Mimari Proje Örnekleri

Zaha Hadid Architects’den Ödüllü “Jinghe Kültür ve Sanat Merkezi”

İngiliz mimarlık stüdyosu Zaha Hadid Architects, Çin'in Xi'an kentinde sekiz şeritli bir otoyol üzerinde inşa edilecek Jinghe Yeni Kent Kültür ve Sanat Merkezi'nin görsellerini yayınladı .

Yakın zamanda düzenlenen bir yarışmada birincilik kazanan önerinin, Xi’an’ın kuzeyindeki yeni Jinghe Yeni Şehir teknoloji merkezindeki bir yolun üzerine kısmen inşa edilmesi planlanıyor.

Zaha Hadid Architects, Xi’an’da bir sanat merkezi yaratmak için düzenlenen yarışmayı kazandı.

Jinghe Yeni Kent Kültür ve Sanat Merkezi, kültürel ve eğlence faaliyetleri için kullanılan bir dizi dolambaçlı hacim, avlu ve açık alandan oluşacak.

Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan kavisli formlar, Jinghe Nehri ve nehrin bölgede oluşturduğu dağ vadilerine gönderme yapıyor.

kültür ve sanat merkezi projesi

Zaha Hadid Architects, “Jinghe Nehri’nin Shaanxi eyaletinin dağları ve manzaraları arasında oyduğu kıvrımlı vadileri yansıtan Jinghe Yeni Kent Kültür ve Sanat Merkezi, şehrin Jinghe Körfezi Akademisyen, Bilim ve Teknoloji İnovasyon bölgesinde yer alıyor” dedi.

“Avlular ve manzaralarla birbirine bağlanan akıcı hacimler, katmanlar ve yüzeyler serisi olarak organize edilen tasarım, topluluğu için bir dizi iç ve dış kültürel ve eğlence alanı tanımlıyor.”

kültür ve sanat merkezi tasarımı


Mutlaka Okuyun! Dünyaca Ünlü 23+ Mimar ve Eserleri


Hafif eğimli rampalarla ulaşılan bina, aynı zamanda şehrin kuzeyindeki ticaret ve konut bölgelerini güneydeki park alanıyla bağlamaya da yardımcı olacak.

Jinghe Yeni Kent Kültür ve Sanat Merkezi’nin yolun üzerindeki kısmında yükseltilmiş avlular, bahçeler ve patikalar yer alacak.

kültür merkezi tasarımı

Sahne Tiyatro Alanları

İçerisinde çok işlevli salonlar, stüdyolar ve sergi galerilerinin yanı sıra multimedya kütüphanesi ve esnek sahne sanatları tiyatrosu da bulunacak. 450 kişilik kapasiteye sahip olacak sahne sanatları tiyatrosu, her türlü etkinliğe ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlandı.

tiyatro alanı

Zaha Hadid Architects’in multimedya kütüphanesi için tasarladığı tasarım, hem geleneksel basılı yayınlar için alanların yanı sıra, “öğrenmenin sınırlarını genişletecek ve bilgi alışverişini zenginleştirecek” sanal gerçeklik teknolojilerine de yer verecek.

mimari tasarımlar

Projeye ait tüm detaylara ve görsel render içeriklerine yazımızın başında sizlerle paylaştığım Video üzerinden inceleyebilir ve Benzer Proje ve Mimari tasarım çizimlerine MİMARİ PROJE ÖRNEKLERİ kategorimizden görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu