Mimarlık

Peyzaj Mimarlığı Nedir? 7+ Peyzaj Tasarım Örnekleri

Peyzaj mimarlığı terimi ilk olarak New York City Central Park’ın (1857-1861) tasarımcısı Frederick Law Olmsted tarafından kullanılmıştır ve günümüzün en büyük örneklerinden birisi olan bu tasarımın Peyzaj Mimarları Frederick Law Olmstead ve Calvert Vaux’dir.

New York City Central Park, Manhattan, New York City’de bir şehir parkıdır. Central Park, 2013 yılında 40 milyon ziyaretçi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen şehir parkı ve dünyanın en çok filme alınan yerlerinden biridir ve Bu mesleğin bir nevi doğuş noktasıdır. Peki nedir bu Peyzaj Mimarlığı? Sorusuna cevap vermeden önce çok kısa New York City Central Park Peyzajı ile ilgili kısa bilgi verip konumuza hemen dönüş yapacağız. ?

Central Park, peyzaj mimarları olan Frederick Law Olmstead ve Calvert Vaux tarafından yaratıldı. Manhattan Adası’nın merkezinde geniş bir peyzaj alanı yaratmak için bir plan önerdiler. Bu teklif 1857’de şehir tarafından kabul edildi ve parkın inşasına başlamak için iki yüz işçinin işe alınmasıyla 1858’de inşaat başladı. 1865 yılında Olmstead ve Vaux, peyzaj mimarları olarak en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen Central Park tasarımı için Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nden bir ödül aldı.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj Mimarlığı genel olarak park ve bahçeler gibi açık alanları planlar ve tasarlar. Özellikle Bitkiler, çiçekler, ağaçlar, kayalar, kum, toprak, su ve çitler gibi yapılar dahil olmak üzere; çeşitli doğal ve insan yapımı İNŞAAT MALZEMELERİ kullanarak peyzaj tasarımı yaparlar.

Tasarımın yapıldığı dış mekanlar çeşitli amaçlara hizmet edebilir. Günümüzde en çok yapılan peyzaj işleri;

 • Park ve bahçeler
 • Mimari olarak VAZİYER PLANI TASARIMI işlerinde
 • Şehircilik ve Çevre düzenlemesinde
 • Çocukların eğitim göreceği alanlarda (Okul ve Kolejlerde)
 • Günlük yaşam koşuşturmacamız sırasında; gördüğümüz her yerde peyzaj mimarlarının çalıştığı alanlardır.

Peyzaj Tasarımları

Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar?

Peyzaj mimarları özel şirketlerde veya kamu kurumlarında çalışabilir. Özel şirketler onları ofis parkları veya alışveriş merkezleri gibi inşaat projelerini denetlemek için işe alabilirken, kamu kurumları şehir parklarını yenilemek veya kırsal alanlarda yeni otoyollar oluşturmak gibi projeleri üstlenebilir.

Bahçe Peyzaj Modelleri
Bahçe Peyzaj Modelleri

Peyzaj mimarları, bu tür projeleri tasarlarken genellikle mühendisler ve tasarımcılar gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Peyzaj Mimarlarının görevleri;

 • Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı veya el çizimleri kullanarak planlar oluşturma bkz: AUTOCAD
 • İnşaat süreci boyunca sahaları düzenli olarak denetlemek; her şeyin Mimari Projelere göre uygun ve zamanında yapıldığından emin olmak
 • Konut mülkleri, işletmeler ve diğer kuruluşlar için yeni peyzajlar tasarlamak.
 • İyileştirme gerektiren mevcut peyzajlar için planlar oluşturmak
 • Her proje için ihtiyaç duyulan malzemelere dayalı maliyetlerin tahmin edilmesi
 • Tüm tasarımların yerel imar yasalarına ve düzenlemelerine uygun olduğundan emin olmak ( İmar Yönetmeliği )
 • Projenin inşaat aşamasında mühendislerle birlikte çalışmak

Peyzaj mimarı olmak istiyorsanız, kariyerinizi olabildiğince başarılı kılmak için yapabileceğiniz birçok farklı şey var.

Görevleriniz, büyük bir firmada mı yoksa daha küçük bir firmada mı çalıştığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak temel sorumluluklar nispeten tutarlı kalacaktır.

Halkın gözüne hitap eden peyzajlar ve diğer tasarım alanlarını oluşturmaktan siz sorumlu olacaksınız.

Büyük bir firmada, bu görevler parkların ve diğer rekreasyon alanlarının tasarımını içerebilirken, daha küçük bir firmada bunlar, bahçeleri ve diğer küçük ölçekli peyzaj projelerini planlamakla sınırlı olabilir.

Peyzaj Projeleri

Peyzaj mimarları, hem pratik hem de estetik ihtiyaçları karşılayan peyzajlar ve dış mekanlar oluşturmaktan sorumludur. Bireysel mülkler üzerinde çalışabilirler veya büyük planlama veya tasarım ekiplerinin parçası olabilirler.

Parklar, bahçeler, kampüsler, yol kenarları, meydanlar ve diğer açık alanların tasarımında bir peyzaj mimarı yer alabilir. Çalışmaları genellikle CAD yazılımı veya Adobe Photoshop gibi programlar kullanılarak elle ve/veya bilgisayar destekli tasarım (CAD) ile yapılır.

Genellikle belirli bir proje için alan kullanımını planlarlar, ardından müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için alanı en iyi nasıl kullanacaklarını gösteren bir harita oluştururlar. Bu işi iyi yapabilmek için güçlü iletişim becerilerine sahip olmalısınız, böylece tasarımlarınızı kullanacak kişilere net talimatlar verebilirsiniz. Bu, özellikle sınırlı vizyona sahip müşterilerle çalışıyorsanız geçerlidir; tasarımlarınızın onlar için kolay anlaşılır olduğundan emin olmanız gerekir.

Ayrıca ayrıntılara dikkat etmelisiniz, çünkü bir tasarımın tüm öğelerinin uyum içinde bir araya geldiğinden emin olmak önemlidir; örneğin, ağaçların veya çalıların olduğu bir alanda bir bahçe yolu oluşturuyorsanız, garip görünebilir: bir ağaç diğerine çok yakın ama yolun kendisinden çok uzakta!

Bahçe Peyzaj Modelleri

Dış mekan alanınızı güzelleştirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı bahçe türü vardır. Kullanmanız gereken bahçe türü, evinizin ve peyzajınızın boyutuna, düzenine ve iklimine bağlı olduğundan, sizin için en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu oluşturduk! İşte sizin için seçtiğim Bahçe Peyzaj modelleri

Bahçe Peyzajı

Peyzaj Firmaları

Bahçe peyzaj modeli için; geçmişte yüzlerce ailenin Villa Projeleri peyzaj tasarımı işlerinde yardımcı olmuş firmalar bulunmaktadır. Peyzaj Firmaları seçerken; Bahçe peyzaj modeli, müşterileriniz ve müşterilerinizle marka sadakati oluşturmanın yanı sıra satışları artırmak ve ürün yerleştirmeyi iyileştirmek için en iyi firmayı seçmelisiniz.

Bunun için Peyzaj firması seçerken öncelik olarak; Firmanın daha önce hizmet verdiği İstanbul, Ankara, İzmir peyzaj firmaları gibi alanlarda yaptıkları örnekleri istemeyi unutmayın!

Bu yazımda sizlere Peyzaj Mimarlığı Nedir? ile ilgili açıklamalar yapmaya çalıştım. Konuyla ilgili olarak Peyzaj Nedir yazımı okuyabilir veya peyzaj işinin de içinde bulunduğu VAZİYET PLANI tasarımı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu