İç Mekan Projeleri

Engelli Tuvaleti DWG

Engelli Tuvaleti Standartları ve Yönetmeliğine göre Engelli Wc Planı nasıl çizilir ?

engelli wc

Arkadaşlar merhaba ? Bu yazımda sizlere detaylı olarak engelli tuvaleti çizimini anlatacağım.

Normalde  projelere açıklama eklemeden indirme linklerini veriyordum ama; Engelli tuvaleti için pek fazla doğru bilgi ve çizimler olmadığından dolayı “Engelli Tuvaleti Nasıl Çizilir” ve Wc çizim standartlarından bahsedip ardından Autocad .dwg uzantılı çizim dosyasını paylaşacağım.

Engelli Wc ölçüleri

Engelli wc ölçüleri ve standartları mevcut yönetmeliğe göre çizilmektedir ve Kapı, Klozet, Lavabo, Ayna, Tutacak, Askılık gibi tuvalet tefrişleri ölçüleri normale göre farklıdır. (bkz: Banyo/Tuvalet Projesi)

  • Engelli Tuvalet Kapısı; Tuvalet kapısı genişlik ölçüsü 90 cm olmalıdır. Bu 90 cm genişlik temiz ölçüsüdür. Yani proje çizerken kapı genişliğini 100cm olarak çizilir, Sağ ve Sol kapı kanatları 5’er cm yer kaplar ve 90 cm net genişlikte olmalıdır..
    Ayrıca Engelli Tuvalet kapısı dışarıya doğru açılır.
    Kapı üzerinde Özürlü Levhası ve Kapı içerden kapalı olsa bile; Acil durumlar için kapı kilidi dışarıdan açılabilecek durumda olmalıdır.
  • Engelli Lavabosu: Lavabonun yerden yüksekliği 73,5 cm olmalıdır. Bu mesafenin amacı; Engelli arabasını kullanan kişi elini yıkamak istediğinde diz ve ayakları lavabo altına girecek şekilde olmalıdır ki; elleriyle musluğa daha rahat ulaşsın.
  • Engelli Tuvaleti Klozet Ölçüleri; Klozet’in sağında ve solunda 2 adet tutacak/kolluk olması gerekmektedir. Klozetin kapladığı net ölçüler; 60 cm x 90 cm’dir
  • Engelli Aynası: Evet engelli aynasına normal göre farklı tasarlanmaktadır. Ayda yerden en fazla 1.00 metre yukarıda olabilir ve ayna direkt olarak duvara yapıştırılmaz! Ayarlı/Hareket ettirilebilir ayna ve duvara sabit olacak ise 10°-15 ° eğik olmalıdır.

Engelli Tuvalet Projesi

Engelli Wc planı, tefrişler çizimleri ve ölçülendirilmesi yapılmış autocad dosyasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

engelli tuvaleti dwg

İndirme Bağlantısı : Engelli Wc .dwg

İçerik; Engelli Tuvaleti Plan Çizimi; Klozet, Lavabo, Engelli Tuvalet kapısı, tutacak çizimleri

Ölçek ; 1/1 Ölçek, cm değerinde çizilmiştir.

Dosya Türü ; 2010 Autocad .dwg

Dosya boyutu ; 84,00 kb

Bunun dışında Personel odası, Soyunma Odası Projesine ihtiyacı olan arkadaşlar Pislikmimar.com/Soyunma-Odasi/ adresinden ücretsiz olarak autocad .dwg projesini indirebilirler. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu