Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Mutfak Dolabı için en iyi 10+ Model

Mutfağını yenilemek veya Mutfak Dolabı arayanlar için 10+ Farklı ve en çok tercih edilen modelleri sizlerle paylaşıyorum.

Öncelik olarak Mutfak Dolabı seçimi yaparken; Mutfak duvar renginiz, Mutfak mobilyaları ile uyumunu göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Zevkler ve Renkler tartışılmaz fakat bir Mimar Gözüyle sizlere en çok kullanılan ve birbiriyle uyumlu renklerin bir arada bütün olarak görünen 10 farklı Mutfak Dolabı modelini paylaşıyorum.

Mutfak Dolabı Detayları


Mutfak dolapları genel olarak 80 cm tezgah ve arada 40 cm Evye ve Tezgah kullanımı için bırakılan boşluk ile 120 cm ile 140 cm’den sonra mutfak dolabı yüksekliğinin başlangıç noktasıdır.

Dolap kapaklarının genişlik standartları ve uygulama dair bir kaç model ile ilk olarak Mutfak Dolabı Ölçülerini paylaşmak istiyorum.

Ölçü Detayları


Genişlik olarak standartlara göre 60 cm genişliğinde ve 70 cm yüksekliğinde tasarlanmaktadır. Dolap derinliği olarak 40 cm – 50 cm arasında ölçüler tercih edebilirsiniz.

Mutfak Dolabı ölçülerine dair detaylı içeriği aşağıdaki görsel üzerinden net olarak ulaşabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Ölçüleri

Malzeme Detayları


Şimdi gelelim Mutfak Dolabı için renk seçimi ve Malzeme seçimine. Mutfak Dolapları suntalam ve MDFlam malzemelerinden yapılır.

Suntalam; Bildiğimiz odun kırıntılarının bir araya gelip preslenerek ve özel yapıştırıcı reçinesi ile dayanımı arttırılan bir malzemedir. Ceviz ve Çam ağaç talaşlarından üretilir. Sıkıştırıp ortaya çıkan malzeme üzerine lamine kaplama uygulaması yapılarak Suntalam malzemesi elde ediliyor.

MDF (Medium Density Fiberboard), orta yoğunluklu lif levha anlamına gelir. MDF, odun lifleri, reçineler ve bazen wax gibi maddelerin birleştirilmesiyle oluşturulan bir tür sunta levhadır. Bu malzeme, ahşap liflerinin mekanik ve termal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir.

Dolap yapımında kullanılan bu malzemelerin seçiminde sizlere net olarak bilgi verecek, ustanın elinden bir video paylaşıyorum. Mutfak Dolabı yaptırma gibi bir düşünceniz var ise; malzeme seçimini en doğru şekilde anlamanız için gelin MDF ve Sunta malzemelerini tam olarak anlayalım;

Mutfak Dolabı Modelleri

Malzeme seçimi, Ölçü gibi detayları verdikten sonra lafı çok fazla uzatmadan Mutfak Dolabı Modellerini paylaşıyorum;

Aşağıdaki Mutfak Dolabı Modelleri üzerinden renk geçimini kendi zevkinize göre yapabilirsiniz. Çok amaçlı kullanılan ve farklı tip mutfak kulpu modellerinin bir arada kullanıldığı tasarımlar yer almaktadır. Ülkemizde genel olarak İkea, Koçtaş gibi firmalardan da ürünleri temin edebilirsiniz.

Beyaz renk dışında en çok tercih edilen dolap rengi Akriliktir. Buna karşılık kulp seçiminde zıt ve açık renk olan alüminyum / demir rengi gibi doğal metal renkler tercih edilmelidir.

Aşağıdaki resimler üzerine tıklayarak Fotoğrafların orjinal boyutlarını görebilirsiniz; Toplamda 6 farklı renk ve tasarıma sahip L Mutfak Tipi dolap ve farklı renkler ile uyumlarına bakalım.

İlginizi Çekebilir


Tasarım ve Dekorasyon alanında ve konuyla ilgili olarak 2 farklı yazı içeriğimi daha sizlerle paylaşmak istiyorum;

Mutfak Dolabı Kapağı nasıl Boyanır?


Dolap Kapağı boyama işlemi ile ilgili olarak aşağıdaki Youtube video üzerinden adım adım Mutfak Dolap Kapağı boyama işlemini net olarak anlayabilirsiniz.

Adım adım mutfak dolabı boyaması, malzeme ve renk seçimi detayları;

Yukarıdaki uygulama videosunun sahibinin youtube kanalına Dekor Yıldızı bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon Fikirleri


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu