Mimari Proje Örnekleri

Köy Evi Projeleri ve Mimari Kat Planları

Eviniz sizin kişiliğini yansıtır ve yaşanabilir bir alan olarak planlanması gerektiğini unutmayın. 2022 yılı için yeni yapılan evlerin Modern ve uygun ürünler seçilerek yapılması gerekmektedir. Köy evleri için; kare ve dikdörtgen tipli evler kolay tasarlandığından tercih edilse de, modern hayata ayak uydurmak isteyenler ve farklı tip tasarımlar arayanlar için bir çok örnek, model ve mimari kat plan çizimlerimizi sizinle paylaşıyorum.

Bu içeriğimizden sonra; okumanızı tavsiye edeceğim ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm diğer konulara da göz atmanız size daha çok fikir verecektir.KÖY EVİ PROJELERİ


Ülkemizde kentleşme artışından dolayı, köyde arazisi olan insanlar; kent trafiği, gürültü, kalabalık sorunlarından uzaklaşmak için köy hayatına geçiş düşüncesine kapıldılar ve bu oldukça haklı bir durum.

Köy evi projesi

Eğer sizlerin de bir araziniz varsa ve üzerine kendiniz bir köy evi yapmak istiyorsanız bu yazımız içerisinde sizlere fikir vermek adına farklı tip Mimari Proje örnekleriyle fikri sahibi olabilirsiniz.

MODERN TASARIMLAR


Köy evi Projesi genel olarak kişinin ihtiyacı ve arazisinin durumu, konumu baz alınarak çizilmektedir. Arazinin ana yola yakınlığı, komşu parseller ile ilişkisi, arazide bulunan ağaçların mevcut durumu etkenler göz önünde bulundurularak tasarım yapılmaktadır.

iki katlı köy evi projesi

Köy evi için mimari ihtiyaç listesine baktığımızda 3+1 , 2+1 ev tipleri ve Tek katlı – 2 katlı olmak üzere ihtiyaç programı bulunmaktadır. Standart bir köy evinde; Yaşam Alanı, Mutfak, Yatak Odası, Banyo ve Misafir odası tercih edilmektedir ve bu doğrultuda metre kare hesabı yapılmaktadır.

KÖY EVİ MODELLERİ


Köy evi modelleri

Köy evi modelleri için genel tasarımda dikdörtgen form üzerinden yola çıkılarak tasarlanıyor. Kapı girişini daha belirgin bir hale getirmek için 150 cm kadar bir diş yapılıyor ve çatı çözümü olarak (Eğer yağmur ve kar yayışı yoğun bir bölge ise) Kırma Çatı tercih edilmelidir.

Tasarım fikri arayanlar için özellik çatı tercihini kendi zevkinize göre oluşturmak isterseniz ? ÇATI MODELLERİ sayfamızı ziyaret ederek farklı tip örneklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2+1 Kat Planları


Projenin orjinal halinde; Banyo kısmı yatak odasına ait ve kapı girişinin tam karşısında merdiven ile üst kata çıkılıyordur. 2+1 plan arayanlar için projeyi değiştirip yaşam alanını geniş tuttum. Ebeveynler için 1 adet yatak odası tasarlayıp, çocuklar odası için yaşam alanı içerisinde düşündüm.

2 1 koy evi projesi

3+1 Kat Planları


3+1 kat planlar genel olarak 2 katlı projelerde uygulanmaktadır. Normal standartlarda köy evi için tek katlı tercih edilmemesi daha iyi olur. Tüm planı tek katta çözmek büyük bir oturum alanı ve koridor çözümü gerektirebilir.

Modern bir tasarım için zemin katta yaşam alanı bulunması ve yatak odası / Banyo birimleri üst kata çözülerek 2 katlı 3+1 olarak köy projesi çözülmesi daha uygun olacaktır.

3+1 plan köy evi kat planı

Ücretsiz Köy Evi Projeleri


İnternet üzerinden bir çok proje örneği bulabilirsiniz. Ama ben sizlere Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlan Köy Evi Projelerinin Plan, Kesit ve Görünüşlerini paylaşmak istedim.

Köy Evi Projesi arayanlar için çok güzel bir kaynak buldum ve bunu sizlerle paylaşıyorum ? Kırsal Alanda Yöresel Mimari Özelliklerine Uygun Konut Projeleri adresinden 35 farklı ilimize ait, kendi kültürlerini yansıtan mimari tasarımlarına ve projelerine ulaşabilirsiniz.

izmir köy evi modelleri

izmir köy evi projesi ücretsiz

8 Yorum

 1. o halde geniş yani 3+1 köy evi projesi için çözum bir anlamda villa tipi çözüm olarak sunuluyor. Ya da başka degişle yazlık tipi… prefabrik çözümler köy evi inşasında 1 diğer çözüm olarak kullanilabilir mi!
  iyi dileklerimle

  1. T. ilhan Bey Merhaba

   Gerçekçi konuşmak gerekirse tek kattan oluşan 3+1 evlere pek sıcak bakmıyorum. Bunun sebebi ise 3+1 evi tek katlı bir toprak üzerine yapmak oldukça büyük/geniş bir alan kaplayacaktır.

   Dediğiniz gibi 3+1 tipi ev çözümleri için villa tipi yani 2 katlı yapılar tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Bu doğrultuda yapının oturma alanı küçüleceğinden dolayı bahçe alanı da genişleyecektir.

   3+1 ev çözümleri için bir diğer olumsuz etken ise geniş koridor çözümlerinin oluşmasıdır. Genel de apartman dairelerinde görülen bir çözümdür. Eğer Köy Evi gibi projelerde illa 3+1 ev çözümü gerek ise 2 katlı yapılması taraftarıyım.

    1. @Murat Bey, Merhaba

     Villa Projesi çizimi için sizlere Avan Proje, Ön Proje olarak istediğiniz ve ihtiyacınıza göre Uygun bir fiyat dahilinde proje çiziminizi yapabilirim.

     Yalnız şöyle bir durum var, Her şehrin bir İmar Yönetmeliği Bulunmaktadır. Eğer Gaziantep de ikametgah ediyorsanız Tüm resmi işlemler ve proje çizimlerinizi üstlenebiliriz.

     Farklı şehirlerdeyseniz Avan Proje / Ön proje olarak ihtiyacınız dahilinde Villa veya Köy evi projenizi çizip AutoCAD / PDF / Ozalit standartları dahilinde Mimari Proje çizimini yapıp sizlere teslim edebilirim.

     Mimari Proje Çizimi için Whatsapp üzerinden bana yazabilirsiniz: 0530 170 38 00

     Yalnız dediğim gibi, Gaziantep dışı ve Resmi proje çizimleri için; bulunduğunuz şehirdeki Mimarlık Ofisleriyle iletişime geçmeniz çok daha doğru olacaktır.

     + Köyüme ev yapacağım, benim için sorun olmaz diyorsanız yine projenizi çizebilirim. Verdiğim numara üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
     Mimari Proje Çizimi için belirlediğimiz minimum fiyat; toplam metrekare x 50 TL = olarak hesaplanmaktadır.

     Yani 100 m2 bir yapı için 4.000 TL – 5.000 TL ücret ile Mimari Proje Çizimini düzgün ve uygulamaya hazır bir şekilde çizip sizlere teslim edebiliriz.

 2. Benim anlamadığım konu kime sorsan ‘ben özelim, başkalarına benzemem’ diyor, ama iş eve gelince sıradan birbirine benzer hatta aynı model evlerde oturmak istiyorlar.
  Nerede kaldı farklılıklar? Hani başkalarına benzemiyordunuz? Tabi iş paraya gelince fark etmez. Biraz daha para biriktirip mimarisi özel bir ev yaptırsanız hem şehirlerimizin kasabalarımız köylerimizin görünümü daha şirin olur hem kendinize öz bir evde oturursunuz. Küçük olsun öz olsun.

  1. @Nazım Merhaba,

   Aslına bakarsanız bu söylediğiniz durum tamamen maddiyatla alakalı. Mimarlık ofislerinin geneli; ellerine bir iş geldiği zaman, daha önce çizmiş olduğu benzer projeler üzerinden küçük değişikler yapılarak müşterilerine sunuyorlar.

   %10’luk bir dilim paraya doymuş ve gerçekten Mimari açıdan eser bırakmak amacıyla çalışan ofisler var, her ne kadar paraya doymuş olsalar da ona göre fiyatları da fazla oluyor tabiki.

   Şuan herhangi bir yerde çevreye baktığımızda bütün binaların sistemi, tasarımları birbiriyle aynı. Tek fark dış cephe kaplamasını farklı Renk ve Malzemelerle giydirme yapıp, biraz fark yaratmaya çalışıyorlar.

   Durum bu şekilde maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu