunun Bağlanması

 • Lamba kablosunun uçlarını bir elektrik priziyle veya prize takılabilen bir elektrik kablosu adaptörü ile kesin. Elektrik kablosunu lambanın altındaki delikten geçirin ve lambader lambasının üzerine yerleştirin. Kabloyu lamba tabanının altındaki delikten geçirin.

Adım 5: Lamba Tabanının Montajı

 • Lamba tabanını ahşap direğe veya ağaç gövdesine monte etmek için uygun vidaları ve dübelleri kullanın. Vidaları sıkarken dikkatli olun ve ağaç gövdesini zarar vermeden sıkı bir şekilde sabitleyin.

Adım 6: İsteğe Bağlı Boyama ve Süsleme

 • Ağaç lambaderinizi boyamak veya süslemek isterseniz, uygun bir ahşap boyası ve fırça kullanarak istediğiniz renkte boyayı uygulayın. Boyayı uygulamadan önce ahşap yüzeyi zımparalayın ve temizleyin. Ardından boyayı istediğiniz şekilde uygulayın ve kurumaya bırakın.

Adım 7: Lambader Lambasının Takılması

 • Lambader lambasını lamba kablosunun üzerine takın ve yerine oturmasını sağlayın. Lamba kablosunu elektrik prizine takın ve lambaderinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dekorasyon Ürünleri

Bu adımları takip ederek kendi ağaç lambaderinizi yapabilirsiniz. Ancak elektrik bağlantılarının güvenliği ve doğru yapılması önemlidir. Eğer elektrik bağlantıları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir elektrik uzmanından yardım almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu