Mimarlık

Bir Mimar Ne İş Yapar?

Mimarlık her ne kadar sadece tasarım olarak görünse de altında bilmediğiniz onlarda konu bulunmaktadır. Günlük hayatınızda gördüğünüz yapılara bakarak “Acaba tasarımı hangi mimar yaptı” diye düşünebilirsiniz ve ilk olarak aklınıza gelen muhtemelen o yapının estetiğidir. Fakat Mimarlık bundan çok daha öte bir meslek tadılır. Mimarlar ne iş yapar? soruna gelmeden önce Mimarlığın ne demek olduğuna bakalım;

mimar ne iş yapar

Mimarlık terimini kısa açıkladıktan sonra sizlere bir Mimar’ın yaptığı tüm işleri başlıklarla anlatmaya çalışacağım. Öncelik olarak Mimarlık: İnsanların ve Hayvanların yaşam alanlarını ki biz buna Yapı diyoruz; En iyi şekilde Kurgulanması, Planlanması, Tasarlanması ve Hayata geçirilmesinde öncülük eden bir sanat dalıdır.

Mimar Ne iş Yapar?

Bir kaç farklı tür Mimarlık Meslek dalları bulunmaktadır. İlk olarak akıllara gelen Mimari Tasarımdan sorumlu olan kişidir. Genellikle Statik, Enerji Verimliliği ve Yönetmeliğe hakim İnşaat Mühendisleriyle iş yaparlar. Her ne kadar Mühendislik ve Mimarlık farklı meslek grupları olsa da yapıdan sorumlu oldukları için ortak iş yaparlar.

Bir Bina, Villa, Otel gibi yapıların Mimari Planlarını tasarlayan bu meslek dalında ilk olarak Yer seçimi, Çevresel etkilerin belirlenmesi, Plan çizimi için ön kararlar ve planlama konularının araştırılmasını yapmaktadırlar.

 1. Ayrıca İnşaat Sürecini denetlerler,
 2. Bir yapının yaklaşık maliyet hesabını yaparlar,
 3. Gerekli durumlarda; Elektrik, Statik, Havalandırma gibi durumlar için diğer meslek dallarıyla bir araya gelip grup oluşturarak yapının doğru bir şekilde planlanması için diğer meslek gruplarıyla ortak çalışırlar.
 4. Autocad gibi çizim programlarıyla Mimari Proje çizimi yaparlar.
 5. 3dMAX gibi 3 boyutlu görseller hazırlanan program ile; gerçekçi ve 3 boyutlu çizim yaparlar.
 6. Çizmiş oldukları Plan’ın; Mevcut İmar Yönetmeliğine uygun bir şekilde çizimini yaparlar.
 7. Çizmiş oldukları projenin Ruhsat, Proje Onaylanması gibi tüm resmi işleri yürütürler.
 8. Gerektiği durumlarda inşaa etmiş bir Villa Projesinin satışı için birebir olarak Müşteriyle konuşma sağlar, sunum yaparlar.

Mimari Proje Nedir?

En basit şekilde anlatmam gerekirse; bir Villa Projesi üzerinden örnek vereyim. Yapının inşaa edilebilmesi için;

 1. Kolon
 2. Duvar
 3. Pencere ve Kapılar
 4. Ölçülendirme
 5. Kesit Çizimleri
 6. Görünüş Çizimleri
 7. Vaziyet Planı
 8. Sistem Detaylarının

Bir arada olduğu, A0 olarak adlandırdığımız Ozalit makinalarında bastırılan çizimlerin bütünüdür. Yani çizilen Mimari Proje; İnşaat Mühendislerine veya Şantiye Şeflerine verilir. Proje içersin de yer alan çizimler dahilinde yapı inşa edilir. Mimari Proje terimini daha iyi anlamanız için bir kaç Mimari Proje Çizimlerini paylaşacağım.

75 m2 dubleks ev planı

Yukarıda sizler paylaştığım Bir Avan Proje tasarımıdır. Yani çok fazla detaya girmeden ve Müşteriye ilk olarak hazırlanıp sunulan bir Mimari Proje Türüdür.

Mimar’ın çizim yaptığı bu proje, Müşterinin hoşuna giderse bu mevcut çizimler AutoCAD programı üzerinden detaylandırılmaya başlanır.

2 1 ev projesi

Mimari proje detaylandırılmaya başlanır. Proje içerisinde tüm iç ve dış ölçülendirmeler yapılır. Yapıyı taşıyacak kolon yerleşimi, Duvar çizimler, Pencere ve Kapı çizimleri yapıldıktan sonra Mahal İsimleri (Salon, Mutfak, Banyo, Yatak Odası) yazılarak Mimari Plan Çizimi tamamlanır.

Eğer sizlerin de bu çizimlerin nasıl yapıldığına dair gerçekten merakınız var ise MİMARİ PROJE ÇİZİMİ kategorisini ziyaret ederek yazmış olduğum 7 Proje Çizimi makalelerimi okuyabilirsiniz. ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tum bunlari mezun olup 1 yil boyunca 1/3 asgari ucrete veya ucretsiz yapar. Iyi bir okulu 3.7 ort ile bitiren bir tanidigimi 1 yil boyunca ucretsiz calistirmislar. Mimara para mi verilir diyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu