Mimari Proje Örnekleri

Cesca Vas – Yüzme Havuzu Projesi

Slovenya'da 4,770 m2 bir alan üzerine kurulmuş ve yapımı 2023 yılında tamamlanan Češča Vas Havuz Komplesi ve proje ait Mimari Detaylar

cesca vas, yüzme havuzu projesi

Yüzme Havuzu, Olimpik Havuz projeleri için sizlerle paylaşmak istediğim proje’nin Mimarları “Dean Lah, Milan Tomac” adlarında 2 arkadaş. Konsept olarak mekanın işlevselliğini ön plana çıkartıp dış cephe tasarımı olarak farklı bir tasarım deneyimlenmiş.

Görselde yer alan kısım direk olarak yüzme havuzuna cephesi olan alüminyum cephe giydirmesinden oluşmakta.

Eğimli arazinin farklı bir şekilde kullanılmasıyla, Yüzme havuzunda yer alan ihtiyaç programı bodrum kat kotlarında çözülmüştür.

Cephe Tasarımı

Tasarım her ne kadar Türkiye koşullarında uygulanmayacak bir cepheye sahip olsa da! Keşke bizim ülkemizde de bu tip özgür yapılara imza atabilsek diye düşünmekteyim.

yüzme havuzu cephe tasarımı

Türkiye de yer alan Olimpik Havuzların cephesi direkt olarak dışarıdan görünecek koşullarda yapamıyoruz malesef. Benzer tasarımları ancak Otel – Tatil Kompleksi projelerinde uygulayabiliriz.

İç Tasarım

Yapının iç kısmı ve Dış saçak kısımlarının altında Sarı Renk giydirme kompozit kaplama kullanılmıştır. Projenin geneline baktığımızda çok sadece oturma alanları yer alıyor.

Giyinme Kabinleri ve iç mekan kısımlarında yine tamamen kaba inşaat olarak adlandırdığımız yapılar olduğu gibi bırakılmış. Ne demek istediğimi yapıya ait aşağıda paylaştığım fotoğraflarla daha net anlayacaksınız;

olimpik yüzme havuzu

Proje Detayları

İhtiyaç programı dahilinde yer alan Dolap kısmı tamamen briket ile örülmüş ve üzerine sıva dahi yapılmadan kendi doğallığıyla bırakılmış.. Tabi bu kaba inşaat halinde bırakılan duvarlar ince işçilik ürünüdür.

Konu ile ilgili olarak bir önceki “Briket Duvar Nasıl Örülür? Adım adım Duvar Metrajı, Lento Hesabı Nasıl Yapılır?” yazıma göz atabilirsiniz.

Soyunma Odaları

soyunma odaları

Duş Alanları

duş alanları

Tuvalet

tuvalet

Çatı Sistemi

Çatı sisteminde Çelik Konstrüksiyondan oluşmuş makaslar ile geniş açıklıklar geçilmiştir.

çelik konstrüksiyon sistemi

Çelik konstrüksiyon olarak projesini ve uygulamasında bir miktar aktif olarak çalışmış olduğum Gaziantep Peyzaj Tasarım detaylarına aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

çelik konstrüksiyon ev

Mimari Projeler;

Son olarak sizlere 2 farklı proje detaylarının yer aldığı “Anaokulu Projesi” ve “Kütüphane Projesi” başlıklı makale yazımlarımda veda ediyorum : )

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu