Mimari Proje Örnekleri

Dağ Evi Modelleri – Şehrin stresinden uzak Modern Tasarımlar

Şehrin stresinden uzak, Doğayla iç içe yaşama düşüncesi olan arkadaşlar için hazırlamış olduğum Ahşap, Betonarme ve Çelik sistemlerden oluşmuş 10+ Farklı Dağ Evi model ve Tasarım Örneklerini sizlerle paylaşıyorum.

Dağ Evi projeleri genel olarak Tek Kattan oluşan ve buna ek olarak Loft veya Bungalov tarzı tasarım yöntemleriyle projelendirilir.  Bu gibi yapılar şehre uzak olduğundan dolayı; Betonarme sistemin oluşturulması için gerekli olan Hazır Beton / İnşaat Demiri malzemeleri yerine ürün tedariki kolay olan Ahşap veya Çelik sistemler kullanmak daha mantıklıdır.

Konuyla ilgili olarak küçük ve hazır sistem tasarım isteyenler için önerim Tiny House makaleme göz atmanız gerekmektedir.

Öncelik olarak kendi ihtiyacınız ve sonrasında kendi zevkini ve son olarak maddi duruma göre yukarıda sizlere bahsettiğim durumlara göre kararınızı vermeniz gerekmektedir.

Ahşap Dağ Ev Modelleri

Yapıların temel sisteminde 20 cm kalınlığında Radye Temel tarzı bir uygulama yapılır. Oluşturulan beton üzerine ahşap dikmeler kolon sistemini oluşturur.  Yapının duvar sistemi yine aynı şekilde Taş Yünü – Cam Yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak ahşap kaplamalar ile oluşturulur.

Ahşap Dağ Evi Modeli
Ahşap Dağ Evi Modeli

Yapıyı oluşturan Kapı ve Pencere sistemlerinde maddi durumunuza göre Alüminyum veya PVC Pencere tercihinde bulunabilirsiniz. Lüks ve Modern bir yapı ortaya çıkartmak istiyorsanız Ahşap rengiyle uyumlu olarak Siyah renk alüminyum sistem ve buna uyumlu olarak reflekte cam kullanılır.

Proje Detayları

Mimarlık yönünde konuyu ele aldığımızda 25,00 m2 – 40,00 m2 toplam alan üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. İhtiyaç Programına baktığımızda ise;

  • Mutfak
  • Yatak Odası
  • Yaşam Alanı
  • Veranda olmak üzere 4 ana hacimden oluşur.

İhtiyaç listesi kullanıcının kullanım amacına ve daha sonrasından maddi durumu koşullarına göre farklılık göstermektedir.

Yukarıda sizlerle paylaştığım 3D Modelde yer alan örneğin Mimari Kat Plan örneğine aşağıda ulaşabilirsiniz.

Dağ Evi Projesi
Dağ Evi Projesi

360 Derece Sanal Gezinti

Tüm bu örnekler dahilinde bitmiş bir yapının tamamını görüntülemek için Wooden house olarak adlandırılan bu sistemin bitmiş halinin tüm detaylarını görmek için https://x3d.by/images/Tours/Woodenhouse.html adresini ziyaret ederek, proje alanında küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Tasarım Örnekleri

Yukarıda tam olarak bitmiş projenin tüm detaylarını sizlerle paylaştım. Bunu ek olarak diğer tasarım modellerinin linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

dag evi projesi

Bolu Dağ Evleri

Bolu, Türkiye’nin doğa turizmi açısından en önemli şehirlerinden biridir. Abant ve Yedigöller gibi doğal güzellikleriyle ünlü olan Bolu, zengin flora ve oksijen deposu olan dağ evlerine ev sahipliği yapıyor.

Bolu Dağ Evleri
Bolu Dağ Evleri

Bolu, Abant ve Yedigöller gibi doğal alanlarıyla öne çıkıyor. Bu bölgeler, yeşilin ve oksijenin en yoğun şekilde hissedildiği noktalardır. Ayrıca, Bolu’daki dağ evleri, doğanın içinde huzurlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Bolu da bulunan dağ evlerine ait tasarım örnekleri;

Ganos Dağ Evi

Genel olarak denize karşı manzarası ve büyük ormanlık alanı içerisine kurulan Ganos Dağ Evleri tasarımlarında Tiny House, Bungalov gibi hazır sistem yaşam alanları kullanılmaktadır.

ganos dağ evi
Ganos Dağ Evi

Yapıların büyük çoğunluğunu eski zamanlarda konteyner tarzı 20,00 m2 alanı geçmeyen yapılardan oluşmaktadır.

Ganos Dağ Evi Manzarası
Ganos Dağ Evi Manzarası

Mersin Dağ Evi Modelleri

Mersinde günlük kiralık dağ evi konsepti ile günlük 2.000 TL – 6.000 arasında fiyatlarla kiralık evler yer almaktadır.

Sizlere model örneği olması amacıyla bu işi yapan firmalara ait bir video içeriğini paylaşıp, yazı içeriğini burada sonlandırıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu