Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

10+ Bahçe Duvarı; Tasarım Örnekleri ve Modelleri

Yapılarınızın çevre sınırlarını belirlemek için; Beton, Duvar veya Ahşap malzemeler ile uygulaması yapılan Bahçe Duvarı imalatlarına dair 10+ farklı Tasarım ve Model Örneklerini paylaşıyorum.

Öncelik olarak şehir içinde olan (yani güvenlik sorunu pek olmayan) yapılarda ahşap duvar veya çit bölmeler kullanabilirsiniz. Araziniz Güvenlik sorunu olacağını düşündüğünüz bir bölgede ise Betonarme, Briket (2 Sıra olacak şekilde) malzemesi kullanmanız gerekmektedir.

Eğer Betonarme bir duvar uygulaması düşünüyorsanız bunun için İstinat Duvarı benzeri sağlam bir yapı uygulamasına gidebilirsiniz. İstinat duvarı uygulaması Erozyon veya Heyelan durumlarında kullanılsa da; Geniş çaplı villa projelerinde de uygulanıyor.

Konu ile ilgili olarak; Profesyonel olarak İstinat Duvarı proje detaylarına aşağıdaki çizim üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
istinat duvarı nasıl yapılır

Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçenizi güzelleştirmenin en etkili yollarından biri de bahçe duvar modelleri kullanmaktır. Hem estetik bir görünüm sağlar hem de bahçenizi güvenli bir şekilde çevreler.

Bahçe Duvarı Modeli seçimi yaparken öncelik olarak kullanmanız gereken malzemeye karar verip, daha sonrasında zevkinize uygun olarak aşağıda sizlerle paylaştığım tasarım örnekleri içerisinde kendi modelinizi oluşturabilirsiniz.

Bahçe Duvarı Modelleri
Oturma Alanı etrafı; Bahçe Duvarı Modeli

Kullanılan Malzemelere göre;

Bahçe duvarları çeşitli malzemelerden yapılabilir ve farklı tasarımlara sahip olabilir. En popüler 5 malzeme ile oluşturulmuş model örneklerine sırasıyla göz atalım;

  1. Taş Duvarlar
  2. Ahşap Çitler
  3. Tuğla Duvarlar
  4. Metal Çitler
  5. Gabion Duvarlar örneklerine sırasıyla bakacağız.

Taş Bahçe Duvarları

Taş duvarlar, insanlık tarihinin en eski yapılarından biridir ve birçok kültürde önemli bir rol oynamıştır. Taş duvarlar, dayanıklı ve uzun ömürlü yapı malzemesi olmaları nedeniyle tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

Bu yazıda ise; Bahçe Duvarı imalatı için kullanacağınız formlara sırasıyla bakalım;

Taş Duvar Modelleri

Doğal taşlarla örülmüş, taş duvar uygulamasına dair bir örneği daha aşağıda paylaştım. Düz bir hiza oluşturmak için ipler çekilir ve taşların birbirine yapışması için Çimento Harcı ile yapılması sağlanır.

Ahşap Bahçe Çitleri

Ahşap çitler, bahçenize doğal bir zarafet ve rustik bir görünüm katarak mülkünüzü çevreleyen mükemmel bir seçenektir. Ahşap çitler, estetik açıdan hoş bir görüntü sağlarken, aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Ahşap Çit Duvar uygulamasına dair modellere göz atalım;

ahşap çit duvar
Modern, Ahşap Çit Uygulaması

Ahşap Çitler farklı tipte ahşap malzemelerden yapılabilmektedir ve kullanım alanına göre çeşitlilik gösterebilir. İşte Ahşap Çitlerin yaygın olarak kullanılan çeşitleri:

  1. Sedir Ahşap Çitler
  2. Çam Ahşap Çitler
  3. Meşe Ahşap Çitler

ahşap çit duvar

Tuğla Bahçe Duvarı

Bahçenizi çevreleyen duvar, sadece sınırları belirlemekle kalmaz, aynı zamanda güvenlik ve estetik açıdan da önemlidir. Tuğla bahçe duvarı, bu ihtiyaçları karşılamak için ideal bir çözümdür. Hem dayanıklı yapısıyla hem de şık görünümüyle bahçenize değer katan tuğla bahçe duvarı, aynı zamanda uzun ömürlü bir çözüm sunar.

Rüstik, Elastik ve tamamen dekoratif amaçlı olarak uygulanmış bahçe duvarı örneklerine göz atalım;

tuğla bahçe duvarı
Villa Tipi Yapılarda; Tuğla Bahçe Duvarı Uygulaması

Yukarıdaki uygulama; Standart olarak tuğla ile örülmüş ve üzerine sıva uygulaması ve aydınlatma sistemi yapılarak ortaya çıkan bir sistemdir. Daha modern bir uygulama için aşağıdaki 2 farklı örneği daha çok beğeneceğinizi düşünüyorum;

tuğla bahçe duvarı
Tuğla Bahçe Duvarı Uygulaması ve Modern Tasarım

Metal Bahçe Duvarı

Geleneksel ahşap veya taş duvarlardan farklı olarak, metal bahçe duvarları hem dayanıklı hem de kolay bakım özellikleri sunar. Geleneksel ahşap veya taş duvarlardan farklı olarak, metal bahçe duvarları hem dayanıklı hem de kolay bakım özellikleri sunar.

metal bahçe duvarı
Taş ve Metal Uygulamalı; Bahçe Duvarı Modeli

Metal bahçe duvarları, modern ve şık bir görünüm sunar. Farklı renk ve tasarım seçenekleriyle bahçenize uygun bir görünüm sağlayabilirler. Hafif malzemelerden yapıldığı için montajı kolaydır. Ayrıca, taşıma ve kurulum süreçlerinde de avantaj sağlar.

metal bahçe duvarı
CNC Kesim Bahçe Duvarı Modeli

Gabion Bahçe Duvarları

Gabion duvarlar, son zamanlarda bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde popülerlik kazanan doğal görünümlü ve dayanıklı duvarlar olarak dikkat çekiyor. Gabion duvarlar, doğal taşlarla dolu tel örgülerle oluşturulan yapılar olarak tanımlanır ve hem estetik açıdan hoş bir görünüm sunar hem de dayanıklılığıyla ön plana çıkar.

gabion bahçe duvarı

Dekorasyon Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu