Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Asma Tavan Yaptırmadan önce Mutlaka bu Modellere Bakın!

Asma tavan, herhangi bir binanın iç kısmının ayrılmaz bir parçasıdır ve farklı görünümler yaratmak için son zamanlarda Ev Dekorasyonu için tercih edilen bir sistemdir. Ssma tavanın kurulum süreci oldukça kolaydır ve yapının kurulmasını ve montajı oldukça kolaydır. Modern bir tasarım isteyenler için en çok tercih edilen Alçıpan Asma Tavan ve Işıklı sistemler yani Spot Asma Tavan tercih edilmektedir.

Bu yazımızın devamında öncelik olarak Asma Tavan Çeşitleri, Uygulaması hakkında teknik bilgiler verip daha sonrasın Çeşitlerine Göre 20 farklı asma tavan modellerimizi sırasıyla paylaşacağım. ??

Asma Tavan Çeşitleri

Asma Tavan sistemleri kullanılan kaplama malzemeleri göre 3 farklı çeşitten oluşmaktadır. Genele baktığımızda tavana bağlanan sistem Demir – Tij – Ankraj malzemelerinden oluşmaktadır. Çeşitlerine baktığımda kullanılan kaplama malzemeleri

  • Alçıpan Asma Tavan
  • Ahşap Asma Tavan
  • Metal Asma Tavan türlerinden oluşmaktadır.
  1. Alçıpan asma tavanlar, her bir levha arasına sıkıştırılmış bir yalıtım tabakası ile alçı levha levhalardan yapılır.
  2. Metal saplamalı asma tavanlar, kaplama panelleri adı verilen esnek levhaları destekleyen çelik veya alüminyum çerçeve elemanlarından oluşur
  3. paneller için destek sağlayan temel bir ızgaraya bağlıdır. Paneller ahşap, metal, plastik veya diğer malzemelerden yapılabilir ve estetik amaçlı boyanabilir veya kumaşla kaplanabilir.

Asma Tavan Uygulaması

Öncelik olarak Tavan Betonarme Sistemi yüzeyinin alt kısmından kaç cm sonra asma tavan başlayacağını belirlemeniz gerekmektedir. Normal yapıların kat yüksekliği 3.00 metredir, eğer 20 cm bir asma tavan uygulaması uygulayacaksanız 280 cm temiz kat yüksekliğiniz kalmaktadır.

20 cm bir asma tavan uygulaması yapacaksanız eğer 15 cm, döşeme altına delik açılarak montaj edilecek tij – ankraja ihtiyacınız olacaktır. Tabi bu uygulama sisteminin farklı yöntemleri ve ölçüleri de bulunmaktadır.

alçıpan uygulaması

Yukarıdaki Alçıpan Uygulaması örneğinde 5 cm’lik taşıyıcı ile (döşeme altına uygulanan ve taşıyıcı sistem olarak kullanılan) en basit uygulama örneği yer almaktadır.

Bu yerleştirilen sistemde AKS araları 50 cm olarak olarak uygulanmaktır. Yani döşeme altına yerleştireceğiniz profillerin aralıkları 50 cm olması idealdir. 90 cm’e kadar uygulama yapmanızda da bir sorun olmaz fakat sağlamlık ve sarkmalarına çözüm olarak 50 cm aks ölçüsü idealdir.

Paneller kurulduktan sonra onları boyayabilir veya istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Asma tavanlar genellikle zeminler ve odalar arasında akustik bir bariyer olarak kullanılır. Bu da gürültünün mekanlar arasında dolaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Asma Tavan Modelleri

Asma tavanlar kullanılan kaplama malzemesi ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Mutfak, Salon, Banyo gibi kullanım alanlarına göre uygulanmış asma tavan modellerimize sırasıyla bakalım:

Banyo asma tavan modelleri

Banyo asma tavan modelleri, banyolar için kullanılan bir asma tavan çeşididir. Kuruduğunda sertleşen bir malzeme olan alçı denilen bir malzemeden yapılır. Banyo asma tavanları, temizliği ve montajı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca hafif ve dayanıklıdırlar.

banyo asma tavan tasarim fikirleri

Banyo asma tavan modelleri birçok farklı tip ve tarza sahiptir, bu nedenle banyonuzun tasarım tarzına ve ihtiyaçlarına uygun olanı seçebilirsiniz. Bazı modeller, içeriden aydınlanmış gibi görünmelerini sağlayan parlak bir efekte sahipken, diğerleri üzerinde basit çizgiler veya desenler bulunan daha geleneksel tasarımlara sahiptir.

banyo için en iyi asma tavan

Ayrıca, yeni banyo yenileme projenizin bir parçası olarak, bunları uygulamadan önce doğrudan boyayarak kendi tasarımınızı oluşturmanıza olanak tanıyan bazı seçenekler de var!

banyo asma tavan tasarim
Asma tavanlar, banyonuzda bitmiş bir görünüm yaratmanın harika bir yoludur. Banyonuzu daha çok bir spa gibi hissettirmeye çalışıyor veya sadece bir odayı bitirmek istiyorsanız, bu modeller istediğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olacak.

banyo yeni asma tavan fikri 2022

Banyo söz konusu olduğunda hem güzel hem de işlevsel bir tavan istersiniz. Asma tavanlar ile her ikisine de sahip olabilirsiniz. Asma tavanlar, alçı veya metal gibi hafif malzemelerden yapılır ve montajı kolaydır. Ayrıca sıhhi tesisat ve kablolama için kolay erişim sağlarlar.

asma tavan banyo
Banyolar genellikle dinlenmek ve gevşemek için kullanıldığı için hem işlevsel hem de güzel bir alana sahip olmak önemlidir. İşte burada asma tavanlarımız devreye giriyor! Asma tavan sistemlerimiz sizleri uzun yıllar solmadan, çatlamadan kullanabilecek yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiştir.

Salon asma tavan modelleri

salon asma tavan

Asma tavan spot lamba modelleri

spot asma tavan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu