Uzunluk Ölçüleri Veritabanı

Basketbol Sahası Ölçüleri ve Çizimleri

  • Uzunluk: 28,65 metre x 15,24 metre
  • Alan: 436,62 metrekare
  • Üçlük çemberi: 6,70 metre
  • Serbest Atış Çizgisi: 4,57 metre
  • Merkez Daire çapı: 366 cm
  • Zemin: Ahşap (Ağaçkakan), Asfalt

Basketbol Nedir?

Basketbol: Her biri 5 oyuncudan oluşan iki takımın, Dikdörtgen şeklindeki ve her iki tarafından yükseltilmiş bir çember (basketbol potası) içerisine, bir top atarak/fırlatarak puan kazanılan bir spor dalıdır. Topu saha içerisinde oynamak-ilerletmek için oyuncular topu zıplatmalı (top sürme) veya bir takım arkadaşına pas verilerek oynanır.

Basketboldaki amaç rakibin potasına daha çok top isabet ettirerek sayı toplayarak, oyun süresi sonunda galip gelmektir.

Basketbol Sahası Ölçüleri

Basketbol Sahaları, Oynanan basketbolun seviyesine ve türüne göre farklı uzunluklardadır. Profesyonel bir NBA sahası 28.65 x 15.24 m ölçüsündedir. Bu basket sahaları bir kaç temel bileşenden oluşmaktadır. Bunlar; Üç Sayılık Çizgisi, Serbest Atış (Faul) çizgileri ve Orta Yarı saha çizgisidir. Kapı Basketbol Sahası zemini genellikle Cilalı Ahşap malzemesinden (akçaağaç) yapılırken, Park, Villa, Apartman gibi tipik alanlardaki basket bol sahası zemini Beton veya Asfalttan yapılmaktadır.

Basketbol sahası ölçüleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ? FUTBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ VE ÇİZİMLERİ

Basketbol sahası ölçülerine göre tam çizilmiş resmi yukarıda yer almaktadır. Eğer Autocad çizim programı üzerinden bu veya buna benzer çizimler yaptırmak isterseniz?  Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular


Basketbol ve Basketbol sahası ile ilgili olarak sıkça sorulan sorulara cevap verdik. Eğer sizlerin de bu konu hakkında sorunuz ve içeriğimize eklenilmesini istediğiniz bir bilgi varsa aşağıdaki mesaj panelini kullanarak bizlere ileterek içeriğimizi geliştirmemizden bize yardımcı olun. ?❤

Bir Basketbol Maçı ne kadar sürer?

Ortalama bir basketbol maçı (NBA) iki ile iki buçuk saat arasında sürer. Normal bir basketbol karşılaşması 48 dakika olmasına rağmen bu süre; Fauller, Molalar ve topun saha çizgisi dışına çıktığında normal sürer durdurulur.

Basketbolda Triple-Double nedir?

Triple-double basketbolda bir maçta 5 olumlu kategori olarak kabul edilen sayı, ribaund, asist, top çalma ve bloktan üçünde çift haneli sayılara ulaşılan bir performansa verilen isimdir. Türk Dil Kurumu (TDK’ye göre) tarafından bu terime verilen karşılık üçlü çiftedir.

Basketbol Maçı Kaç Periyottan oluşur?

Lise Basketbol karşılaşmaları 20’şet dakikalık 2 devre oynanırken, Profesyonel NBA Basketbol maçları her biri 12’şer dakika olmak üzere 4 çeyrekten oluşur.

NBA maçları 2 devre olarak oynanmaktadır ve her bir devre 2 periyottan oluşur. Bu durumu Futbol maçlarındaki ilk yarı ve ikinci yarı olarak düşünebilirsiniz. Yalnız Basketbolda ilk yarı kendi arasında ikiye ayrılır. (12 dakika + 12 dakika = ilk yarı).

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu