Mimari Proje Örnekleri

25+ Modern Dış Cephe Kaplama Modelleri

dış cephe tasarımları

Dış Cephe Kaplama Modelleri: Günümüzde dış cephe tasarımı Kompozit, Betopan, Ahşap, Amerikan siding ve Doğal Taş gibi malzemeler kullanarak kaplanmaktadır. Cephe tasarımı yaparken kullanacağınız malzeme ne olursa olsun önceliğiniz malzeme kalitesi ve malzemenin kullanım ömrüdür.

Dış Cephe tasarımı için malzeme seçimini yaptıktan sonra sırada mevcut yapınızın görümünü modern bir hale getirmek için doğru renk seçimini yapmak kalıyor. Bunun dışında Cephe tasarımı yaparken illa bir cephe kaplaması kullanmanız gerekmek. Farklı renk dış cephe boyalarının bir arada kullanarak modern görünüm kazandırabilirsiniz.

Mimaride cephe tasarımı

Mimarlık bölümü okurken öğrendiklerim arasındaki en önemli şey “kullanıcı profiline uygun tasarım yapmak” yani proje konusu ne olursa olsun; birimlerin birbiri arasındaki ilişkisi, büyüklükleri, tefriş yerleşimi gibi konulardan oluşan bir bütündür. Cephe tasarımı ikinci planda kalmaktadır.

mimaride cephe tasarımı

Tabi proje çizimi yaparken cephe tasarımını da düşünüyoruz. Cephe tasarımında ilk adım yapının kütlesini belirlemek. Günümüz binaların büyük çoğunluğu dikdörtgen veya kare kütlelerden oluşmaktadır. Cephe tasarımı sadece fark türde ve renkte malzeme kullanarak yapmaktalar. Fakat iyi bir Mimarlık projesi bir bütün olarak ele alınması gerek ve günümüz koşulları bu diyerek standart tip yapı tasarlamak yerine bir fikir, konsept üzerinden tasarım yapılmalıdır.

Doğru bir şekilde kütle seçimi proje çizimi yapıldıktan sonra dış cephe tasarımı ve detaylandırma çizimlerini yapmaktayız. Yazımın devamında cephe tasarımı nasıl yapılır? Cephe Tasarımı Örnekleri gibi sorulara; Villa dış cephe Kaplama Modelleri, Müstakil ev yani tek katlı ve 2 katlı binalar için öncelik olmakla beraber; dış cephe tasarımı iyi yapılmış modern yapılar üzerinden örnekler vereceğim.

Villa

2022 Villa Dış cephe modelleri. Villa projesi çizecekler için özenle seçtiğim ve farklı renk ve tasarımdan oluşmuş villa cephe tasarım örnekleri. Aşağıdaki resimlerin üzerine tıklayarak büyük boyutlarını görüntüleyebilirsiniz.

villa dis cephe modelleri

Lüks villa dış cephe modelleri

Dubleks Ev dış cephe Modelleri

modern villa modelleri
modern villa modelleri

Müstakil Ev

Son yıllar en çok talep gören Müstakil Ev Modelleri arasında Bungalov tarzı ve tamamen ahşap kaplamadan yapılan üçgen çatılı yapılar tercih edilmektedir. Gerek maliyet, gerek kolay yapımı sebebiyle tercih edilmektedir. Müstakil ev projeleri başlığı altında 5 farklı tasarımı sizlerle paylaşmak istedim

müstakil ev modelleri

Normalde Bungalov tarzı yapı formunun 2 katlı müstakip et üzerinde uygulaması. Taşıyıcısı sistem yine ahşap veya betonarmeden yapılabilir. 2 katlı yapılar için betonarme taşıyıcı sistem uygulanması daha dayanımlı olacaktır. Bunun dışında cephe tasarımı olarak aynı formda tasarım kullanılabilir.

müstakil ev projeleri

Villa Modelleri

Ne yazık ki ülkemize göre standart dışı bir tasarıma sahiptir. Yani Türkiye de böyle tasarlanmış bir VİLLA MODELLERİ görmek zordur fakat bu tasarım Farklı formların bir araya gelerek bütünlük oluşturmasıyla ön plandadır.

Mimari Cephe Tasarımı

Mimari Cephe Tasarımda bahsetmeye çalıştığım detaylar tam olarak yukarıdaki fotoğrafta yer almaktadır. Cephe tasarımı bir bütündür ve proje içerisinde yer alan küçük ayrıntılar ile projenize eşsiz bir hava katabilirsiniz. Villa Cephe Tasarımı yapacak arkadaşlar için mükemmel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Bu yazımda sizlere DIŞ CEPHE TASARIMI hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Bunun dışında tasarım fikirleri için ? VİLLA MODELLERİ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu