BlogMimarlık Bölümü

Mimarlar Maaş mı alıyormuş? :) Kandırıldık dostlarrrr

Gaziantep de çalıştığım Mimarlık Ofisi ve ortak oldukları İnşaat Malzemesi üreten bir fabrikadan 5 Aydır maaş alamamak ve hala işlerini yaptırmalarını çalışmasına dair bir hikaye.

Merhaba Arkadaşlar,

Malumunuz bu aralar çok kalabalıklaştık. Sitemize günde ortalama 10.000 tekil ziyaretçi ve aylık 780.000 sayfa gösterimi alıyoruz. Daha önceleri sayfamıza eklediğim yazıları hikaye tadında anlatırdım, ziyaretçi sayımız artınca resmileşmek zorunda kaldık tabi : ) Konumuz Mimar Maaşları ve maaş alamadığım Gaziantep Mimarlık Ofisi ve Organizede bulunan Fabrika..

Çalışmamak daha iyiymiş

İnşaat teknikeri olduğum zamanlarda yaklaşık 5 yıl boyunca şantiyelerde çalıştım. Daha sonrasında İnşaat Mühendisi olan abimin Devlet İhalesiyle aldığı işlere bakıyordum.

Daha sonrasından DGS (Dikey Geçiş Sınavına) girerek Mimarlık Bölümünü kazandım. İstediğim tüm üniversiteler geliyordu.

2 Yıl kadar İzmir de yaşamıştım. Tekrar İzmir’e gitmek istiyordum fakat tekrar oraya dönüş yaparsam Üniversiteyi bitiremem deyip Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi %100 / Tam Burslu olarak kazanıp bitirmiştim.

Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra; İnşaat Teknikeri iken açmış olduğum www.Tcetveli.org sitesinin üzerine; Mimarlık sayfası olarak şuan bulunduğumuz www.PislikMimar.com sayfasını kurdum.

O zamanlar Google Adsense gelirleri asgari ücretin üzerindeydi yanlış hatırlamıyorsam 2.500 – 3.000 TL internet üzerimden gelirim vardı.

Gel zaman git zaman : ) Pandemi yüzünden enflasyonun halini biliyorsunuz ve asgari ücret 17.000 TL oldu, haliyle sitenin gelirleri bi boka yaramaz oldu. Artık işe girmenin zamanı geldi deyip Gaziantep Organizede bulunan bir inşaat firmasında işe başladım.

İşe başladık ama..

Ben işe başlarken 1 ay birbirimizi deneriz, kafamıza yatarsa devam ederiz derim. Genelde de 2 hafta sürece yeni işe başladığım ortamda sorun yoksa ve istedikleri işi yapabiliyorsam çalışmaya devam ederdim.

Çalıştığım fabrikaya ait Gaziantep Onkoloji yolu üzerinde firmaya ait bir Mimarlık ofisi bulunmaktaydı.

Fabrikada 1 ay çalıştıktan sonra; Mimarlık ofisi yeni aldığı Mimar işi bırakmış (daha doğrusu işi yapamadığından dolayı kaçmış)..

Ofisten gelip beni fabrikadan apar topar aldılar, yetişmesi lazım bir çizim var deyip beni ofise ışınladılar.

2 Aylık çalışma sürecinde Çelik Konstrüksiyon Ev & Ofis Proje Çizimi ve Detayları sayfasında sizlere anlattığım projesi çizdim ve Ofiste bulunan taşeron ortağımızda çok güzel bir yapı inşa ettik.

Biz çorbacımıyız, sabah’ın köründe işyerinde ne işimiz var?

Diyen patronumuz, mesai saatinin 10:00 olduğunu söylemişti. Kış günü 2 vasıta ile bir saatlik yol ile ofise 10:27’de gelmiştim.

Geç kaldım diye bundan 5 ay önce işten ayrıldım ve 27.000 TL olan maaşımı alamadım ve üzerine 2 ay boyunca sigorta yapmamışlar.

Üzerime şirket bulunduğundan dolayı yapmadıkları sigorta, firmam bulunduğu için bana yansıdı. Üzerime ek olarak borç kaldı.

Fabrikaya dönüş

Ofisten istifa ettikten sonra fabrikadan geri çağırdılar. Tekrardan oranın işlerini yapmaya başladım ama başlamaz olaydım.

2 Ay boyunca maaş vermediler. 2 ay boyunca 5.000 TL ödeme yaptılar ve paraya ihtiyacımızın olduğunu söylediğimizde “Yeni ödeme yaptık” diyerek verdikleri 5.000 TL’ye gönderme yaptılar.

Neyse dedik, yeni bir iş almışlardı. İş Tamamlanınca maaşımı vereceklerini söylediler.

Bu güne kadar çevremde ve çalıştığım insanların sözüne güvendiğim ve hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığım için bu kişilere güvenip çalışmaya 1 ay daha devam ettim.

3 aylık maaşım birikmişti.

Sürekli insanları kandırıp ve üzerine söz verip “İş alınca paranızı ödeyeceğiz” diye adamlar 3 aylık birikmiş maaşımın üzerine 20.000 TL ödeme yaptılar.

Kandırılmaya devam

Sözlerinde durmayan ve çalışanları geçtim, yemek firmasına bile ödeme yapamayan bu adamların yanından ayrıldım.

Her zaman ki gibi yeni bir iş aldık, çizimini yap, işi alalım ödemeni yapacağız dediler her zaman ki gibi.

Yalnız onların iş almaları ile benim maaşımın hiç bir bağlantısı olmadığını anlatamadım. İnsanlık edip tekrardan yardımda bulundum ve çizdiğim 2 proje olarak kabul edildi ama başka nedenlerden dolayı anlaşamadılar ve komple işten ayrıldım.

Benim maaşımla kira mı ödemişler

Ofisten ayrıldığım zaman 27.000 TL maaşım ve ödemedikleri 2 aylık sigorta alacağım vardı.

Fabrikadakilerle konuşup; “Ofis’i sigorta yapmadıkları için ve Maaşımı ödemedikleri için şikayet edeceğimi” söyledim.

Ofis ile görüşmüşler, fabrika patronu olacak şahıs “Paran bende, biz ödeyeceğiz” dediler. Bende salak gibi inandım.

2 gün önce öğrendiğim üzere Fabrika Patronu, Ofis patronu ile görüşüp benim alacağıma karşılık kendi aralarında anlaşma yapmışlar.

Yani Ofis benim paramı Fabrika Patronuna veriyor…
Fabrikanın Ofise olan kira borcundan düşüyorlar.

Yani 3 Aylık maaşımı ödemeyen Fabrika bir de üzerine benim Ofisten alacağım paranın üzerine yatıyor.

Güzel tehdit edildik

Biliyorsunuz Türkiye de enflasyon gibi adalette bırakmadılar.

Bu kişilere karşı sizi şikayet edeceğim dediğim de “Adamın Götünden Kan alırız” ifadesini net olarak kullandılar.

Ayrıca ofis’in patronu MHP Gaziantep Şahinbey İlçe Yön. kurulundan birisi ve her şeyi biliyor.
Bana sigorta yapmıyor,
Benim maaşıma karşılık kendi ofisinin kirasından düşüyor.

Gelelim Mimar Maaşları

Kısacası bi bok aldığımız yok, bu gibi şahıslardan dolayı daha çok borçlandık.

Maaştan önce çalıştığımız firmada önemliymiş.

Bu zamana kadar yaklaşık 10 firmada çalışıp birçok proje bitirdik, ama maaşımda böyle bir aksama ve insanları dolandırıldığını hissettirecek hiçbir durumla karşılaşmadım.

Bugünde gelmiş bana internet sitemiz kapalı, acil kurulması gerek diye mesaj atıyorlar.

Mimar Maaşları mı?

Ne yaptığını bilen karakterin maaşları 27.000 TL.

Ama Antep genelindeki Mimarlık Ofisleri Yeni Mezun kişilere deneme amaçlı ve işi öğrenirsin deyip 10.000 TL maaş veriyorlar.

İşinde biraz kendini geliştirmiş ve ben şu kadar maaş istiyorum deme yeteneğine sahip kişilerde 17.000 TL asgari ücret alıyorlar.

Ne yaptığını net olarak bilen ve çalıştığı firmanın gerçekten işe yarayan kişiler işe 27.000 TL maaş alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu