Ev Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Dikey Bahçe Duvarı Uygulaması ve Teknik Detaylar

Dikey Bahçe uygulamasında kullanılan sistem genelde Araba alt geçit duvarlarında, Villa ve Apartman bahçe duvarlarında ve özel tasarım isteyen müşterilerin tercihleri doğrultusunda kullanılır.

Araç Altgeçitlerinde genelde %100 yapay çiçek uygulanırken, Villa içinde özel tasarım isteyen müşterilerimiz için Mumyalanmış Yosun uygulaması şık bir tercih olacaktır.

Teknik Detay

Farklı tür uygulama detayları olsa da en çok kullanılan sistem Çelik Hasır Tel ile taşıma sistemi çözülmüş sistemlerdir.

Uygulamaya dair teknik detay çizimlerini aşağıdaki görsel üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Dikey Bahçe Uygulaması; Teknik Detaylar
Dikey Bahçe Uygulaması; Teknik Detaylar

Yosun Duvar Uygulaması

Eğer kapalı bir alan içerisinde Dikey Bahçe uygulaması yapmayı düşünüyorsanız; bunu internet üzerinden şoklanmış / mumyalanmış yosun satın alarak başlayabilirsiniz.

Uygulaması Sıcak Silikon ile yapılan bu sistemi kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

Dikey Duvar; Mumyalanmış Yosun Malzemesi
Dikey Duvar; Mumyalanmış Yosun Malzemesi

Dikey Bahçe tasarımında kullanılan yosun kg üzerinden satılmaktadır. Hesap kolay olsun diye m2 fiyatına baktığımızda “Şoklanmış Kadife Yosun” olarak geçen bu ürün 10,00 $ üzerinden satılmaktadır.

  • 1 m2 Yosun Duvar uygulaması; 10,00 $
  • 5 m2 Yosun Duvar uygulaması; 50,00 $ malzeme fiyatı üzerinden orantılı bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Farklı tip tasarım örnekleri ve uygulama görselleri için aşağıdaki paylaşımlarımızdan bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Kullanılan malzemeler ve uygulama detaylarına da sırasıyla göz atacağız.

Dikey Bahçe Nedir?

Binaların dış cephelerinde oluşturulan dikey bir bahçe ya da yeşil duvar olarak tanımlanır. Bu tür bahçeler, genellikle binaların duvarlarına dikey olarak yerleştirilen modüler paneller veya özel yapılar aracılığıyla oluşturulur.

dikey bahçe
Dikey Bahçe; Saksı Sistem Uygulaması

Bu örnekte Dikey Bahçe Uygulaması yapmak istediğiniz duvar alanına dikey ahşap çıtalar çakılır ve üzerine 5 cm kalınlığında ahşap malzeme örülerek alt taban sistemi oluşturulur.

Yapılan duvar sistemi üzerine küçük saksılar asarak kendi dikey bahçe duvarınızı oluşturabilirsiniz. Bu bilindik ve canlı bitki kullanımda uygulanan en basit sistemdir. Farklı uygulamalar ve yöntemler için yazımızın devamında örnek uygulamalara göz atabilirsiniz.

Yapay Dikey Bahçe (Kendin Yap)

Eski Ahşap Paletler kullanarak bahçenizde veya istediğiniz bir duvar köşesinde uygulayabileceğiniz basit bir sistem. İnternet üzerinden veya bulunduğunuz şehir içerisinde; aşağıda sizlerle paylaştığım yapay çiçek renk ve şekillerine göre uygulamak istediğiniz çiçeği ve formları seçebilirsiniz.

Yapay, Dikey Bahçe Uygulaması
Yapay, Dikey Bahçe Uygulaması

Uygulama Örneği

Yapay Çiçekler kullanılarak oluşturulan Dikey Bahçe alanları; Modüler halinde tasarlanmış sistemleri satın alarak uygulamasını yapabilirsiniz.

Tel Çitler üzerine dikey bahçe bitkisi satan firmalarda standart tasarımlar veya sizin isteğinize göre özel olarak oluşturabilecekleri farklı modeller yapabilirler. Uygulamaya yönelik video içeriğimizi gelin hep beraber izleyip, nasıl yapıldığını net olarak anlayalım.

Dikey Bahçe Modelleri

Sisteme dair teknik uygulama yöntemlerine değindikten sonra sizlere hoşuma gider farklı model ve tasarımlara ait 4 farklı örneği paylaşmak istiyorum;

10+ Bahçe Duvarı; Tasarım Örnekleri ve Modelleri

Bahçe Duvarı Modelleri
Oturma Alanı etrafı; Bahçe Duvarı Modeli

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu