Blog

Kiracının ve Ev Sahibine Düşen (Demirbaş) Masraflar

Ev Sahibi ile Kiracı arasında sözleşme olmasa bile; Bir kiracının ev içerisinde kullandığı, arızalanan veya zarar gören eşyaların masraflarının kimin ödemesi gerektiğine dair ayrı ayrı 10 madde ile yasal olarak belirlenen ödemeler.

Gayrimenkul sahiplerinin yani evi kiraya veren ev sahiplerinin hükümlülüklerinin en başında; evi kullanıma hazır bir şekilde teslim etme ve sonrasında bile ev sahibinin demirbaş olarak nitelendirdiğimiz (Tesisat sitemi, Asansör, Çatı ve Yalıtım işleri, Dış cephe işleri) mevcut eve ait tadilat ve yapım işlerini ev sahibi karşılamak zorunluluğu vardır.

Tabi bu durumun detayları da bulunmaktadır.
Eğer kiraladığınız bir evde yeni (az kullanılmış) veya sıfır bir klima arızalandığı durumda bu masrafı Kiracı Öder.

kiradan düşülen masraflar

1) Yasal Koşullar

Borçlar Kanunun 6098 numaralı / 308. maddesine göre ev sahibinin ödemesi gereken tüm koşulların özeti olarak; Arızalanan veya kullanılmayacak hale gelen herhangi bir demirbaş sınıfının (eğer kiracı tarafından kusurlu kullanımı ispatlanmaz) tüm yenileme, bakım, tadilat masrafları Ev Sahibine aittir.

Şöyle düşünün; Kiraladığınız ev içerisinde gerçekten ev sahibiniz size evi sağlam bir şekilde ve bir çok demirbaş sıfır olarak teslim ettiği durumlarda yenileme, bakım ve tadilat masrafları Kiracıya aittir.

2) Bozulan Eşyaları Kim Ödeler?

Eğer kiracı olarak kaldığınız bir evde herhangi bir demirbaş arızalandığında (kullanılamayacak durumda ise) bu masrafı ev sahibi ödemek zorunluğu bulunmaktadır.

Bozulan bir musluk eğer kullanılmayacak bir durumda ise; Kiracı durumu ev sahibine bildirdikten sonra kimin değiştireceği konuşulur. Eğer musluk baştan değiştirilecek ise durumu ev sahibine söyler ve kiradan bu miktar düşülerek ev sahibine bu masraf yansıtılır.

3) Kira Kontratı ve Sözleşme

kira sözleşmesi örneği

Sizlere daha öncesinde ev kiralayacak arkadaşlar ve ev sahipleri için Kira Kontratı ve Sözleşme Örneği yazım içerisinde bir sözleşme evrak dosyası paylaşmıştım. Resmi kurum tarafından yayınlanan bu içeriğimize KİRA SÖZLEŞMESİ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ve bu sözleşme dahilinde; Evi tutarken anlaşılan kira bedeli, sözleşmenin süresi ve ev sahibinin (eğer eşyalı ise) tüm mobilya, dolap, ışık/lamba gibi aklınıza gelebilecek tüm detayları sözleşme içerisine yazılması ve eve taşınmadan önce kiracı ve ev sahibi mevcut evin resimlerini çekmeleri gerekmektedir.

4) Apartman ortak giderlerini kim öder?

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) göre aksi belirtilmediği durumlarda apartmana ait ortak gider, temizlik aidat gibi masraflar kiracı tarafından ödenmek zorundadır.

Mantıklı düşünün; Mesela kiracı olarak kaldığının rezidansta Havuz, Spor salonu gibi alanlar var ve bunların aylık masrafı bulunmaktadır.

Bu belirttiğim alanları kullanan kiracı olduğundan dolayı bu tür masraflar aksi belirtilmedikçe Kiracı Tarafından ödenmek zorundadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu