MimarlıkMimarlık Terimleri

Mimarlıkta Eskiz Nedir? Tanımı ve Çizim Örnekleri

Eskiz çalışmasını ilk olarak Mimarlık Bölümü okuduğum yıllarda ve proje çizim aşamasının başlangıcında, sıkça kullanmaya başladım. Kullanmaktan çok ÇİZMEK desek daha iyi olacak sanırım 🙂 Mimarlık stüdyosu derslerinde bizlere bir proje konusu ve ihtiyaç listesi verilir. Verilen İhtiyaç Listesine uygun olarak Mimari Proje Çizimi yapmamız istenilir ve başlangıç olarak analiz/araştırma yaptıktan sonra elde ettiğimiz veriler ile proje çizim aşamasına geçmeden önce kalem ve kağıtlarımızı alıp çizmeye başlarız.

“İşte bu çizmeye başlarız” aşamasına ESKİZ denir. Yani o an aklımızdaki fikirleri kağıt üzerine Rasgele / Karalama şeklinde yaptığımız çizimlere eskiz denir. Asıl amaç aklımızdaki fikirleri kabataslak olarak kağıt üzerine çizilmesidir.

eskiz

Eskiz Nedir?

eskiz nedir

Eskiz, birkaç dakika içinde yapılabilecek hızlı bir çizimdir. Görsel fikirleri iletmek için kullanılır ve bir ürün veya fikrin daha da geliştirilmesi için temel olarak kullanılabilir. Eskiz, özellikle tasarım ve mimaride birçok yaratıcı sürecin önemli bir parçasıdır.

eskiz örnekleri

Eskizler genellikle elle yapılır, ancak bilgisayar yazılımı kullanılarak da yapılabilir. Elle çizilmiş eskizler, dijital olanlardan daha kişisel bir his veriyor. Ancak, bilgisayarda yapılan eskizlerde değişiklik yapmak daha kolaydır.

Örnekler

Eskiz çizimi planlı olarak yapılabildiği gibi zamansız olarak da yapılır. Mesela bir proje hakkında araştırma yaptınız ve yaptığınız araştırma sonucu bir çizim yapmanız gereklidir fakat o an aklınıza bir şey gelmeyebilir. Aradan zaman geçer… Mesela bir kahve içmeye çıktığınızda aklınıza bir fikir gelir ve o an bir peçete üzerine bile eskiz çizimi yapabilirsiniz.

Eskiz çalışması örnekleri

Yani aklınızdaki fikri kağıt üzerine dökmenizdir eskiz. Yersiz ve zamansız gelen fikirler her zaman daha etkileyici sonuçlar doğurur. ? Konuyla ilgili olarak bir kaç farklı eskiz çalışması örneği;

Mimari Eskiz çizimleri

Mimari eskiz örneği

Mimari eskiz örneğine baktığımda ben bu çizimde tek katlı ahşap bir ev görüyorum. Verandalı ve sazlık bir alan, yani su içerisinde ve yeşille kaplı bir doğanın içinde.

Eskiz Çalışmaları

Aslında çizmiş olduğunuz eskiz herkese bir anlam ifade etmesi gerekmemektedir. Yani çiziminizi sizin anlamanız yeterlidir amaç anlık olarak gelen fikir ve tasarımını kağıda dökmek ve sonrasında o çiziminize bakarak o anki fikrinizi hatırlamak ve sonrasında o fikrinizi geliştirmek ve daha düzgün bir çizin yapmak için yapılan çizimlerdir.

Benzer İçeriklerimiz;

Konu ile ilgili olarak Vaziyet Planı Tasarımı ve Duvar Tablosu başlıklı iki konumuz ilginizi çekebilir;

  1. VAZİYET PLANI
  2. DUVAR TABLOLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu