Mimari Proje Örnekleri

Moda İskelesi – Proje Detayları

Vedat Tek'in 1916-1917 yıllarında tasarladığı ancak daha sonra yolcu azlığı nedeniyle hizmet dışı bırakılan Moda İskelesi'nin yeniden işlevlendirme projesi Novos Mimarlık tarafından gerçekleştirildi.

moda iskelesi

Aslında bir iskele olarak planlanıp inşa edilen yapı, zaman içinde İngiliz Yat Kulübü, sahil gazinosu ve restoran olarak hizmet verdi. Farklı dönemlerde hem altyapı amaçlı hem de rekreasyonel bir mekan olarak kullanılan iskele, özellikle Kadıköy sahilindeki konumuyla toplum ve kent belleğine simge bir yapı olarak yerleşmiştir.

moda iskele

2015 yılında, iskele tamamen kapatıldı. Yakın dönemde yapının tekrar hayata döndürülmesi için çalışmalara başlandı. Hazırlanan restorasyon projesi ve yoğun bir şantiye sürecinin ardından yeniden işlevlendirilmiş Moda İskelesi’nin kapıları İstanbullulara açıldı.

moda iskele dış görünüş
Moda İskele; Dış Görünüş

Kat Planları

Zemin kat, bir kitap kafe ve çalışma alanı olarak tasarlanmıştır. Kitap kafenin belirli gün ve saatlerde performans alanı olarak kullanılmasını mümkün kılacak bir altyapı planlanmıştır. Yapının simetrik planına sahip olması nedeniyle, iki kısa kenarına ıslak hacimler ve servis tezgahı yerleştirilmiştir.

moda iskele mimari plan

Projenin orjinal / büyük boyda görüntülemek için fotoğrafların üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

İskelenin birinci katı, zemin kata göre daha durağan bir karakterdedir. Bu katta kütüphane ve çalışma mekanları bulunmaktadır. Programın doğası gereği, kullanıcıların akustik ve ergonomik konforu ön planda tutulur. Kamusal bir yapı olan iskelede, toplumsal fayda ve eşit kullanım hakkı göz önünde bulundurularak maksimum kapasite hedeflenir. Mevcut asma tavan kaldırılarak hacim genişletilir ve teknik ekipmanlara yer açılır.

moda iskele kütüphane projesi
Moda İskele; Kütüphane Kat Planları

Proje Görselleri

Kütüphane alanının yer aldığı 1. kat projesine dair 3D Render görüntüleri;

Benzer Projeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu