Mimari Proje Örnekleri

Bioclimatic Tropical – Tek Katlı Villa Projesi ve Kat Planı Detayları

300 m2 alana kurulu, Çelik ve Alüminyum Cephe sistemi ile oluşturulmuş Tek Katlı - Havuzlu Villa Projesi ve Detayları

Tropikal koşullar için özel olarak hazırlanmış gerçek anlamda Sürdürülebilir bir yaklaşımla tasarladı

Bioclimatic Tropical villa projesi

Sıcak hava, şiddetli yağmurlar, rüzgar (denize yakın olduğumuz için), böcekler ve diğer yaban hayatı…

Mevcut proje alanı: Kısmen ormanla kaplıdır. Villa’yı ağaçların altına yerleştirmeye (gölge ve termal konfor sağlamak için) kararı alınarak vaziyet yerleşimi yapılmıştır.

Biyoklimatik villa cephe tasarımı

Kat Planları


Çok basit ve kullanışlı bir mimari plan tasarımı yapılmıştır. Proje geneline baktığımızda Salon ve Mutfak alanı iç içe form kullanılarak yaşam alanı oluşturulmuştur.

Buna karşılık Yatak Odaları, Banyo alanları için bir geçiş oluşturmak adına yapı içerisine açık bir koridor mantığı ile çözümlenmiştir.

Toplamda 2 Yatak Odası, Veran, Salon – Mutfak ve Genel Tuvalet alanı bulunmaktadır.

villa proje örnekleri mimari

Kesit Çizimi


Projeye ait kesit çizimine baktığımızda 100 Ölçek standartlarında çizilmiştir. Yapı zemin kotundan 5 basım yani 15 cm x 5 = 75 cm yerden yüksek bir kot üzerinde subasmanı dökülerek inşa edilmiştir.

Kesit çiziminde de görüldüğü üzere Salon yani yaşam alanı bölümünde taşıyıcı sistem Çelik Konstrüksiyon ile çözülmüştür. Aynı şekilde kesite giren küçük çatı makasları ile 100 ölçek detay çizimini görebilirsiniz.

kesit çizim örneği 100 ölçek

Salon Dekorasyonu


Yapıya ait diğer kesit çizimine baktığımızda Salon kısmından Yatak Odası doğru su akıntısını vermek ve yaşam alanına daha geniş bir kat yüksekliği uygulamak adına %10’lik bir eğim verilmiştir.

villa kesit çizimi

Yine bu kapsam doğrultusunda Salon Dekorasyonu yaparken TV Ünitesi tasarımında; Yapının yan cephesi duvar ile örülerek TV Ünite bölümü oluşturulmuştur.

villa salon dekorasyonu

Ahşap masalar ile uyumlu kirli beyaz renk duvar boyası ile bir bütünlük oluşturulmuştur. Yapının tavan altı kaplamasında Lambiri / Ahşap Kaplama uygulanmıştır.

2024 Yılının en iyi & 5+ Farklı; Teraslı Dubleks Ev Modelleri için > TIKLA

Tropikal bir alan içerisinde yer alan geniş bahçe ve yeşil yoğunluklunu yapı içerisine almak için 2 metal renk ve sade görünüşlü Katlanabilir Sandalye ve L Oturma oturma grubu ile iç dekorasyonu tamamlanmıştır. Yapıda kullanılan mobilya ürünlerini İpek Mobilya – L Tipi Salon Köşe Takım Modelleri ve Güncel Fiyatları makalemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

villa salon dekorasyon örnekleri

Mimari, evin farklı işlevlerini kapsayacak şekilde geniş yalıtımlı bir çatı ile biyoiklim ilkelerini takip ediyor. Enerji tasarrufu sağlamak ve tropik hissi korumak için ortak alanlar doğal olarak havalandırılmaktadır (klima yok, yalnızca verimli tavan vantilatörleri). Klimanın soğuğundan korunması için 2 yatak odası uygun şekilde yalıtılmıştır (çatı için pirinç kabuğu, duvarlar için hafif beton bloklar, çift camlı kapılar ve pencereler).

havuzlu villa modelleri

Tek katlı havuzlu villa modeli arayanlar için Modern bir tasarım örneğidir. Yaşam alanı dışındaki bölümlerin tamamı Bims tarzı inşaat malzemesi ile kaplanmıştır.

Yapının havuz kısmına bakan Salon – Mutfak cephesi tamamen Alüminyum Giydirme sistem ile çözülmüştür.

Benzer Projeler;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu