Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

İç Mekanlar için Ahşap Parke Seçimi Nasıl Yapılır? (AC3 – AC4)

Zemin Dekorasyonunda en çok kullanılan ve doğru malzemenin seçiminde sizlere örnek olarak uygulama fotoğrafları, AC4 32. Sınıf - AC3 parke sınıfları hakkında bilgilere sırasıyla göz atalım. ?

Ahşap Parkelerin Maliyetinin yüksek olması ve tamiratının çok zor olmasından dolayı; kullanım alanlarına göre doğru sınıf ve doğru renkler seçilerek kullanılmalıdır. Bu doğrultuda sizlere AC3 – AC4 sınıfı ahşap parke olarak teknik özelliklerine bakıp daha sonrasında Uygulanmış örnek resimleri sizlerle paylaşacağım.

Parke Seçimi Nasıl Yapılır?

Parke seçimi için net olarak söylemem gereken bir şey varsa o da kullanım alanlarına yani parke döşemesi yapılacak yerin kullanım yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Parke Sınıfları AC3 – AC3 / 21. 22. …. 32. 33. sınıf olarak adlandırılır.

Yani Tiyatro zeminine döşenmiş parke ile Evimizin Salona döşediğimiz parke kalitesi farklıdır. Kullanım alanlarına göre parke seçimi yapmak için teknik özellikleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

  • 21.Sınıf Parke: Yoğunluğun çok az olduğu alanlarda kullanılır. Örnek olarak Yatak Odası
  • 22.Sınıf Parke: Orta yoğunluk olarak adlandırdığımız alanlardır. Örnek; Oturma Odası
  • 23.Sınıf ve 31.Sınıf Parke: 21 ve 22.sınıftan biraz daha fazla insan yoğunluğuna dayanıklıdır. Örnek: Mutfak, Koridor gibi alanlarda kullanılabilir.
  • 32.Sınıf Parke: İnsan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda kullanılır. Örnek Ofis, Tiyatro, Sinema gibi alanlarda kullanılır.

Ahşap Parke Kalitesi nasıl belirlenir?

Zemin döşemesinde kullanacağınız ahşap parkeler teknik testler sonucu dayanım ve yüzeylerinin aşınmasına göre belirlenir. Kalitesi sırası olarak AC3 – AC4 – AC5 olarak 3 sınıfta yer alırlar.

Uygulamasını yaptığımız bir devlet ihalesinden AC4 – 32. Sınıf parke kullanmıştık. Parkeyi döşemesini yaptığımız yer Okulda yer alan bir Tiyatro zeminine döşeme işlemi yapmıştık.

Verdiğim teknik tanımlara ve uygulamalara bakarak Ahşap Parke seçiminde kendinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Ama eğer lüks bir konut içerisinde veya 1 kere yaptırayım iyisini yaptırayım derseniz AC3 – AC4 sınıfından aşağıya düşmeyin. Diğer sınıf seçiminde ise 31. Sınıf – 32.Sınıf kalitesinden birisini tercih edebilirsiniz.

Bana sorarsanız tüm alanlarda AC4 – 32. Sınıf malzeme kullanmanızdır. Keyfinize göre renk seçimi yapabilirsiniz. Malzeme ahşap olduğundan dolayı doğal ağaç/odun renginden dışarı çıkmamanızı öneririm. ?

Parke Renk Seçimi

Renk seçimi için farklı alanlarda farklı renkler  kullanılabilir. Özellikle İç Mimar’ın dikkat ettiği konulardan birisidir. Renk seçimini sizlere görsellerle anlatmak gerekirse; Salon, Mutfak gibi tüm alanlarda örnek resimlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafların büyük boyutunu görmek isterseniz üzerine tıklayın!

Yatak Odası Parke Seçimi

yatak odası parke seçimi

Salon Parke Seçimi

salon parke seçimi

Oturma Odası Parke Seçimi

ofis parke seçimi

Merdiven Ahşap Parke Seçimi

merdiven ahşap parke seçimi

Sizlere Ahşap Parke Seçimi ve Kullanım alanlarına göre örnek modelleri sizlerle paylaştım. Benzer tasarım fikirleri için Ev Dekorasyonu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçeriklerimiz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu