Mimari Proje Örnekleri

Taştan yapılmış en iyi 10+ Taş Ev Model Örnekleri

Günümüz koşul ve tasarım fikirleri doğrultusunda yapıyı oluşturan malzeme her ne olursa olsun modern bir kalıp içerisinde tasarlanmalıdır. Bu yazımda sizlerle Taş Ev Mimari hakkında detay ve Örneklerine sırasıyla göz atacağız.

İngilizcede “Stone House” olarak geçen Taştan yapılmışlar evlerin Mimarlık alanında; Müstakil Ev, Köy Evi veya Dağ Evi Projelerinde oldukça tercih edilen bir malzeme türünden oluşur.

Stone House olarak ingilizce içeriğini paylaş sebebim ise; modern tasarım ve en kullanışlı yöntemleri genelde dünya çapında yapılmış uygulama örnekleri üzerinden araştırma yapıp sizlerle paylaşmak istememdir.

Türkiye’nin güncel yapılarına baktığımızda kişiler modern tasarımları takip etmeden sıradan yapılar inşa etmektedirler. Bu görüşten dışarı çıkıp, gerçekten harcayacağınız paraya değecek bir tasarım yapmak isteyenler için lafı fazla uzatmadan taş ev modelleri başlığı altında 10 farklı tasarım örneğini sizlerle paylaşıyorum. Hadi gelin bi göz atalım;

Taş Ev Modelleri


Tasarımlar her ne kadar kullanıcının zevkine ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılsa da; yapının inşa edilecek bölgenin kültürüne, daha önce yapılmış yapılara, renk seçiminde yakın çevredeki yapılarla uyumlu bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

taş ev modelleri

İç Mekan Tasarımı


Dış kütlenin cephe kaplaması her ne kadar taş ile örülmüş olsa da iç tasarımları şaşırtıcı bir iç mimari bir görsel şölen ortaya çıkartarak bir konsept oluşturabilirsiniz.

Taş Ev; İç Mekan Tasarımı
Taş Ev; İç Mekan Tasarımı

Örneklerin bir çoğunda yapıya bütünlük kazandırma adına modern mobilya malzemeleri seçmeniz gerekmektedir. Yeni inşa edeceğiniz yapı içerisine eski eşyalar kullanmak istiyorsanız Köy Evi projeleri gibi farklı bakış açıları için tasarlanmış projelere bakmanız daha doğru bir seçenek olacaktır.

Bunun dışında maddi anlamda bu kadar para harcamaya gerek duymayan arkadaşlar için Küçük taş evi modelleri bir nebze ihtiyacınızı karşılayacak örneklerde sunabilirim;

Küçük Taş Evi Modelleri


Doğru bir tasarım için öncelik olarak mimari kat planlarının ihtiyaç listesi doğrultusunda çözülmesi gerekmektedir. İhtiyaç Programı olarak belirtilen ise; Kullanıcının yapıya dair ihtiyaçlarının belirlenip Mimari Proje Çiziminin bu doğrultuda yapılmasıdır.

  • Salon
  • Mutfak
  • Yatak Odası
  • Asma Kat
  • Banyo – Wc
  • Bahçe
  • Havuz gibi tek katlı ve küçük bir taştan yapılmış ev için; içerisinde olması gereken birimlerin listesidir.

Küçük yapılar ile ilgili örneklere göz atalım;

küçük taş evi modelleri

Tek Katlı Modeller


İçerisinde bir Yaşam Alanı – Yatak Odası – Mutfak gibi temel ihtiyaçlarına hitap eden bir yapı projesi çizdirmek için Proje Yardım sayfasından direk olarak bana ulaşabilir ve aklınızdaki mimari projeyi çizdirebilirsiniz.

Konumuzla ilgili olarak tek katlı modellere göz atalım;

tek katlı taş ev modelleri

2 Katlı Modeller


Yazım içerisinde sizlere sıradan tasarımların dışında modern örnekler sunmaya çalışıyorum. Basit örnekler için Google’dan faydalanmanızı öneririm; google.com/search?q=Taş+ev+Modelleri

Bunun dışında kendi kimliğinizi yansıtmak için modern tasarımlara göz atalım;

2 katlı taş ev modelleri

Bu gibi yapılarda Betonarme sistem ile yapılmış taşıyıcı duvarlar üzerine Patlatma Dış Cephe Taşları kullanarak ortaya çıkartılmış farklı bir sistemdir. Cephe renk seçiminde ise Siyah – Beyaz zıt renkler tercih ederek doğru bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz.

2 katlı taş ev

Modern tarz ve malzemeler dışında Kültürel anlamda tasarım isteyenler için eski dönemlere ait ahşap kaplama ve tamamen yığma yapı olarak oluşturulmuş 2 katlı taş ev modelleri;

Bu yazımda sizlerle Taş malzemesi kullanılarak yapılan yapı örneklerini paylaşmaya çalıştım. Konu ile ilgili olarak ilginizi çekeceğini düşündüğüm Ahşap Ev Modelleri – 2024 Güncel Fiyatları ve Amerikan Tarzı Ev yazılarıma göz atabilirsiniz.

Tüm Proje örnekleri içeriğimiz için ise; www.pislikmimar.com/mimari-projeler/ adresinden ulaşabilirsiniz. Hoşçakal’ın : )

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu