Mimari Proje Örnekleri

Çatı Modeli arayanlar için 15+ Tasarımı Örneği

Bir ev inşa ederken aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı tipte ev çatı modeli vardır. Her birinin kendi artıları ve eksileri vardır ve “yanlış” bir seçim yoktur. Sadece bütçenize, bölgenizdeki hava durumuna ve evinizde ne tür bir ortam yaratmak istediğinize bağlıdır. Çatınız size özel olmalı, bu nedenle bir karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi değerlendirmek için zaman ayırmaya değer.

Çatı seçimi ile ilgili olarak genel olarak eğim minimum %33 olmalıdır. Bu değer Yağmur ve kar yağışı fazla olan şehirlerde arttırılabilir. Bunun nedeni ise çatı üzerine gelen yağmur veya kar’ın yük oluşturmaması ve direk olarak çatıdan yakarak oluklara/giderlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Buna örnek olarak daha önce ANAOKULU PROJESİ konusunda detaylı olarak anlattım; Çin’in Daping köyünde yer alan anaokulu projesinde ki çatı eğimi %60 olarak tasarlanmıştır. Bunun nedeni ise bölgenin aşırı derece de yağmura maruz kalmasından dolayı MİMARLIK alanında üretilen bir çözümdür.

Ana Okulu Projesi Çatı Tasarımı

Yazımızın devamında benimde Mimari Projeler de kullandığım ve hoşuma giden 15 çeşit projeye ait çatı tasarımlarını paylaşacağım. Bir çatı, evinizi kaplayan yapıdan daha fazlasıdır. Nerede olduğunuz ve neye değer verdiğinizle ilgili bir ifadedir. Özellikle Villa Tipi veya Tek katlı yapılar için oldukça önemli bir unsurdur.

Çatı Modelleri

Çatı Modelleri

Çatı modeli seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var. Bunlardan birisi kat yüksekliğiniz. Eğer tek katlı yani yaklaşık olarak 3,00 metre ile 4,50 metre arasında bir yapıya sahipseniz tek eğimdir modern tip bir tasarım kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak genelde Bungalov tarzı modeller karşımıza çıkmaktadır.

Ahşap Çatı Tasarımı

Aslında bu tarz tasarımlar genel olarak BAĞ EVİ MODELLERİ ne uygundur. Teras balkon üzerine oldukça modern bir tasarımdır. Bunun dışında diğer örneklerle devam edersek;

ev çatı modelleri

Düşük eğimli çatılı 1 katlı evler. Bu çatılar, kar yağışının sık veya yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanlar için harikadır çünkü kolayca kar yağacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, daha yüksek eğimli çatılara sahip diğer ev türlerinden daha uygun fiyatlı olma eğilimindedirler.

Ev Çatı Çeşitleri

Orta eğimli çatılı 2 katlı evler. Bu çatılar, düşük eğimli muadillerine göre daha iyi hava akışı sunarken, kış aylarında da etkili bir şekilde kar dökebilir. Kasırga veya hortum gibi fırtınalar sırasında güvenlik tehlikesi oluşturabilecek ağaçların veya diğer büyük yapıların yakınında yaşıyorsanız da idealdirler.

2 katlı ev çatı tasarımı

Seçilecek çatı tipi, binanın boyutu ve şekli, iklimi, konumu ve diğer faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Düz bir çatı, nispeten büyük miktarda alan gerektirecektir ve her tür bina için uygun olmayacaktır. Eğimli bir çatının tasarımı ve şekli, tipik olarak ne tür malzemelerden yapıldığına göre belirlenir; Ancak günümüzde birçok farklı tipte eğimli çatı mevcuttur.

Teras Çatı Modelleri

Teras Çatı Modelleri insanları birbirine yakınlaştırmanın modern ve çarpıcı bir yoludur. Yılın en soğuk aylarında bile tüm yıl boyunca verandanızın keyfini çıkarmanın bir yolunu sunarlar.

Teras Çatı

Teras camı olarak da bilinen teras çatılar, evlerine biraz daha fazla alan ve ışık eklemek isteyen ev sahipleri için giderek daha popüler bir seçimdir.

Ahşap Teras Çatı

Öğeleri dışarıda tutarken ışığın geçmesine izin veren şeffaf cam panellerden yapılmıştır, bu nedenle açık ve havadar hissettiren korunaklı bir alan oluşturmak için mükemmeldirler.

Teras Katı Ev

Müstakil ev çatı modelleri

Müstakil evler için örnek arayan arkadaşlara benzer bir içeriğimiz Betonarme Bağ Evi Modelleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Betonarme ile yapılmış müstakil ev modellerine ait çatı tasarımlarına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu