Mimari Proje Örnekleri

Damian Marley Eşliğinde Ofis Tasarımı yapmak

Şuan Şarkı çalarken arada pirinçli yoğurtlu çorbamı içiyorum, şarkıyı aşağıda sizlerle de paylaştım ama sizlere yoğurtlu çorba yerine yaptığım ofis tasarımı paylaşmak istiyorum.

İçtiğim çorba kadar lezzetli bir şarkı ama ne dediğini bilmiyorum, yabancı dil bilmemenin cahilliği deyip önce şarkıya geçelim, daha sonrasında da Ofis Tasarımına.

Damian Marley – Road to Zion ft. Nas

Öncelikle ben bir Mimar’ım, Günümüz koşullarında (Türkiyesinde) Mimar, Mühendis, İç Mimar olmanın hiç bir önemi olmadığı gibi Mimar olan birisinin iç tasarım yapmasında da bir sakınca görmüyorum.

Sonuç olarak; kişinin ortaya çıkarttığı varoluş beğeniyorsa o kişinin unvanını sorgulamaya gerek duymuyorum. Ha illa unvan ve diploma önemli diyenlere herhangi bir özel üniversiteye gidip osurduğunuz yerden mezun olmak çok kolay, oturmanıza bile gerek yok.

Ofis Tasarımı yapacakmış iki gözümüm çiçeği

Daha önce Ofis Tasarımıyla ilgili ilk yazımda sizlere Dikey Bahçe uygulamasından bahsetmiştim. Peyzajcılarla konuştuktan sonra 1 m2 yosun görünümlü gerçek (mumyalanmış) 200$ üzerinden uygulama dahil fiyat vermişlerdi.

yosun duvar

Yukarıdaki ürünün montaj şekli; Silikon sürülebilecek her yüzeye uygulanabiliyor. Standart uygulaması ise alçıpan üzerine Silikon sıkıp Mumyalamış / Şoklanmış yosun ile istediğiniz tasarımı yapabiliyorsunuz.

Gel gelelim Gaziantep de yer alan bir Peyzaj firması bana 1 m2 için 6.000 TL fiyat vermişti. İnternet üzerinden şuan anlık olarak şoklanmış yosun duvar uygulaması için satılan ürünün m2 fiyatı 149,90 TL üzerinden satışta.

Bu aradaki fiyat farkına Firmanın yavşaklığımı diyelim? yoksa işine geliyorsa al kardeşim mi diyelim bilemedim 🙂 Neyse dikey bahçe uygulaması ve örnekler için diğer yazımın linkini >>> https://www.pislikmimar.com/dikey-bahce/ bırakıp ofis tasarımıma geçelim.

Yosun duvar sen nelere kadirsin

Gaziantep vize ve danışmanlık firması için tasarım araştırması yaparken (duvar üzerine dünya haritası uygulaması) denk geldiğim bir tasarım.

Aslında buna benzen bir uygulamayı daha önce Gaziantep Mimarlık Ofisinde çalışırken projesini çizdiğim Havuzlu Villa için farklı bir görsel olarak uygulamak istemiştim. Nedense fikrimi “maliyet + uğraştırır” diye çok siklerine takmadılar. Bende sonradan böyle düşündüklerini fark edince aklımdan silmiştim.

dikey bahçe uygulaması

Yukarıdaki örnek Vize ve Danışmanlık firması için net olarak uygulanabilecek bir tasarım. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yoktur. Form ve tasarım çok güzel. Buna benzer olarak Müşteriye çizmiş olduğum uygulamada;

gaziantep mimarlık ofis tasarımı

Bu uygulamayı Yosun duvar veya Saç malzemesi kesilerek de 2 farklı sitem üzerinden yapılabiliyor.

Ahşap, Baklavalı sac, Düz sac, Yosun gibi farklı farklı sistemler var ve her birinin uygulaması ve görsel olarak yarattığı anlık heyecanlar çok farklı.

3d dunya haritası

Zemin Kat Planı

Zemin kat planı için 3 Çalışan masası ve 1 tane Yönetici masası yer alacaktı. Buradaki vurgu ilk olarak yönetim masasının geride ve diğer alanlara göre vurgulu olması gerekmekteydi.

Bunun için Patron Masası olarak nitelendirdiğimiz alan büyüklüğü ve vurgumuzu aşağıdaki dekorasyon ve yerleşim doğrultusunda yaptık.

gaziantep mimarlık ofis

İlk kez Lumion üzerinden hazırladım 3D görselleştirme ile ofis alanına göre ve müşterinin isteği doğrultusunda Masa yerleşimleri, Zemin katta bulunan merdiven formunun değişmesi ve arka kısma yemek yeme alanı için istediği tasarımları Avan Proje olarak sundum.

Render alma kısmında bayağı bir eksiğim bulunmakta, gerçekçi render almak için biraz araştırmam gerek ve 3Ds Max program kullanımına geçmem gerekecek ama şimdilik bununla idare edelim.

zemin kat planı

Dikey bir sirkülasyon alanı dahilinde tefriş yerleşimleri kendiliğinde çıkıyor. Bu doğrultuda tasarımsal olarak benim yapabileceğim; Yönetici masasında farklı formlar üretmek, duvar rafları ve duvar tasarımı olarak payıma düşen iş.

Şimdilik Avan Proje olarak çizimleri böyle bıraktık. Daha profesyonel olarak sistem istenilirse tekrarda yapı şekillendirilecektir.

Benzer yazı ve içeriklerimize Mimari Projeler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu