Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Dikey Bahçe Uygulaması, Malzeme Seçimi, Fiyatları ve 10+ Tasarım Örnekleri

İç Dekorasyon işini aldığım; Vize ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmasının ofis tasarımı için duvar yüzeyine uygulamayı düşündüğüm Dikey Bahçe Uygulaması için yaptığım araştırmalar, Daha önce uygulanmış örnekleri sizlerle detaylı olarak paylaşıyorum.

Gaziantep de Vize ve Yurtdışı Eğitim / Danışmanlık yapan İL-ÇE firmasının yeni ofisinde İç Mimarlık ve Dekorasyon işlerini yapmak üzereyim.. Firma Sahibi İlyas bey daha önce yaşadığımız apartmanda alt komşumuzdu. Yeni bir dükkan almış ve şuan hizmet verdikleri ofisi buraya taşıyacaklar. Gaziantep İbrahimlide bulunan ve açmayı düşündükleri yeni ofis için İç Mimarlık ve Dekorasyon konusundan benden hizmet ve Fikir almak istedir.

Her ne kadar ben bir Mimar olsam da PislikMimar.com sitesinde yer alan?  Dekorasyon Fikirleri kategorisine sürekli olarak tasarım örnekleri eklediğimden dolayı İç Mimarlık konusunda; Görsel / Zevk anlamında haşır neşirim. ?

Bu yüzden dolayı uygulamasını yapmasam bile; İç Mimarlık ve Ofis Tasarımı konusunda fikirleri sunabileceğimi kendilerine ilettim ve Salı Günü (Bugün Pazar, önümüzde 3 gün var..) kendileri ile yeni aldıkları ofis yerlerine giderek mevcut yerlerini göreceğim.

 • Rölöve alarak Mevcut Yerin AutoCAD üzerinden projesini çizimini yapacağım.
 • İhtiyaç Listesi, Durumlarını öğrenmem gerek. (Toplantı odası, Wc, Oturum Alanları Danışman yeri)
 • Dekorasyon için ayırdıkları bütçeyi, Ne kadar lüks istediklerini öğrenmem gerek. Yani beni ne kadar özgür bırakacak onu öğrenmem gerek. ?
 • Son olarak; Yeni Ofislerinin dekorasyonu için; kendi istedikleri konu ve fikirleri almak olacak…

Dikey Bahçe aramasıyla bu konuya gelenler için benim neden bunları sizlere bu kadar uzun ve detaylı anlattığımı düşünebilirsiniz.

Olayın özeti şu; Bir Proje çizilirken; Konsept dahilinde yapılması gerekmektedir. Mimar / İç Mimar / Peyzaj tasarımcıları projeyi çizip belirledikleri ücreti alıp bir köşeye çekilebilirler. Ya da;

Çizmiş oldukları projenin uygulamasını yapacaklarsa eğer; çok çok daha derin düşünmeleri gerekmektedir. Bende projesini hazırlayacağım bu yerin, uygulamasını da yapabileceğim düşüncesindeyim. Kendileri ile yaptığım ön görüşmede bunu konuşmuştuk. Bu nedenden dolayı; Dikey Bahçe konusunu detaylı olarak sizlerle beraber inceleceğiz.

Mevcut ofisleri Gaziantep / İbrahimli bölgesinde bulunuyor ve burası lüks bir semt. Hal böyle olunca mevcut yere / duruma uygun bir tasarım yapılması gerek.

Firmanın kendi logo renkleri yola çıkıp Dikey Bahçe Tasarımı yapmayı düşündüm. Buna ek olarak yapmış oldukları iş Vize ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlık hizmeti olduğundan dolayı; bu Yeni bir başlangıç ve Tatil anlamındadır.

 1. Başlangıç,
 2. Tatil,
 3. Logo renklerinden de yola çıkarak, İç Mimarlık Konseptinin bir parçası olarak Dikey Bahçe uygulaması yapmaya karar verdim.

Olayı sizlere tam olarak anlattıktan sonra Dikey Bahçe Sistemlerini detayları olarak incelemeye geçebiliriz. ??

1 – Dikey Bahçe için tercihinizi Yapın; Yapay mı? Gerçek mi?

Profesyonel ve Mantık çerçevesinde konuşmamız gerekirse ve sizlerin de Dikey Bahçe yapma düşünceniz varsa; öncelik olarak

 1. Yapay Bahçe mi?
 2. Yoksa Canlı bitkilerden oluşan bir Dikey Bahçe Duvarı oluşturmak istiyorsunuz? buna karar vermeniz gerek.

Konuyla ilgili olarak; Canlı veya Yapay seçimi yaparsak, ileriki durumlarda ve tasarımlarımızda neler değişecek? Ne kadar Para harcanacak ve işin sonucunda neler olacak sırasıyla bakacağız.

2 – Yapay Bahçe Duvarı Seçimi yaparsak…

Hiç araştırmaya gerek kalmadan sizlere şunu söyleyebilirim; Yapay Bahçe Duvarı uygulaması oldukça kolaydır. Plastikten yapılmış ve gerçekçi görünümlere sahip olan bir çok ürün bulunmakta. Bu tarz Yapay çiçekleri alarak kendi Bahçe Duvarınızı çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Yapay Bahçe Duvarına konusuna bu proje için pek sıcak bakmıyorum. Tasarımını yapacağım firma ile; Daha önce ön görüşme yaptığımızda, Yerden Isıtma yapılması konusunda da konuşmuştuk. Yani daha modern ve Lüks bir tasarım istediği algısı oluştu bende. Bu yüzden dolayı Canlı Bitkilerden oluşan Ofis Bahçe Duvarı yapmayı düşünmekteyim.

 • Maliyet Araştırması

Benim aklıma ilk takılan konu Yapay veya Canlı Bitki uygulaması yaparsak aradaki fiyat farkı ne kadar olacak?

Aşağıdaki sizlerle paylaştığım Yatay Duvar Bahçesi tasarımının güncel m2 satış fiyatı; 1.982,60₺…
Yani ben 5 metre x 2 metrelik bir duvar üzerine Yapay Çiçeklerden oluşan bir duvar yapmak istiyorsam bunun bana maliyeti; 10 m2 x 2.000 tl = 20.000 TL’ye denk gelecek.

yapay bahçe duvarı

Buna karşılık Veal Store firmasının satışını yaptığı; Uygun Fiyatlı Yapay Bitkilerden oluşan bir diğer bahçe duvarı ürününü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Amacım ürün yapay olsa bir tasarım ve kalitesini görüp; aradaki fiyat farkını ve kullandığınız yere katacağı görünümü için aklınızda bir fikir olası.

Aşağıda sizler paylaştığım ürünün boyutu; 60 cm x 40 cm = 0,24 metre kare boyutlarında. Bu ürünün fiyatı ise 402,90 TL olarak satılmakta. Yalnız bu ürün 0,24 m2.. 1 metre kare üzerinden hesaplarsak; 1.600 TL‘ye denk geliyor.

Uygun Fiyatlı; Yapay Bahçe Duvarı Bitkileri
Uygun Fiyatlı; Yapay Bahçe Duvarı Bitkisi

Sonuç olarak bu iki ürüne baktığımızda altta 0,6 x 0,4 metre boyutlarındaki ürün %20 oranında daha uygun görünüyor. Fakat o küçük duvar bitkisini kim neden kullansın ki? ? Ben olsam kullanmam, bunu kullanacağınıza gidip bir tablo yaptırın çok daha güzel duracaktır.

Tabi bunu kullanmak istememe sebebim Modern Bir ofis tasarımı için uygun görmüyorum. Mesela bunu balkon dekorasyonu için belirli bir alanda kullanabilirsiniz. Hatta bu konuyla ilgili olarak yazmış olduğum ?Balkon Dekorasyonu için 15+ Farklı Tasarım Örneği sayfamı ziyaret ederek Örnek ve Modellere ulaşabilirsiniz.

Yani burada anlatmak istediğim; Küçük Duvar Bahçesi kullanımı pek akıl işi değildir. Hem fiyat, hem de görünüm olarak pek sarmadı beni. Gerçekten bunu yerine bir tablo alıp kullanın daha iyi.

Ki bu ürünü yan yana koyup kullanmak istersek; kendini tekrarlayan bir görünüm vereceğinden dolayı pek bir görsellik sağlamayacaktır. Bu yüzden Yatay Bitkilerden oluşan Dikey Bahçe seçimine pek sıcak bakmıyorum. Bu konuyla ilgili araştırma detaylarına ve bir İç Mimarın dekorasyon fikirlerine göre irdeleyeceğiz.

Yazımızın devamında Canlı bitkilerden yapılmış Dikey Duvar uygulamasıyla devam edelim, bakalım yazı daha ne kadar uzayacak. ? Ama önemli bilgiler, tüm araştırmalarımı da sizlerle paylaşıyorum. Tek bir yazı içerisinde Dikey Duvar konusunda merak edilen tüm sorulara uzunda olsa cevap vermiş olacağız… Hadi devam edlim..

3 – Canlı bitkilerden oluşan Bahçe Duvarı seçimi yaparsak

Konu ne olursa olsun, eğer kaliteli bir iş yapmak istiyorsak tüm detayları düşünmemiz gerekmektedir. Yukarıda Yapay Bahçe için sizlere detaylı bilgiler verdim. Sırada Dikey Duvarı canlı bitkilerden yaparsak eğer; bizlere katacağı +artı ve -eksileri detayları olarak inceleceğiz.

 • Ruh Hali
  Canlı bitkilerin kendi renk tonlarını ortama enerji ve canlılık katacaktır.
 • Saf Kokular
  Tercih ettiğiniz bitki çeşitlerine göre; kullandığınız ortamın kokusunu değiştirecektir.
 • Görsellik
  Doğru bir şekilde kullanılırsa, Modern bir görsellik arayanlar için en iyi tercih olacaktır. Listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz.

Sırada dikey bahçe uygulamasının nasıl yapacağına dair araştırmamı sizlerle paylaşacağım. Bunun yanında Canlı Bitkilerin maliyet fiyatına, Bakımlarına ve bahçe oluşturmak için hangi tür çiçek seçmeniz gerektiğine sırasıyla bakacağız.

Dikey Bahçe Uygulama Sistemleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Geldik işin aslına ve araştırması zor olan kısma. Öncelikle dikey bahçe sistemleri sorularına sıralayalım;

 • Hangi Canlı Bitkiler Kullanılır?
 • İç mekan veya Dış mekanlarda uygulama farklılığı var mı?
 • Sulama sistemi nasıl olmalı?
 • Bakımları nasıl yapılır?
 • Canlı bitkiler Dikey Bahçede kullanılırsa ömürleri nasıl olur?
 • Dikey Bahçe Maliyeti nedir?
 • Kullanılan toprak türü ne olmalıdır?

Yukarıdaki soruların tamamına sırasıyla ve tüm detaylarıyla sizlerle paylaşıyorum. Hadi gelin başlayalım ?

Dikey Duvarda Kullanılan Bitkiler

Dikey Duvar sisteminde yer alan bitkiler kendi aralarında; Tırmanıcı Bitkiler, Sarıcı Bitkiler, Dağınık bitkiler olmak üzere 3 kategoriye ayrılmaktadır.

Gelin bu çiçek tiplerinin şekillerine ve fiyatlarına sırasıyla göz atalım;

Campsis radicans

Acem Borusu olarak bilinen ( Campsis radicans ) bir sarmaşık bitkisidir. 5 Litrelik saksı içerisinde, 125 cm – 150 cm boylarında sarmaşık fidan şeklinde satılmaktadır.

campsis radicans çiçek, bitki

Fidan olarak satılan bu bitki türünü Dış Duvar bahçesinde kullanabilirsiniz. 125 – 150 cm fidan boyuyla satılan bu ürünün; 5 Litrelik saksı içerisinde satış fiyatı 125,00 TL olarak güncel satış fiyatıdır.

Hedera helix

Hedera helix olarak adı geçen ve Orman Sarmaşığı olarak bildiğimiz bu çalı bitkisi; Sınırlandırıcı, Alan Doldurma, Katman oluşturma, Doğal Tarz bahçe alanlarında kullanabilir.

hedera helix, orman sarmaşığı bitkisi

Orman Sarmaşığı bitkisi Fiyatı; Tüplü saksı şeklinde satılıyor ve 1 tüp satış fiyatı 50 TL – 80 TL fiyatları arasındadır.

Tam olarak yukarıdaki örnek ile sizlere İç Mimarlık dokunuşuna örnektir. Ucuz bir ürün, doğru bir seçim ile bu örnek tam anlamıyla muhteşem bir tasarım örneğidir. Yani, Kullanım alanınıza göre doğru seçimi yaparsanız, ürün veya malzemenin hiç bir öneminin olmadığı, sizlerle paylaştığım bu örnekte görebilirsiniz.

Dikey Duvar Bitkisi – Tam Liste

 • Hedera helix,
 • Parthenocissus ouinquefolia,
 • Parthenocissus tricuspidata,
 • Hydrangea petiolaris,
 • Euonymus fortunei
 • Humulus lupulus,
 • Aristolochia spp.,
 • Jasminum officinale
 • Capsis radicans,
 • Passiflora caerulea,
 • Lathyrus odoratus,
 • Lathyrus odoratus,
 • Polygonum bauldschianicum,
 • Lonicera periclymenum,
 • Lonicera spp.,
 • Clematis vitalba,
 • Clematis spp,

İç mekan veya Dış mekanlarda uygulama farklılığı var mı?

Konu ile ilgili olarak Eklemek istediklerinizi veya sorularınızı; Yazı altında yer alan Mesaj panelinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu