İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

İç Mimarlık Nedir? Ne İş Yapar? İç Mimari Proje Örnekleri

İç mimari, iç tasarım ve Saf Mimari arasında köprü oluşturur. Mimarlık - İç Mimarlık arasındaki fark, Mesleğe dair detaylar ve hoşuma giden tasarımları sizlerle paylaşıyorum.

Öncelik olarak Mimarlık ve İç Mimarlık çok farklı konulardır. Bir Mimar olarak sizlere İç Mimarlığın daha zor bir meslek dalı olduğunu net olarak söyleyebilirim. Çünkü İç Mimarlar aldığı eğitimler, yaptığı işler sonucu edindiği bilgi birikimiyle Mimarlığı çözmüş olması gerekiyor.

İç Mimarlık da Renk seçimi, Malzeme Seçimi, Mobilya Seçiminin yanı sıra; bu seçilen malzemelerin bir bütün halinde oluşturulması çok önemlidir. Düşüncelerimi hikaye tadında ve örneklerle anlatmaya devam etmek istiyorum.

İç Mimarlık Nedir?

Bana göre İç Mimarlık veya diğer tüm meslek dalları yemek yapmak gibi.

  • Kullanılan Malzemeler
  • Malzemelerin birbiriyle uyumu
  • Sunum Şekli
  • Kendinizden bir şey katmak, el lezzetiniz 🙂

Tamam hadi biraz ciddi olalım. ?

İç Mimarlık Terimini basitçe açıklamam gerekirse; Bir iç Mimar, Bina iç mekanlarını veya belirli bir alanın planlanmasını ve tasarlanmasını sağlar. Bir deni Dekorasyon ve Tasarım olarak da düşünebilirsiniz, fakat bu düşündüğünüzden daha ilerisidir, İç Mimarlık bir sanattır.

Biraz daha derine inmek gerekirse; Tasarım yapılacak herhangi bir alanı (Cafe, Ev, Ofis) mevcut durum üzerinden tarihsel değerine saygı duyarak hassas ve yenilikçi bir şekilde yeniden tasarlama pratiğidir.

Hikayemi Dinleyin

Yukarıda sizlere hikaye tadında İç Mimarlığı anlatmak istediğimi söylemiştim. Hikayemi en başından anlatmak istiyorum.

3 Sene önce İzmir’de yaşıyordum. Buca ilçesinde Hungry Dog adında bir mekan vardı ve ben bu yazıyı yazmadan 2 gün önce İzmir’e tekrar gittim ve sırf bu mekanın İç Mimari tasarımını görmek istedim.

iç mimari cafe, hungry dog

Mekan içerisinde oturduğunuzda sizi rahatsız edecek hiç bir görsel detay, renk ve malzemenin bulunduğu düşüncesine bir kere bile kapılmadım.

Bar kısmı, Tavan Tasarımı, Duvar dekorasyonu muazzam bir uyum içerisinde. Yani bu mekana gidip oturduğunuzda ben sohbet, muhabbetten çok o mekanın muazzamlığını yaşamadım.

Her bir köşesinde farklı bir detay var ve her bir köşeye baktığımda farklı şeyler görüp, keşfedip bu durum beni heyecanlandırmıştı. ?

iç mimari tasarımlar

Mekan bir avlu içerisine kurulmuş Açık, Yarı açık ve Kapalı alanlardan oluşmakta. Ve yukarıdaki fotoğraf da yer aldığı gibi Antika ve orijinal ürünlerin bir bütünlük içerisinde kullanılmasıyla oluşturulmuş.

Bu bir, İç Mimari Konsepttir

Yani İç Mimarlık bir konsept üzerinden bir nevi Dekorasyon yapma sanatıdır.

Her Nasıl ki Mimarlık Sitemizin DEKORASYON FİKİRLERİ sayfasında yer alan örnekler dahilinde sizde kendi tasarımını yapabilirsiniz. Ama İç Mimarlık bu mekan örneğinde gördüğünüz gibi ortaya bir sanat çıkartmaktır.

cafe tasarım konsept, iç mimarlık

En başta sizlere İç Mimarlık yemek yapmak gibidir demiştim. Herkes belki bunu yapabilir, ya da bunu bende yaparım ne var ki? diyebilirsiniz… Fakat iş öyle değil..

Herkesin elinin lezzeti farklıdır.

Mesela komşu bir yemek verir, annemden güzel yapmış dersiniz.

ince ve derin detaylar bence. Herkesin anlamasını da beklemiyorum tabi. ?

Teknik Detaylar ve İnce Ayrıntılar

İç Mimarlığı; Teknik olarak farklı yönleriyle anlatmak gerekirse, düşündüğünüzden çok daha fazla detaylar bulunmakta, bunlardan bir kaçı

Estetik tasarımı göz önünde bulundurmanın yanı sıra, iç mimarlık, iç mekanların işlevselliğine ve malzeme konstrüksiyonuna odaklanır. Pencere ve kapı yerleşimleri, havalandırma, ısıtma ve sıhhi tesisat gibi yapısal unsurların yanı sıra iç dekorasyona da hitap eder.

Tasarım Örnekleri

Yazı başlığında yer alan İç Mimari Proje Örneği ile ilgili olarak sizlere bir önceki yazım olan “İç Mimarlık Şarap Mahzeni Konsept Örneği” okumanızı tavsiye ederim.

Mekana ve Proje konusuna uygun bir konsept belirlenir.

Konsept dahilinde işlevsel ve görsel olarak en iyi durumlar analiz edilir.

Mimari olarak yerleşim yapılır.

İç Mimari olarak ise; yapılan bu yerleşim üzerinden görselleştirilerek, mekan sanat eserine dönüştürülür.

Bence İç Mimarlığın tanımı tam olarak budur. ?

Ayrıca Şaraphane konseptli yazımı okumayı unutmayın ? pislikmimar.com/ic-mimarlik-sarap-mahzeni-konsept-ornegi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu