Mimari Proje Örnekleri

Metropolis / Villa JJ – Ahşap Ev Projesi ve Detayları

Metropolis Mimarlık ofisi tarafından 2022 yılında projesi çizilen Villa JJ projesi 206 alan üzerine kurulmuştur. Projeye ait tasarım çıkış noktası, Projeye ait detay fotoğraf ve proje çizimleri.

jj villa ahşap villa

Proje Mimarı Tarafından yapılan açıklama: Villa JJ, Stockholm’ün güneydeki takım adalarının kıyısındaki bir uçurumda bulunmaktadır. Bu bölgede ki iklim sert olabilir. Doğa güneş ve kuraklık kadarda yağmur ve fırtınaya maruz kalıyor.. İnşaat geleneği, genellikle birbirini korumak amacıyla toplu halde toplanan basit binalarla karakterizedir, örneğin balıkçı kulübeleri veya küçük çiftlikler. Evler genellikle düşük, tahta kaplamalı yapılar tercih edilmektedir.

ahşap ev jj villa

Geleneksel inşaat anlayışıyla tasarlanan Ahşap JJ Villa yapısın kayalıklar üzerinde kurulu ahşap yapı bileşenleriyle oluşturulmuş bir tasarımdır. Geleneksel Mimari anlayışının sürdürüldüğü proje en basit ve en mantıklı inşaat ve yapı bileşeni olan; Ahşap Taşıyıcılar, Kiremit Çatı bileşenleri ile geleneksel bir binanın baş yapıtı olmuştur.

Mimari Proje Örnekleri

Doğa ile iç içe olan yapının salon cephesinde 2,50 metre genişliğinde geniş ahşap doğrama sürgülü kapı sistemi yer almaktadır. Aynı doğrultuda tek katlı plan üzerinden çözülmüş yapıda Mutfak alanından bahçeye çıkış için kapı ve Mutfak Havalandırması için ek pencere detayları göze çarpmaktadır.

Proje Detayları

Mimari proje detaylarına baktığımızda yapı 3 farklı kütle üzerinden oluşmaktadır.

  1. İlk kütle içerisinde Mutfak, Yemek alanı ve Oturma odası içermektedir. Bir neyi yaşam alanının tamamını tek bir kütle içerisinde çözülmüştür.
  2. İkinci kütle ise diğer kütlelerden hacim olarak biraz daha küçük ve arazi eğiminden dolayı daha yüksekte yer almaktadır. Haliyle bu Yatak Odası, Banyo, Kıyafet bölümü kütlesine çıkış için kot farklı merdiven ile çözülmüştür.
  3. Son kütle ise Misafir Odası, hobi alanı, depo alanı olarak kullanılan düz çatı sistemi ile oluşturulmuş ve cam duvarlar ile geniş cephe açıklığı yer almaktadır.

ahşap villa projesi jj yapı

Salon Cephesi / Konsept

Mimari proje çizimlerinde hocalarında bizlerden sürekli olarak istedikleri “Konsept” zımbırtısına karşılık (hiç sevmediğim bir şey) mevcut arazinin ve alanın ihtiyacına ve bizi yönlendirmesine uygun olarak yapılan tasarımları savunmaktayım.

sürgülü salon kapısı

Buna örnek olarak JJ Villa Ahşap projesinde olduğu gibi doğru konumlandırılmış ve en kullanışlı alanlar oluşturmak benim için daha önemlidir.

Salak saçma bir konsept bulup onun üzerinden ilerlemektense, araziyi görüp; kullanıcının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamak ilk öncelik olmalıdır. Minimal 3 kütle oluşturulmuş bir kütle. Aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız dediğimi anlayacaksınız.

jj villa projesi

Minimal Ahşap Salon

minimal ahşap salon

Yatak Odası Tasarımı

yatak odası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu