Blog

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor? (Gerçek Veriler)

Youtube üzerinden yayın yapan ve gelir elde eden yayıncıların gerçek istatistikleri üzerinden kazandıkları net kazançları.

youtube para kazanma

Youtube üzerinden çok fena paralar dönüyor. Son 5 yıl içerisinde İnstagram üzerinden İnfluencer olarak adlandırdığımız takipçi sayısı fazla olan ve #işbilirği #reklam içerikli viral paylaşım yapan kullanıcılarda buna dahil.

Bu yazımda benim içerisie yavaş yavaş adım attığım Youtube gelirleri üzerine istatistik ve gelir ekranı paylaşımları ile youtube yayıncıların izlenme başına net gelirlerini paylaşacağım.

1) 1.000 İzlenme ne kadar kazandırıyor?

Öncelik olarak 1.000 izlenmenin net olarak şu kadar kazandırır diye net bir şey ifade edilemez. Bunun nedeni Youtube kanalına eklenen;

  1. Videoların süresi (8+ Dakikalık videolar daha çok para kazandırır.)
  2. Kanal içerikleri (Sağlık, Borsa, Mimarlık sektörleri daha çok para kazandırır.)
  3. Kanal dili (İngilizce, Almanca gibi yabancı dil içerikli kanallar daha çok para kazandırır.)

Örneğin bir Türkçe içerikli youtube kanalınız var diyelim. 1.000 izlenmeye 20 TL kazandırıyor. Aynı kanal, aynı içerik fakat İngilizce dilinde olsaydı 1.000 izlenme başına 60 TL gelir elde edebilirdiniz.

Yani değişkenler Kanal İçeriğinize, Kanal Dilinize ve eklediğiniz videoların uzunluğuna göre değişmektedir. Biraz daha detaya inmek gerekirse;

  • 4 Dakikalık bir Türkçe içerikli videonuzdan 1.000 İzlenme başına 20 TL kazanırken, 8 dakikalık videonuzdan 30-40 TL arası kazanırsınız.

2) Youtube Kanalı açtım

Peki sen nerden biliyorsun bunları? diyenler için. Mimarlığı bırakıp Youtube kanalı açmaya karar verdim arkadaşlar.

Gidip bir yerde sabah 7’de kalkıp akşam 7’de başkasının emri altında çalışıp canımı sıkacağıma, dedim bu iş böyle olmaz. Seçtim kanal konseptim yine bir nebze Mimarlık ile ilgili; Çocuklar için Kolay Çizim ve Boyama Sayfası içerikleri.

Daha öncesinden Mimari Proje Çizimi; Kesit Görünüş videoları eklemiştim fakat hedef kitlemin popülasyonu az olduğundan dolayı kanalı kapatıp tekrardan Kolay Çizimler adı altında bir sayfa oluşturdum.

3) Bu Hatayı Yapmayın!

Projem için bir internet sitesi oluşturdum www.KolayCizimler.com ve aynı isim ile Youtube kanalı kurmuştum.

Türkçe İçerik İstatistikleri ve Kazançları;

youtube gelir

Gelirinizi etkileyen ilk sebep kanal içeriğiniz olarak söylemiştim. Yukarıda sizlere verdiğim gerçek istatistikler 17.400 izlenmeye 32,06 TL para kazandırmış. Yani 1.000 izlenmeye 2 TL para kazandırmış.

Bir süre böyle devam edince kanalı kapatıp İngilizce içerikli Easy Drawings adı altında Çocuklar için çizim eğitimi kanalına çevirdim. Ve gelin aradaki farkı görelim;

İngilizce İçerik İstatistikleri ve Kazançları;

youtube gelir - 2

2 gün önce yayınladığım Botanical Flower adlı videom 300 izlenme almış ve 5,97 TL gelir elde etmişim. Yani 1.000 izlenme başıma 20,00 TL para kazandırıyor ve bu bir çocuk kanalı.

Youtubede çocuk kanalları reklam algoritması %50 daha düşüktür. 8-15 ve daha küçük izleyiciler için reklam kısıtlaması olduğundan dolayı gelir bu şekilde.

Eğer sizin İngilizce dilinde bir Youtube Kanalınız olsaydı 1.000 izlenme başına 40,00 TL ile 60,00 TL kadar para kazanacaktınız.

Yani Youtuberlar ne kadar para kazanıyor soruna gelmeden önce bu değişkenleri bilmeniz ve yeni Youtube kanalı açacaklar için bu detayları bilmeniz gerekmektedir.

4) Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Geldik yazımızın asıl konusuna. Youtuberlar ne kadar kazanıyor?
Artık yukarıda sizlerle paylaştığım bilgiler dahilinde bunu sizlerde çok kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Hadi Gelin Youtube’nin en çok para kazanan kişisi Enes Batur’un izlenme sayısı ve kazandığı parayı hesaplayalım.

  • 1.000 İzlenme 20,00 TL – 40,00 TL
  • 1.000.000 izlenme 20,000 TL – 40,000 TL arasında para kazandırmaktadır.

4-1) Enes Batur Kazancı

Enes Batur’un Youtube istatistiklerine baktığımda; son zamanlarda çok fazla video eklememesine rağman aylık 50.000.000 izlenme almaktadır ve bu doğrultuda Enes Batur’un aylık Youtube Geliri Minimum 1.000.000 TL olarak bilinmektedir.

Reklam sektöründe çok büyük paralar dönüyor. İyi paraymış lan? diyenleri biliyorum fakat bu noktaya gelmek için çocuklar bundan 10 – 15 yıl önce henüz bir gelir / para kazanma durumu olmadı halde sürekli olarak video içeriği üretip, Youtube kanalında yer edinen kişiler olduğundan dolayı bu şekilde.

5) Benim gibi yeni kanal açanlar için;

Öncelik olarak algoritmaya girmeniz gerekmektedir. Her davulun bir tokmakçısı vardır arkadaşlar 🙂 Yani kimsenin izlemeyeceğini düşündüğünüz bir içerik olsa bile sürekli ve düzenli olarak en az 6 ay boyunda aynı saatte ve aynı düzende video içeriği üretip yüklediğiniz Youtube Üzerinden para kazanmaya yavaş yavaş başlıyorsunuz.

Çoğu kişi 1 ay boyunca emek veriyor, hafta 3 video içeriği çekip yayınlıyor. Kanal istatistiklerine ve gelirlerine baktığında “düşük olduğundan dolayı” hevesi kaçıyor ve içerik eklemeyi bırakıyor.

Bu durumu 3 ay boyunca yapsanız bile aynı sonucu alabilirsiniz. Arkadaşlar zaten youtubeden para kazanmak kolay bir şey olsaydı bunu herkes yapardır. Tabi ki 1 ayda, 3 ay içerisinde para kazanmayı düşünmeyin. Algoritmaya ve mevcut sistemde yer edinmeniz kolay bir şey degil.

6) Mesela PislikMimar.com’a bakalım

Youtube algoritması gibi Google.com’un bir algoritması var. Şuan bulunduğunuz PislikMimar.com sayfasını ve buna ek olarak 3 farklı internet sitesini bundan 6 sene önce kurmuşum.

Google site içeriğimi tamamen tanımış, içerik kalitemi biliyor ve bu süreç zarfında yazdığım her yazıyı Google Aramalarında en üst sayfalarda gösteriyor. Çünkü Pislik Mimar sayfasını biliyor artık. Bu noktadan sonra başlıyor her şey.

Eğer onca sene emek verip enerjiniz kaldıysa para kazanmaya başlıyorsunuz. Benim Mimarlık konusunda enerjim kalmadığı için blog sayfama yazı yazmayı bıraktım. Ancak böyle canım istediğimde bir şeyler anlatayım dediğimde yazı / makale yayını yapıyorum.

Youtube ve Sosyal Medya üzerinden para kazanma tam olarak yukarıda sizlere anlattığım detaylar üzerinden işlemektedir. Kafanıza takılan, sormak veya eklemek istediğiniz konu var ise aşağıdaki mesaj panelini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Sizleri seviyorum 🙂

hoşçakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu