İç Mimarlık

İç Mimarlık Şarap Mahzeni Konsept Örneği

Bugün Facebook Sayfamda denk geldiğim ve Konsept Arayanlar için çok güzel bir örnek olduğunu düşündüğüm Şaraphane - Şarap Mahzeni Projeleri için güzel bir konsept fikrini paylaşıyorum.

Karşıma çıkan fotoğrafı ilk olarak gördüğümde aklıma gelen şey; İzmir de bir tekel bayiinde zemine yaptıkları 50-60 cm derinliğindeki balık akvaryumu oldu.

Balık Akvaryumundan sonra camlarla kapalı, tekelin içki ürünlerinin yer aldığı bir oda vardı sonunda. Bir Tekel Bayii için oldukça sıra dışı ve farklı bir tasarım örneğiydi gerçekten.

İçeceklerimizi Cam Depo içerisine girerek yapıyorduk ve bu bizlere; buzdolabı soğukluğunu hissettiriyordur.
İzmir gibi sıcak bir yerde içecek alacağımız zaman sırf o anı yaşamak için, orada alışveriş yapanlar bile oluyordur.

şarap mahzeni iç mimari konsept

yukarıdaki fotoğrafı ilk gördüğümde ise sanırım benzer bir tasarım uygulayacaklarını düşünmüştüm fakat tüm fotoğraflara sırasıyla bakında çok daha derin ve güzel bir konsept tasarımı yaptıklarını gördüm.

İç Mimarlık konsept tasarımı olan bu modern tasarımın sırasıyla yapım aşamalarına ve son haline bakalım;

Projenin Benzer Bitmiş Hali

Konsept – Şaraphane Proje İmalat Aşamaları

Şaraphane Projesinin imalatına ilk olarak Yuvarlak formda belirlenmiş bir alan belirlenerek kazısı yapılıyor.

şaraphane proje imalatı

Kazılan yuvarlak alan içerisine baktığımızda tek katlı bir yapı, su basman üzerine oturtulmuş ve yapının temeli bulunmamaktadır. Bu nedenden sonra ikinci resimde göreceğiniz durum, temel olmadığından dolayı derin kazı yapılmasına olanak sağlamıştır.

Yalıtım Uygulaması ve Raf Tasarım Uygulaması

Proje toprak veya don seviyesi gibi durumların bulunduğu bir derinlikte bulunduğundan dolayı, Su Yalıtımı olarak Membran Su Yalıtımı uygulaması yapılmıştır.

şaraphane tasarımı

Kazılan alan içerisine Membran Su Yalıtımı uygulandıktan sonra 30 cm – 60 cm gibi farklı ve eğri tuğla ile raf uygulaması yapılmıştır.

Kalıp şeklinde fabrikasyon ürünü olan bu tuğlaların imalatı özel kalem iştir. Yani Mevcut projenize göre o yuvarlak formdaki çizimin çap ve raf da ki eğim seviyesi iz düşümüne göre imalatı yapılmaktadır.

Spiral Merdiven İmalatı ve Kapak Tasarımı

Çelikten üretilmiş Spiral yani Döner Merdiven tercih edilmiş. Gerçi böyle dar ve küçük alanlar da; Daha kullanışlı ve yer kaplaması için bu formlarda merdiven tasarımları tercih edilir.

şaraphane merdiven imalatı

Spiral Merdiven projesini sizlerle daha önce Spiral / Döner Merdiven .dwg içerisinde paylaşmıştım. Aşağıdaki resimde yer alan projenin Autocad .dwg Mimari Proje Çizimini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

spiral staircade dwg

Şaraphane Projesi

Son olarak ortaya çıkan konsept tasarım Şaraphane Projesinin sadece renklerini pek sevemedim.

İmalat sırasındaki gibi taşlar ve çelik merdivenler üzerine boya atılmış. Sanırım modern bir görüntü elde edilmek istenilmiş. Fakat Şarap denilince akıllara Şarap Mahzeni gelir ve

şarap mahzeni

Büyük bir genelleme olarak yerin altında konumlandırılır. Gerçek bir Şarap Mahzeni uygulaması fotoğrafında bunu net olarak görebiliyoruz. Kullanılan doğal taşların, yapıştırma harçları, tuğla duvarlar ve ahşap kapılar bir bütünlük oluşturmaktadır.

şaraphane projesi

Şaraphane Projesi, Şarap Mahzeni proje için bu konsept üzerinden yola çıkabilirsiniz.

Sizlere bu örnekleri verirken Derinlik Konsepti geldi aklıma mesela. Proje ve konsept oluştururken konu ile alakalı bu gibi yazıları okumanız ve bakmanız gerekmektedir.

Bu facebook paylaşımında gördüğüm örnekte ki gibi bir uygulamalı alıp projenin bir yerinde işlerim.

Sizlerde kendi zevkinizi ve tarzınızı yansıtmak için bunun gibi bir çok projeyi inceleyip hoşunuza giden kısımları bir bütünlük halinde yansıtmanız gerekmektedir. ?

Konu ile ilgili eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz var ise aşağıdaki mesaj kutusunda bizlerle paylaşabilirsiniz.
İyi çizimler. ?

2 Yorum

  1. @Anonim

   Ne demek Rica Ederim 🙂 Zevklerinizi ve Bakış Açınızı sorgulamanızı tavsiye ederim.
   Birini veya Herhangi bir şeyi eleştirmek için kullandığınız cümle “Çok lüzumlu bir iş yapmışsınız tebrikler” ? Bu cümle karşılığında ben ve ileriki hayatta sizin fikirlerini kimsenin umursayacağını düşünmüyorum.

   Allah kolaylık versin, kafanız güzelmiş. Güle güle kullanın ve sitemden uzak durun. Burası sizi aşacak kapasitede bir platform.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu