Blog

Maket Ev Nasıl Yapılır? Basit Maket Ev Yapımı

Teknoloji, Tasarım ve Maket dersi alan arkadaşlar için adım adım Maket Ev Yapımı. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum bir açıklama yazısı ve adım adım ev yapımı resimleri üzerinden sizlerde görsellerdeki maket evlerden yapabilirsiniz.

Öncelik olarak sitemiz Mimarlık üzerine olduğundan dolayı; Mimari Maket dışında yer alan Teknoloji, Tasarım ve Maket ders içeriği olan Maket Ev Yapımı içeriği hazırlamak istedim.

Kraft Maket Kartonu ile yapılan maketleri Pattex, Uhu gibi görünmeyen ve hızlı yapıştılar ile yapmaktayız.

Maket Ev Ödeviniz için en kolay yoldan; Evdeki karton kutu veya kolileri Kraft Maket Kartonu yerine kullanabilir ve kartonları Sıcak Silikon ile yapıştırabilirsiniz.

Karton Maket Ev Yapımı

Maketinizi en iyi şekilde yapmanız için kullanmanızı önerdiğimiz karton ve yapıştırıcı türü;

  • Kraft Maket Kartonu (İstediğiniz kalınlıkta kullanabilirsiniz.)
  • Peligom Yapıştırıcı
  • Maket Bıçağı

Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra seçtiğiniz modelli bir kağıt üzerine Görünüş Çizimi yapmanız gerekmektedir. Görünüş çizimini doğru bir şekilde yapmanın Mimari Kurallarını merak ediyorsanız https://www.pislikmimar.com/gorunus-cizimi/ adresi üzerine makale yazıma göz atabilirsiniz.

Karton Ev Yapımı; Görünüş Çizimi
Karton Ev Yapımı; Görünüş Çizimi

Eğer güzel ve kurallarına göre bir maket ev yapmak istiyorsanız; yukarıdaki paylaştığım görseldeki gibi, yapınızın ön görünüş, arka görünüş gibi çizimlerini yapmanız gerekmektedir.

Çizimler içerisine istediğiniz kat yüksekliklerini belirmeniz (Bir binanın her kat yüksekliği 3.00 metredir.) gerekmektedir.

Yani 2 Katlı bir maket yapmayı düşünüyorsanız binanızın kat yüksekliği 3,00m + 3,00m = 6,00 m yüksekliğinde olacaktır. 6 metre yükseliği 50 ölçek veya 20 ölçek boyutlarında yapabilirsiniz.

Ölçek Hesaplama

Mimari proje ölçek hesaplama işlemi mevcut uzunluğun ölçüsü ile / çevirmek istediğiniz ölçek değerine bölünmesiyle hesaplanır. Ölçek Hesaplama ile ilgili detaylı makale yazıma https://www.pislikmimar.com/olcek-hesaplama/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Örnek Ölçek Hesaplama işlemi;

Kat yükseliğimiz 6.00 metre olarak hesapladık ve yapacağımız maket 20 ölçeğinde olacak. Bu doğrultuda yapmanız gereken hesaplama

600 cm(uzunluk) / 20 (ölçek değeri) = 30 cm..
Yani maketinizi 1/20 ölçek değerinde yapacaksınız 600 cm(6 metre) olan uzunluk yerine; Kartonu 30 cm kesmeniz gerekmektedir. ve maketinizin yüksekliği 30 cm olacaktır.

maket karton ev yapımı

Eğer çatını düz yapmak istemiyorsanız üçgen çatı formunda aşağıdaki örnek gibi kendi maketinize uyarlayabilirsiniz. Çatı Planı çizimi için detaylı makale içeriğimize https://www.pislikmimar.com/cati-plani-cizimi-ve-cati-cozumu-nasil-yapilir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Maket Karton Ev Yapımı; Çatı Çizimi
Maket Karton Ev Yapımı; Çatı Çizimi
  • Karton Üzerine yapmak istediğiniz ev maketinin çizimini Ölçekli / Orantılı bir şekilde çizin.
  • Çizmiş olduğunuz kartonu kesim yerlerinden maket bıçağı ile kesin.
  • Peligom veya Pattex gibi yapıştırıcılar ile birbirine yapıştırıp ev kütlenizi oluşturun.
maket ev yapımı
Basit Maket Ev Yapımı

En basit şekilde ve evinizdeki eşyalar ile yukarıdaki adımları doğru bir şekilde yaparsanız kendi maket karton evinizi yapabilirsiniz. Konu ile bağlantılı olarak evde kendinizde yapabileceği Geri Dönüşüm Fikirleri için https://www.pislikmimar.com/geri-donusum-fikirleri/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Karton Maket Ev Örnekleri

Aklınızda bir tasarım fikri oluşturmak için 2 farklı beğendiğim ve Kartondan yapılmış ev modellerini sizlerle paylaşıyorum. Hoşunuza giden modeli sizlerle yapabilirsiniz.

Adım Adım Kar Ev Yapımı

Yukarıdaki anlattığım adımlar dahilinde; adım adım maket ev yapım videosu ile daha kesin bilgiye erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu