Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Küçük evler için 7+ Farklı Dekorasyon İpuçları

Hacim olarak küçük metrekareye sahip 1+1 veya 1+0 evleriniz için 7 farklı tasarım fikrini görsel örnekler ile paylaşıyorum.

Merkezi konumda bulunan evlerin metrekare birim fiyatlarının çarpıcı bir şekilde artması, gençlerin şehrin merkezindeki avantajlı yaşamı sürdürebilmek için daha küçük evleri tercih etmelerine neden oluyor.

Görünüşte sıkıntılı bir durum gibi olan “küçük evlerde yaşama” gerçeği aslında akıllı iç mimari çözümleriyle, istediğiniz gibi yaşayabileceğiniz keyifli alanlara dönüştürülebilir.

Pratik küçük çözümlerle nasıl verimli depolama alanları oluşturabileceğimize veya ne kadar işlevsel ve estetik mekanlar yaratabileceğimize bir göz atalım isterseniz. Küçük ev dekorasyonu için 7 parlak ipucu…

Köşe Duvarları

Koridorlarda veya odalarda iki kapı arasında kalan küçük köşeler genellikle kullanılmayan alanlar olarak kalır, ancak derinliği fazla olmayan veya üçgen şeklindeki raflar bu alanlara hem fonksiyonellik hem de estetik katabilir.

köşe duvar raf modelleri

Genel olarak Çelik taşıma sisteminin vida yardımı ile duvara monte edilip; Üzerine ahşap veya MDF koyularak oluşturulan oldukça kullanışlı ve modern bir tasarım fikridir. Kendinizin de çok kolay bir şekilde montajını yapabileceğiniz farklı tür modellere Kitaplık, Raf Modelleri makalem içerisinde 35+ Modele ulaşabilirsiniz.

raf modelleri

Kapı Üstü Alanları Değerlendirin

Dar alanlarda kapıların üstündeki boşluklara eklenen küçük raflar, mekanın küçük olması durumunda psikolojik olarak rahatsızlık yaratmaz, ancak sağladığı fayda oldukça büyüktür.

kapı rafları

Kapı yüksekliği genelde 210 cm’dir. Buna karşılık bir dairenin kat yüksekliği minimum 260 cm – 290 cm arasındadır.

Kapı üstlerinde yaklaşık olarak 50 cm ile 80 cm arasında oluşan boşluğu örnekte yer alan dolap veya raf şeklinde tasarlamak ölü alanların değerlendirilmesinde faydalı olacaktır.

Duvara Monte Masa Sistemleri

Duvara monte masa, adından da anlaşılacağı gibi, duvara monte edilen ve katlandığında neredeyse hiç yer kaplamayan bir masa türüdür. Minimalist yaşam trendlerinin yükselmesiyle beraber bu masa türü popülerlik kazanmıştır.

duvara monte mermer masa

Basit ve kullanışlı olan bu sistemlere ait detaylı örnek içeriklerimize; Duvara Monte Masa Modelleri için Tasarım Fikirleri makalemiz üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Çekmeceli Yatak Sistemleri

Yatak altları genellikle kullanılmayan boş alanlardır. Eğer sandık bazalarını tercih etmiyorsanız, mobilya üreticileri bu konuda size oldukça sevimli seçenekler sunmaktadır.

küçük ev dekorasyon, yatak altı çekmece

İster Yatak altında çekmece sistemleri kullanın, isterseniz de yataklı koltuk sistemlerini tercih edebilirsiniz. İkea Yataklı Koltuk ve Modelleri sayfasından modellere ulaşabilirsiniz.

ikea yatak koltuk

Paravan Duvar Bölmeleri Kullanın

Evinizin geniş kısımlarını tam duvar şeklinde bölmek yerine Paravan Duvar olarak adlandırdığımız 1.50 metre yüksekliğinde alçıpan, bims gibi malzemelerle alanları birbirinden ayırın.

bölme duvar sistemleri

Küçük bir oda paravanla bölündüğünde, mevcut alandan daha fazla faydalanmak mümkün olur. Böylece oda içinde birden fazla işlevi yerine getirebilirsiniz ve aynı zamanda paravan kullanarak odanızı özel bir alan gibi hissedebilirsiniz. Bu yöntem özellikle ev arkadaşları veya aile üyeleriyle yaşadığınızda, özel bir alan yaratmak için ideal bir fikir olacaktır.

Küçük Mutfak Modelleri

“Koçtaş Basic Aspiratör Modüllü 240 cm Mutfak Dolabı” bir mutfak dolabı ürünüdür. Bu ürün, mutfakta yer kazanmak için tasarlanmıştır ve içerisinde bir aspiratör modülü bulunmaktadır. Bu modül sayesinde mutfakta oluşan kokular ve buharlar kolayca emilir ve dışarı atılır, böylece mutfak havası daha temiz ve ferah olur.

Koçtaş Mutfak Dolabı

Mutfak Rafları

Mutfağınızın görünümünden sıkıldıysanız ve tam bir dekorasyon değişikliği yapma imkanınız yoksa, size ilham vermek için bu yazıyı hazırladık. Mutfak Rafı Tasarımları: İlham Veren 20 Fikir

mutfak raf modelleri

Mutfağınızı küçük dokunuşlarla değiştirmek mümkündür. Eğer mutfağınızda duvarda boş bir alanınız varsa, size sunacağımız dekoratif mutfak raf modelleri ile mutfağınıza yeni bir hava katabilirsiniz.

Duvara Asılan Şeyler

Duvarlara asılan dekoratif öğeler, evlerinizi daha çekici ve kişisel bir hale getirmek için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ev dekorasyonu konusunda duvarlar, renkleri ve aksesuarlarıyla bir bütün oluşturarak evinize estetik bir atmosfer kazandırabilir.

duvar süsü

Balkon Masası

Evimizdeki balkonlar, özellikle yaz aylarında birçok insanın en sevdiği mekanlardan biridir. Sıcak yaz akşamlarında, güzel bir manzara eşliğinde serin bir esinti alarak keyif yapmak, çayınızı yudumlamak veya arkadaşlarınızla sohbet etmek için balkonlar vazgeçilmezdir. Ancak, dar ve küçük balkonlar, bazen bu keyfi sınırlayabilir. İşte tam bu noktada, balkon masaları imdadımıza yetişiyor.

balkon masası

Küçük evler için farklı eşya veya mobilyalar ile doğru tasarıma ulaşmak için dekorasyon örneklerini sizlerle paylaştık. Tüm içeriğimizi görüntülemek için Ev Dekorasyon Fikirleri kategorimizden görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu