Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Duş Perdesi yerine kullanılabilecek alternatif çözümler

Duş perdesi yerine tercih edebileceğiniz seçenekler arasında; Buzlu veya desenli cam, Sürgülü alüminyum (paslanmaz) sistemler ve son olarak raylı sistemler tercihinde bulunabilirsiniz. Yazımızın devamında bu seçeneklere dair örnekler bulabilirsiniz.

Duş perdesi yerine ne kullanılır?

Seçim yaparken öncelik olarak suya karşı dayanıklı yani ıslak hacim ürünleri olan perdeler alarak sizlerle istediğiniz ölçüde ve tasarımda kendi duş perdenizi yapabilirsiniz.

Konuya dair Kendin Yap içeriği olan yapım aşaması videosunu izleyerek farklı fikir sahibi olabilirsiniz;

  • Duş Perdesi Nasıl Yapılır? (Kendin Yap)

Cam Paravanlar

Her ne kadar fiyat olarak pahalı olsa da son zamanlarda iç mimari dekorasyon alanında en çok tercih edilen modern bir sistemdir.

Cam Paneller ile duş alanı bölümünü rahatlıkla ayırabilir ve Banyonun diğer kısımlarına su sıçramasını ve akışını önleyebilirsiniz.

Eğer modern bir tasarım istiyorsanız aşağıda sizinle paylaştığım Cam Bölme sistemi ve modelleri arasında hoşunuza giden örneği kendi evinizin banyosunda uygulayabilirsiniz. Hadi gelin örneklere bakalım;

cam duşakabin
Duş Perdesi yerine ne kullanılır; Cam Duşakabin

Duş alanı küçük olanlar içinde oldukça kullanışlı bir sistemdir. Küçük yapılarda en büyük duş alanı 1,00 m x 1,00 m boyutlarında yani 1 m2 duş alanı yetmektedir.

Tabi banyonuzun genişliğine göre 2,5 metre x 1 metrelik bir genişlik duş almak için oldukça ideal ölçülerdir. Bu anlattığım ebatlar ve örnekle ilgili modeli aşağıda sizlerle paylaşıp Duş perdesi yerine ne kullanılır? konusuna farklı örneklerle devam edelim.

cam duşakabin
duş perdesi yerine ne kullanılır; Cam Duşa Kabin Modeli

Kabinsiz Tekne

Duş teknesi veya küvet kullanarak banyonuzu tasarlamak, bölümleme olmadığı için alan konusunda avantaj sağlayabilir.  Bu yöntem, sade bir tasarımı desteklerken ve yurt dışında yaygın olarak tercih edilen bir banyo düzenleme şeklidir.

Örneğin, modern ve şık bir duş teknesi seçerek banyonuza minimalist bir dokunuş katabilirsiniz. Veya rahatlatıcı bir banyo deneyimi için geniş bir küvet tercih edebilirsiniz. Bu seçenekler, banyonuzda ferah bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir, aynı zamanda pratik bir kullanım sunar.

Konuyla ilgili duşakabin tekne örneklerine dair aşağıdaki 6 örnek üzerinden seçim yapabilirsiniz.

duş tekne modelleri
Duş Tekne modelleri

Yukarıdaki tekne modellerine dair tasarımlarda duş perdesi veya bir yukarıda yer alan cam bölmeler kullanılmalıdır.

Küvet Sistemleri

Yaşam alanları içerisinde genellikle göz ardı edilen ve dekorasyon açısından ikinci plana atılan banyoların yenilenmesi fikrine katılıyorum. Banyolar, günlük yaşamda önemli bir role sahip olmalarına rağmen genellikle diğer odalara göre daha küçük ve dikkat çekici olmazlar. Bu yüzden, banyo yenileme sürecinde şıklığı ve konforu ön planda tutarak banyoyu daha keyifli bir hale getirmek önemlidir.

Banyo yenileme sürecinde küvetler oldukça önemli bir rol oynarlar. Şık bir banyoya sahip olurken konforu ve keyfi artırmak için küvet tercih etmek oldukça akıllıca bir seçenektir. Küvet seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, banyonun boyutlarına uygun bir küvet seçmek, kullanım kolaylığı sağlamak için önemlidir. Ayrıca, malzeme kalitesi, temizliğinin kolay olması, ergonomik tasarım gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

küvet modeli
Beyaz Renk & Oval Küvet Modeli

Küvet seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları anladıktan sonra, farklı banyo küvet çeşitlerini ve özelliklerini keşfedebiliriz. Böylece, kişisel tercihlerimize uygun olan küveti seçmek daha kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu