Mimari Proje Örnekleri

Daping Village; Anaokulu ve Atölye Projesi

daping village anaokulu ve atölye projesi

Daping Village; Anaokulu ve Atölye projesi. 2020 yılında Çin’in Daping köyünde toplamda 924 metre kareden oluşan kat alanına sahip eğimli bir arazi üzerine kurulmuştur. Mimari projeleri Atelier Y ofisi tarafından çizilmiştir ve yazı içerisinde kullandığımız proje fotoğrafları SouthArch tarafından çekilmiştir.

Yazımızın devamında projeye ait fotoğraflar, Kat Planları, Vaziyet planları, Proje Konsept ve projeye ait kesit çizimi yer almaktadır.

anaokulu kreş projesi

Proje Konsepti

Ana Okulu Proje Konsepti Projenin Mimarları tarafından yapılan açıklamaya göre: Sichuan Eyaletinde bulunan Daping köyünde yapılan bu Anaokulu ve Atölye projesi mevcut arazinin konum özelliğinden dolayı Nemli ve Yağışlı bir iklime sahiptir. Proje geleneksel bir çiftçilik alanı içerisine yapılmıştır.

anaokulu kreş proje konsepti

Projenin ana konusu bireyler için bir yaşan ve aktivite merkezi oluşturmaktır. Mevcut köy içerisindeki ev konumları korunmuş ve aynı forma uygun kütleler tasarlanarak devam ettirilmiştir. Anaokulunun orta noktasında grup etkinlikleri için ortak bir alan oluşturulmuştur.

Daping Anaokulu Projesi çevre köylerden biraz uzak olmasında dolayı proje konumlandırmasını mevcut Merkez İlkokulu yakınına yapılarak duygusal bir bağ oluşturulmuştur.

Arazi Analizi

Anaokulu, güney ve Kuzey arasında 4 metrelik bir kot farkı bulunmaktadır ve katmanlı bir yayla alanı üzerinde yer almaktadır.

daping village anaokulu projesi arazi analizi

Arazi eğimini doğru bir şekilde kullanmak adına kademelendirme yapılarak en doğru şekilde arazi eğimi kullanılmıştır ve buna ek olarak 2 ayrık kütle şeklinde tasarlanarak Alt katlar tasarımıyla arazide bulunan tarlalar birbirine bağlamış ve üst katta atölye birimleri yerleştirilmiştir.

Vaziyet Planı

Vaziyet Planı Örnekleri ve konsept arayışı içinde olanlar için iyi bir proje örneği. Projede yer alan kütleler çember etrafında dizilere oluşturulmuştur ve kreş, atölye ve anaokulu blokları için ortak kullanım alanı bırakılmıştır.

anaokulu vaziyet planı

Eğimli arazi üzerine kademeli olarak konumlandırılmıştır ve arazi eğiminden oluşan kot farklarına karşılık birimler eğimli merdivenler ile geniş sağlanmıştır.

daping village kreş projesi

Kat Planları

Anaokulu, Kreş, Atölye projesi kat planları ile bizimle paylaşılan kısım kütle birimleri, kolon yerleşimi ve iç çözümleri tefrişsiz olarak paylaşılmıştır. Kat planlarına baktığımızda projenin genel mantığı ve yerleşimi anlaşılmaktadır.

anaokulu proje kat planları

 

Kesit Çizimleri

1/200 ölçek standardında çizilmiş kesit çizimleri. Anaokulun arazi üzerine yerleşimi, üçgen çatı formu ve orta avlu kısmı ifade edilmiştir.

anaokulu kesit çizimleri

Benzer Proje Örnekleri için; Kütüphane Projeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sistem Kesiti

Anaokulu proje sistem kesitinde kullanılan cam cephe detayları ve bölgenin coğrafi konumundan dolayı çatı siteminde kademeli betonarme sistemi kullanılmıştır.

Dış cephe cam kaplaması taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme kirişlere monte edilmiş ve cam taşıyıcı sistemi çözülmüştür. Bunun dışında çatıda yapılan diş kısmı kapatmak için çatı kaplama sistemi yan yüzlerde de devam ettirilmiştir.

anaokulu sistem kesiti

Benzer proje örnekleri için?  Kültür ve Eğlence Projeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu