AutoCADMimarlık

Bilmeniz gereken 15+ AutoCAD Komutu ve Kısayolları

Autocad programı üzerinden çizim yapan arkadaşlar için bilmeniz gereken en önemli 15+ Autocad Komutu ve kısa yollarını paylaşmak istedim...

Mimari proje çizimi yaparken, benim en çok kullandığım komutları ve kullanış şekillerinden kısaca bahsedeceğim.. Klavye kısa yollarını kullanmak çizimde oldukça zaman kazanmanızı ve hızlı bir şekilde çizim yapmanızı sağlayacaktır.

Autocad Komutları

Komutlar programın altında bulunan satır üzerine yazılarak kullanılır. bazı durumlar komut satırı kaybolursa veya komut satırı gözükmez ise CTRL + 9 ile komut satırını açıp kapabilirsiniz. Autocad komut satırı kayboldu çözümü budur.

Autocad Komut Satırı

Ölçeklendirme komutu

Herhangi bir çizimi belirli oranlarda büyültmek veya küçültmek için SCALE komutu kullanılır. Komutun kısa yolu “SC”. Komut kullanımı ise;

 1. Ölçeklendirme yapacağınız çizimleri seçin
 2. Komut satırına SC yazın
 3. Ölçeklendirme oranını girip enter yapın.

Örnek vermek gerekirse Autocad üzerinden yapmış olduğunuz çizimi 50 ölçeğine çevirmek için ölçeklendirme oranına 1/50 olarak girilir. Yani Nesneyi seçin > SC komutunu girin > 1/50 yapıp enter diyerek çeviri yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak ? AUTOCAD ÖLÇEKLİ ÇIKTI ALMA yazımda da ölçekli olarak çıktı almayı öğrenebilirsiniz.

Alan Hesaplama komutu

Çizmiş olduğunuz bir nesnenin alanını hesaplamak için AREA komutu kullanılır.  İlk olarak komut girilir ve daha sonra sizde alanının hesaplanacağı alanın tüm köşelerini seçmeniz gerekmektedir.

Çizgi Uzatma komutu

Çizgi uzatma için EXTEND komutu kullanılır. Kısa yolu ise “EX”. Komut kullanımı için ex yazdıktan sonra 2 kere üst üste Enter’a bastıktan sonra komut aktif olacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra tıkladığınız herhangi bir çizgi karşısına herhangi bir birim çıkana kadar uzayacaktır.

Ölçülendirme komutu

Yapmış olduğunuz çizimi ölçülendirmek için DİMENSİON komutu kullanır. DAL kısa yolunu kullanarak çizimlerini ölçülendirebilirsiniz. Ölçülendirme komutu kullanımı

 1. İlk olarak komutu giriyoruz DAL > Enter
 2. Daha sonra ölçü vermek istediğimizin yerin başlangıç ve bitiş noktalarına tıklayarak ölçü verebilirsiniz.

Tarama Komutu

Herhangi bir çizimin içini taramak için Hatch komutu kullanılır. Komut kısa yolu “H” kullanarak taramayı aktif edebilirsiniz.

Autocad Tarama Komutu

Birleştirme komutu

Çizim yaparken birden fazla Line ile çizilmiş çizgileri birleştirmek için JOİN komutunu kullanabilirsiniz. Komut kullanımı

 1. Birleştirmek istediğiniz çizimleri seçin
 2. Komut satırına JOİN yazıp enter yazın

Patlatma Komutu

Block olarak çizilmiş bir nesneyi patlatmak için X komutunu kullanabilirsiniz. Block olarak çizilmiş nesneyi seçip X > Enter demeniz yeterlidir.

Bazı durumlarda çizim, block yerine; Group olarak çizilmiş olabilir. Bu nesneyi patmak içinse Ungroup komutunu kullanarak patlatma yapabilirsiniz.

Autocad Kursu

Autocad komutlarını ve Autocad Program üzerinden hızlı bir şekilde Mimari Proje Çizimini öğrenmek isteyenler için; Sadece 1 haftalık sürede hem program kullanımı hem de proje çizimi öğrenebilirsiniz.

Autocad Kursu ile tüm detaylar ve 1 haftalık birebir eğitimin detayları için ?www.PislikMimar.com/autocad-kursu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,
   Sitemizin tek gelir kaynağı Google Reklamları ve şuanda reklam yerleşimleri otomatik olarak google sistemi tarafından yapılmaktadır. Durumu düzeltmem için manuel olarak düzeltme yapmam gerekecek, dediğiniz gibi reklamlar bilgi paylaşımına engel oluyorsa eğer azaltabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu