İnşaat Malzemeleri

Kontrplak (Plywood) nedir?

Kontrplak Plywood nedir

Kontrplak yani diğer adıyla Plywood nedir? Ahşap taneleri birbirine 90 dereceye kadar döndürülmüş bitişik katmanlarla yapıştırılan ince tabakalardan veya ahşap kaplama “katlarından” üretilen bir malzemedir. Orta yoğunluklu lif levha (MDF), yönlendirilmiş yonga levha (OSB) ve yonga levha (sunta) içeren imal edilmiş levha ailesinden tasarlanmış bir ahşaptır.

Kontrplak (Plywood) nedir?

Kontrplak, ucuz olması ve çeşitli kalınlıklarda kolayca bulunabilmesi nedeniyle geleneksel inşaat için mükemmel bir malzeme olmuştur. Masif ahşap kaplama katmanları ile bağlanmış iki ahşap katmanına sahiptir. Yüksek yapısal mukavemet-ağırlık oranı, onu dolaplar ve mobilyalardan müzik aletlerine, tekne gövdelerine ve hatta uçaklara kadar çok çeşitli kullanımlar için uygun hale getirir.

Plywood

Kullanım Alanları

Kontrplak, tekneler ve köprüler, uçaklar, masaüstleri ve heykeller, yeraltı depolama tankları ve hatta gitar gövdeleri yapmak için kullanılmıştır. Kontrplak, düşük yoğunluklu lif levhadan (LDF) – bir tanımla uzun katlı – ancak diğer kat olarak bir kağıt yaprağı olan ve iyi yüzey görünümü ile yüksek yapısal performans sağlayan kompozit bir panel olarak kabul edilebilir.

Kontrplak, inşaatın bir zamanlar inşaatla sınırlı olmasından bu yana uzun bir yol kat etti ve modern mobilyalar söz konusu olduğunda daha da fazlası – bugünlerde yapımında kontrplak kullanmayan bir mobilya bulmakta zorlanacaksınız.

Özünde, kontrplak güçlü ve dayanıklı. Bir dizi kullanım için mükemmeldir. Yine de ne tür bir kontrplak satın aldığınızı bildiğinizden emin olun.

Kontrplak, 100 yılı aşkın bir süredir çeşitli amaçlarla kullanılan çok yönlü bir malzemedir. Bu benzersiz ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Günümüzde kontrplak popüler bir malzemedir. Bunu inşaatta sık sık görürsünüz. Çatılar, duvarlar, zeminler, mobilyalar ve daha fazlasını yapmak için kullanılır. Dolaplar, kitaplıklar ve eğlence merkezleri gibi güçlü, düz bir tahta gerektiren satın aldığınız hemen hemen her şeyde onu bulabilirsiniz.

Plywood Firmaları

Plywood satan firmaların başında Sağlamlar Kontraplak A.Ş. – Balcıoğlu firmasının Rus, Brezilya ve Şili menşeli Plywood ürünleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu