Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Giyinme Odası için En İyi 10+ Dolap Modeli Tasarımları

3+1, 4+1 ve 5+1 evlerin artışı ve lüks yaşam standartlarıyla birlikte evlerimizde; Yatak Odasıyla ilişkili Giyinme Odası ve Banyo bölümleri oluşturulmaya başladı. Konuyla ilgili olarak ? Banyo Dekorasyonu sayfamıza da ayrıca göz atabilirsiniz.

Yazımın devamında sizlere farklı tip Giyinme Odası Dolap Modelleri, Köşe alanlar için en uygun dolap planını ve son olarak Giyinme Odası Boyutlarıyla ilgili; en kullanışlı olacak şekilde teknik bilgiler vermeye çalışacağım. ? Hadi gelin Örneklerle başlayalım.. ?

Giyinme Odası Modelleri

Model olarak düşünmek gerekirse; Mevcut olanınızın büyüklüğüne göre farklı tasarımlara göz atmanız gerekmektedir. Bunun için sizlere daha öncesinden İç Mimarlar tarafından uygulanmış, farklı renk ve modellere ait Giyinme Odası Modellerini paylaşıyorum. Mevcut örnekler üzerinden aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

beyaz ve cam kapaklı giyinme odası modeli

Eğer Giyinme Odası bölümünde pencere yer alıyorsa; doğal aydınlatma kaynağı sağlar. Bu durum göz önünde bulundurulursa Cam Dolap Kapaklarından oluşan bir tasarım tercih edebilirsiniz. Ceket, Gömlek, Palto gibi… asıldığında dikey alan kaplayacak eşyalarınızın yoğunluğuna göre; dolap bölme kısımlarınızı kendi ihtiyacınıza göre belirlemeniz gerekmektedir.

Giyinme Odası Standart Dolap Ölçüleri

Dolap ölçüsü genişliği; mevcut odanızın büyüklüğü kadar yer kaplayacaktır.

Buna karşın; Gömlek, İç Çamaşırları, Pantolon, Ceket gibi eşyaların depolanacağı alanları gelirli bir standart ölçüleri yer almaktadır. Genişliklerine aşağıdaki perspektif çizimi üzerinden giyinme dolabı ölçülerini görebilirsiniz. Yazının devamında sizler için geçmiş olduğum dolap tasarımları yer almaktadır ve üretici firmaların internet sitelerine ulaşabileceğiniz linkler yer almaktadır.

giyinme odası dolap ölçüleri

Giyinme Odası Genel Tanımı ve Eşya listesi

Giyinme odası fikirlerini saatlerce inceleyebiliriz. Sıra sıra dizilmiş ayakkabıların, renk sırasına göre özenle asılmış kıyafetlerin oluşturduğu sıfır dağınıklık rüya gibi bir giyinme odası oluşturabilirsiniz. Gömme Dolaplar, Giyinme Odaları alanları Yatak Odasında yer alan, kadınlar için en çok arzu edilen alanlardan birisi haline geliyor.

Eşya listesi için kendi kullanım ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz gibi; Aşağıda sizinle paylaştığım görsel üzerinden kendi zevk ve kullanmak istediğiniz eşyaların listesini çıkartabilirsiniz.

giyinme odası model örnekleri

Şapka, Kolye, Parfüm, Ayakkabı, Fular, Gömlek, Külot, Sütyen, Atlet, Gömlek, Palto en çok kullanılan ürünlerdir.

Modern Renkler ve Yerleşim ile alanınızı kendiniz oluşturun

Renk seçimi yaparken evimizin Salon, Koridor, Yatak Odası gibi alanlarında kullanılan renklerle uyumlu hale getirmenize gerek yoktur.

Giyinme Odası için tamamen farklı ve alakasız renkler kullanabilirsiniz. Çünkü Oda içerisine geçiş sadece Yatak Odasından olacaktır. Bu yüzden dolayı bu alanı sadece sizler ve yakın kız arkadaşlarınız göreceğinden dolayı, diğer iç alanlara aykırı bir renk seçimi yapabilirsiniz.

giyinme odası renk seçimi

Dar alanlar için yerleşim ve Renk seçimi

Uzun ince bir alana sahip odalar için dolap yerleşimi; Koridor mantığı ile yapılmaktadır. Bunun için mevcut odanın sağ ve sol duvar yüzeyleri tamamen dolaplar ile kaplanmalıdır.

Buna ek olarak açık dolap alanı olarak ifade ettiğimiz; Günlük ve sık kullandığınız eşyalar için ek bir göz oluşturmanız, kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

dar alanlar için giyinme odası dolap tasarımı

Dar alanlar için oluşturduğumuz Giyinme Odası Dolap Yerleşim modelinde kullandığımız ana renk; Mürekkep Leke ve Ahşap Dolap malzemesidir. Bu koyu rengi kırmak için alanda bulunan duvar doğal ve beyaz renk taş kaplatılarak ferah bir kısım oluşturulmuştur.

Erkekler için; Malzeme ve Dolap Yerleşim Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Giyimine önem veren Erkekler için; En çok kullandıkları eşyalar listesine baktığımızda..
Ayakkabı, Gömlek, Kumaş Pantolon, Ceket ve kol aksesuarları olduğundan dolayı, Dolap seçimi yaparken bu ürünlerin yerleşimini en rahat ve kolay şekilde yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Buna örnek olarak;

erkek giyinme odası

Kadınlar için; Cam dolaplardan oluşmuş, Ayakkabı rafları

kadın giyinme odası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu