Uzunluk Ölçüleri Veritabanı

Ada Mutfak Ölçüleri ve Çizimleri

  • Genişlik: 4,00 metre
  • Derinlik: 2,70 metre
  • Alan: 10,80 metrekare

  • Ada Genişliği: 240 cm
  • Ada kısa kenarı: 100 cm

Ada Mutfak nedir?

Ada Mutfak Modeli; Mutfak alanının tam ortasına dikdörtgen şeklinde bir tezgah (Pişirme, Yemek Yeme, Masa) koyularak oluşturulan bir mutfak tasarımıdır. Ortaya koyulan Ada etrafına mutfak armatürleri yerleştirilerek tasarlanır.

Mutfak tasarımı yapan Mimar ve İç Mimarların en çok tercih ettiği sistemdir. Amerikan Mutfak tarzı modelleri de bulunmaktadır. Mutfak içerisinde yeme, içme, yemek pişirme ve misafirlerinizi ağırlamak için oldukça modern bir çözüm sağlar.

Ada Mutfak Ölçüleri

L Şeklinde bir mutfak duvarı etrafına sıralanmış bir tezgah önünde minin 1,10 cm – 1,20 cm boşluk bırakılması gerekmektedir. Eğer geniş bir mutfağa sahipseniz bu ölçü 1,80 cm’e kadar çıkartabilirsiniz. Mutfak adası için Uzun Kenarı 2,40 metre – 4,00 metre boyutlarındadır. Adanın kısa kenarı 0,90 cm – 2,70 cm arası uzunluk ölçüsünde planlanmalıdır.

Ada Mutfak

Sıkça Sorulan Sorular

Ada Mutfak Ölçüsü ve Çizimi ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları derledik. Sırasıyla Ada Mutfak Düzeni, Bırakmanız gereken boşluklar ve mutfak büyüklüklerine kısa göz atalım;

Ada Mutfak Düzeni Nedir?

L Şeklinde Ada Mutfak düzeni; Genel olarak mutfak alanını verimli bir şekilde kullanmak için, duvarının en az 2 köşesinden başlayarak L şeklinde bir mutfak tezgahı oluşturulur ve bu sistemi dikdörtgen şekline tamamlayan bir mutfak masası yerleştirilerek Ada Mutfak Sistemi oluşturulur.

Buradaki amaç ergonomik olarak mevcut mutlan alanından en iyi şekilde faydalanmak ve tasarlanmaktır. Mutfak adasını oluşturan masa üzerinde;

  1. Yemek Yeme
  2. Yemek Yapma
  3. Bulaşık, Ocak gibi ihtiyacınıza göre mutfak armatürleri koyabilirsiniz.

Ada için ne kadar boşluk bırakılmalıdır?

Ada Mutfak tasarımları için minimum 110 cm – 120 cm bir açık koridor bırakılmalıdır. Ancak mutfak elemenlarına kolay erişim ve hareket için (Ocak, Evye, Buzdolabı) için 120 cm – 180 cm ölçü bırakırsanız rahat bir şekilde hareket etme imkanı sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin Mutfak alanınıza bağlıdır.

Mutfak Adası Ölçüleri ne olmalıdır?

Mutfak adası için tezgah ölçüleri kısa kenar minimum 100 cm ve uzun kenar 240 cm olmalıdır. Tabi bu adayı nasıl kullanacağınıza bağlı.

Eğer mutfak adası üzerinde yıkama için evye koyacaksanız, bir evye için ihtiyaç olan genişlik 100 cm x 60 cm evye ölçüsüne göre hesaplama yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu