Blog

Her yerde reklamı dönen Tiny House nedir? Maliyet ve Proje Çizimini anlatıyorum.

Tiny House diye ortalıkta gezinen reklamlar aslında bir Prefabrik Konteynır Çakmasıdır. Gelin nasıl para kazanıyorlar bir bakalım

Fırsatçılık ön planda olduğundan dolayı Tiny House içerikli bir yazı yazma gereksinimi duydum.

Tiny House denilen şey aslında bildiğiniz Fabrika, Tarla gibi alanlarda kurulumu kolay olarak oluşturulan bir Konteynır çakmasıdır.

Gel gelelim benim bu Tiny House ile ilgili olarak yazı yazma sebebim, kendi sitem PislikMimar.com ve her yerde bu reklamların sıklıkla dönmesine karşılık sizlere bu ev modelinin tasarımlarını, ne kadar kar ederek satış yaptıklarını tek tek anlatmak istedim.

Tiny House Nedir?

Arkadaşlar Tiny house aslında bir Konteynır çakması olarak ifade ettiğim, prefabrik tarzı hazır ve kolay kurulan bir yapıdır.

Prefabrik Konteynırlar yerinde; Çelik taşıyıcı profiller ile tasarlanıp dış kütlesi ısı yalıtımı ve üzerine saç kaplama montaj edilerek imal edilen çok kolay bir yapıdır.

İşin aslını anlamanız için sizlere adım adım ilk olarak Konteynır Modelleri ve daha sonrasında; bu konteynırların nasıl Tiny House adı altında yüksek miktarlarda size satmaya çalıştıklarına bakacağız.

İlk olarak Konteynır üzerinden başlayıp, daha sonrasında maliyeti oldukça düşük olan bu yapıların sizlere nasıl %100 kar ile sattıklarını göstereceğin.

Konteynır Nedir?

Konteynır ilk olarak Denizler arası taşımacılık için kullanılan ve daha sonrasında Şantiye ve diğer basit yaşam alanları için barınma ihtiyacını karşılamak için tasarlanmıştır.

Konteynır Modelleri olarak klasik tasarımlarımdan birisini sizlerle paylaşıyorum ve daha sonra bu konteynır’ın basit bir şekilde geliştirilerek ve modernleştirilerek nasıl ticaret kapısına dönüştüğünü anlatacağım.

konteynır

Yukarıda yer alan Modelde klasik bir konteynır tasarımı yer almaktadır. Hem uluslararası eşya taşımacılığı için kullanılmakta ve Pencere / Kapı eklenerek Prefabrik Konteynır olarak kullanıkmaktadır.

Tiny House olarak sonra zamanlarda gündeme gelen ve sizlere maliyet fiyatı üzerinden %100 kar ile satılan Tiny House evler ise bu tasarımlarım dış cephesinde saç kaplama yerine Ahşap Kaplama kullanılarak modern bir görüntü kazandırılarak sizlere gereğinden fazla fiyatlara satılan yapılardır.

Tiny House Modelleri

Tiny House Modelleri ve Tasarımları adı altında sizlere konteynır satıyorlar. Tabi sizlerde muhtemelen paranız vardır, çok sorgulamadan bir tiny house alıp arazime koyayım diyorsunuz. Hiç Maliyet, Tasarım sorgulamadan.

Benim kızdığım nokta ise bu Tiny House satışı yapan firmaların %100’den fazla kar ekleyerek yatış yapmaları. Bu adalet değildir. Maksimum 100.000 TL’ye maliyeti olan bu yapıların 220.000 TL olarak satılmasına kızıyorum ben.

tiny house modelleri

Yukarıda yer alan Tiny House Modeli ile Konteynır arasında ne kadar fark ve fiyatların konteynırlara göre neden bu kadar yüksek olduğunu? ve gerçekten bu fiyatları hat ediyorlar mı sırasıyla inceleyelim?

Dış Cephe Tasarımları

Arkadaşlar konteynırlar klasik olarak; Bükümlü yani Hadveli saç malzemesi arasına taş yünü yani ısı yalıtım malzemesi eklenerek imalatı yapılır.

Tiny House adı altında Modern Tasarımlara ait bu yapılarda ise dış cephede Ahşap Kaplama ve Siyah Saç kaplama malzemeleri kullanılarak daha modern bir tasarım yapıyorlar.

İç Tasarım olarak Konteynıra fiyatlarına göre gerçekten bu kadar fiyat artışı olmasına kızıyorum. Olayı net olarak anlamınız için konteynır fiyatlarına bakalım ve daha sonrasında Tiny House adı altında çok yüksek fiyatlara satılan yapılara bakalaım.

Konteynır Fiyatları

Olayı çok fazla irdelemeden, şeffaf ve herkesin ulaşabileceği bilgiler dahilinde tek tek sizlerle paylaşacağım.

Google aramalarına girip Konteynır Fiyatları yazdığınızda güncel / internet üzerinden satışı yapılan konteynırlara ulaşabiliyorsunuz.

Konteynır Fiyatları

Yukarıdaki fotoğraf direk olarak “Konteynır Fiyatları” ile arattığım Google.com sonuçları. Burada dikkat etmenizi istediğim nokta Normal bir konteynır fiyatının 60.000 TL – 40.000 tl arasında iken.

Bu fiyat araştırma içerisinde çıkan Tiny House adı altında 324.000 TL – 121.540 TL – 291.500 TL olarak fahiş fiyatlardan sizlere satılmaya çalışılan tasarımları da görüyorsunuz.

Sizlere anlatmak istediğim şu. Depremler sonrası Konteynır ve Tiny House adı altında satılan bu prefabrik ürünlerin tasarımları çok kolay.

Prefabrik Konteynır ile Tiny House olarak sizlerin “NE GÜZEL TASARIMMIŞ” diye bakıp, yorumladığınız bu Tiny House evler arasında en fazla %20 fiyat farkı olması gerekmektedir.

Zaten depremler sonrası 30.000 TL olan konteynırlar sizlere 60.000 TL üzerinden satılmaya başlanıldı.

Maksimum 70.000 TL olan Tiny House Evler ise sizlere 100.000 TL ile 150.000 TL arasında satılıyor.

Biraz araştırmacı olun. Direk imalat yapan esnafları bulmaya çalışın. Bu Tiny House adı altında tasarlanıp satılan evleri 50.000 tl – 70.000 tl maliyet ile çok kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Benim düşüncelerim bu şekildedir. Eğer sizlerin de bu konu hakkında fikir ve düşünceleriniz var ise lütfen aşağıdaki mesaj panelini kullanarak bizlere iletin, herkes okusun bilgilensin.

Tiny House Projesi

İşi bilen bir Mimar’ın Tiny House Projesi çizmesi maksimum 1 gününü alır.

Proje Çizmenin hiç bir şekilde maliyeti yoktur Mimar için. Tabi bu zaman kadar okuduğu okul ve emeklerin bir karşılığını alması ve para kazanması gerekmektedir.

Ben Tiny House bir evin 3 Boyutlu Tasarımı dahil Plan + Görünüş + 3 Boyutlu çizimlerini 3.000 TL + KDV fiyat üzerinden çiziyorum.

tiny house projesi

Autocad Çizim Programı üzerinden çizilen bu tasarımlar; Müşterinin ihtiyacı ve arazi üzerine kuracağı alan ile doğru orantıda farklılıklar oluyor.

Yani demem o ki ben sizlerin bu Tiny House adı verilerek gereğinden fazla fiyatları şişirilerek satılan bu yapıları alırken araştırmanızı iyi bir şekilde yapın.

Aşağıda Tiny House Modelleri başlığı altında yazımı sonlandırıyorum.

Tiny House Modelleri

 

7 Yorum

 1. Valla Arkadaşlar Konteynırları bile 60.000 TL – 70.000 TL üzerinde satıyorlar.

  Gaziantep Tiny House ev yaptırmayı düşününler var ise yorumlardan bana ulaşsınlar, istedikleri tasarımları en az %20 daha uygun ve kaliteli bir şekilde referanslarım ve yüz yüze görüşerek sizlere daha uyguna Gaziantep Tiny House imalatı için yardımcı olabilirim.

  1. Bu karmaşayi, yüksek fiyatları gerçekci bir şekilde anlatmanıza teşekkürler, başarılar dilerim.

  2. 2 katı kar alıyorlar diyorsun.sonrada yüzde 20 daha uyguna yardımcı olacağınızı söylüyorsunuz.bu ne şimdi .

   1. “”Ben Tiny House bir evin 3 Boyutlu Tasarımı dahil Plan + Görünüş + 3 Boyutlu çizimlerini 3.000 TL + KDV fiyat üzerinden çiziyorum.””

    Size Proje Çizimi olarak 3.000 TL + KDV üzerinden yardımcı olabileceğimi dile getirmişim? Bu %300 bir indirim anlamına geliyor,

 2. Gerçekten çok yüksek diyatlara satılanları da var ve çok türedi. Çok tüemesinin sebebi iyi kazandırması ve insanların imarsız tarlalarına ev yapmak istemesi. Aslında herkeste biraz ustalık olsa kendi yapabileceği basit şeyler bunlar.

 3. Merhaba sevgili tiny house severler ve mimar arkadaşlar, şimdi fason tiny house üreten bir firma olarak sektörün içindeki bazı sorunları dile getireceğim. Çok fazla merdiven altı firma olduğu için veya herhangi bir mimar arkadaşın da “Ben bunu yaparım” diyerek sektöre giriş yapmasından kaynaklı veya bu işte “100 de 100 kar var” diyerek restaurantta müdür olarak çalışan birileri dahi sektöre giriş yapınca (400 km yol gittim bunu deneyimlemek adına), doğal olarak bu ve benzeri altyapı sağlayıcıları fırsatçılığın dibine vuruyorlar. Bu konuda haklısınız. Şimdi sizin örnek verdiğiniz ürünlerde kullanılan malzemeler ile mobil tiny house dediğimiz ürünlerde kullanılan malzemeler farklı. Bunun farkına varmalıyız ve bilgiyi doğru bir şekilde yaymalıyız. Arz talep ilişkisi gibi bilmeniz gereken konular var. O kısımları kısa geçiyorum, detaya inmeyeceğim. Balık en başından kokmaya başlıyor, römork üreticileri talebi görünce daha önceden 1 lira olan malzeme hop 3 lira oluyor. Eee, bunu gören tiny house üreticisi üst yapıyı ve alt yapıyı kendi yapan firmalarda başlıyor, bu sefer bizim başımız kel mi? Römorkun da kendi içinde dingil, fren sistemi, çeki demiri gibi çoğu parça ithal ürün. Yerli markalar nanay, kusura bakmasınlar. Daha üretici adam işe başlarken 150-200 bin TL gitti. Römork ve karkas sistemi var elimizde, frenli kara yollarının belirlediği standartlarda. Şimdi bir de bu ürünleri yaparken kaliteli malzeme kullanmak gerekiyor, aynı zamanda hafif olacak, çünkü karayolları 3500 kiloyu geçemez diyor (önümüzdeki dönemlerde gelecek olan bir regülasyon ile ortalık tiny house çöplüğüne dönecek ve firmalar gerekli cezaları alacak) (götüm açıkta kalmış olabilir bunu yazarken. Alacak alacak evet. 🙂 Doğal olarak bu sebeplerden ötürü kullanılan malzemelerin mukavemeti sağlam ve hafif olmalı. İşler burada karışıyor, işte bu ürünlerin çoğu M2 bazında pahalı ürünler iç dış duvar kaplama vs. 9 metrelik üründe 150-300 M2 malzeme gidiyor, bunun camı var, banyosu var, mutfağı var. En ölü maliyeti yazıyorum şu anda 400.000 bin. 7 metrelik üründe fabrika+eleman+elektrik+kira derken uçuyor fiyatlar, ve hala karayollarının belirlediği standartları yakalayamıyor birçok firma. Asıl şikayet edilecek konu fiyatlardan çok 9 metrelik ürünü 4.5 ton olarak satıp insanların hayatını tehlikeye atan üreticiler. Neden derseniz, kullanılan dingilin, tekerleğin ve fren sisteminin kapasitesi var. Siz şimdi pahalı diyorsunuz ama 9 metrelik üründe 3.5 tonu yakalıyorum. Fason üretici olarak çift Loft katlı maliyet az önce dediğim 400 bin den çıkıyor, size 800-900 bin. O 3.5 ton kolay yakalanmıyor. (Bu arada kullandığım malzemeyi Türkiye’den tedarik edeyim desem x3 koy o fiyatlara, piyasa delirmiş. Neymiş, uçak sanayinde kullanılıyormuş o malzeme. Senin o konteyner ürünün ile bunu kıyaslamak olmamış. Kısacası her ürünün dinamikleri, üretim maliyetleri farklı, fabrikasyon ürün yapmak ile tiny house işi farklı maliyetler çıkarıyor. Anlatacak o kadar çok şey var ki, belki ben de bir gün kendi blogumda değinirim bu konulara. Saygılar sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu