Mimarlık

Mimarlar Gerçekten Ne Kadar Kazanıyor? Güncel Mimar Maaşları

Günümüz Türkiye'sinde 2024 Ocak ayında gelen zamlar sonrası Güncel Mimar Maaşları ve Özel Sektör / Devlet kurumlarına dair asgari ücret - maaş karşılaştırması.

Bugün Twitter’da geçerken Mimar Maaşları ile ilgili olarak bir tweet’e denk geldim. söylenenlere göre Belediye personeli olarak çalışanlar 2 farklı sistem üzerinden maaş alıyor.

mimar maaşları

  1. Devlet kurumlarında sözleşmeli Mimar Maaşları 16.000 TL
  2. Yine aynı kurumda, aynı işi yapan sözleşmeli Mimar ve Mühendis maaşları ise 45.000 – 55.000 TL arasındadır.

İlgili Konular;

Yukarıda sizlerle paylaştığım miktar Ocak Ayı Asgari ücreti yansımamış hali üzerinden verilmektedir. Yani şuan siz bir Mimar olarak Belediye de işe başlarsanız; 16.000 TL maaş alacaksınız. Eğer Sözleşmeli olarak çalışıyorsanız 45k – 55.000 TL arasında bir maaş ödemesi yapılmaktadır.

güncel mimar maaşları

Özel Sektör Mimar Maaşları

Net olarak söylemem gerekirse şuan Mimarlık ofisinde çalışan bir çaycının aldığı maaş; Yeni Asgari tutar üzerinden 17.000 TL olarak ödenmektedir.

Asgari ücret zammı dahilinde bir işe girmek isteyen Mimar arkadaşlara teklif edilen miktar ise 20.000 TL – 28.000 TL arasında değişmektedir.

Şimdi akıllara şu soru gelecek. Bu 20.000 TL maaş alan Mimarların kaç yıllık tecrübeleri var?

20.000 TL – 28.000 TL ile çalışan Mimarların çoğu 1 ila 5 yıl arasında iş tecrübelerine karşılık aldıkları ücrettir. ve sonrasında 5+ yıl tecrübesi olan kişilerin aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir. Çünkü;

  • Bir sektörde 5 yıl tecrübesi olan bir insan kendini geliştirmiştir. Ya çalıştığı firmada iyi bir konumda ve iyi bir maaş almaya hak kazanır.
  • Ya da kendini geliştirdiğinden dolayı; Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat alanında geniş bir iş yelpazesinden dolayı artık kendi işini yapabilecek noktaya gelmiştir
  • Ya da hem çalıştığı firmadan maaş alıp + Ek olarak dışarıdan işlerde yaparak 35.000 TL – 40.000 TL maaş bandına çıkması gerekmektedir.

İnşaat Ustaları Gerçekten 50.000 TL Kazanıyor mu ?

Eski dönemlere bakarsak artık Ustaların elinin altında Amele – Çıkarak olarak adlandırdığımız Usta Yardımcıları günümüzde pek bulunmamaktadır.

Önceden Lise çağlarındaki kişiler hafta sonları (bir tek inşaat sektöründe değil, tüm sektörlerde) okul harçlığı çıkartmak için Cumartesi – Pazar günleri inşaatlarda, ustaların ellerinin altında çalışırlardı.

Çırak olarak tabir edebileceğimiz bu kişiler; para kazanmanın yanı sıra Ustaların ellerinin altında Meslek ve Ustalık eğitimi aldıklarını bilmeden gidip gelirlerdi.

Okulu bitirip, Üniversite kazanamayanlar veya ailesinin, akrabasının yanında çalışan kişiler; Çırak olarak başladıkları bu çalışmalar sonucu usta oluyorlardı.

Ama günümüze baktığımızda artık gençler elinde telefon, sosyal medya, lay lay lom gezmelerin artmasıyla beraber “Yeni çıraklar” eski zamanlara göre çok çok azaldı.

Durum böyle olunca, günümüze baktığımızda yetişen Usta sayısı iyice azaldı ve zanaatkar kişilerin azalmasına karşılık Ustaların değeri arttı.

Ve evet… Bir Mimar 20.000 TL maaş alırken, şuan günümüzde bir usta en az 40.000 TL – 50.000 TL arasında bir kazancı bulunmaktadır.

ve buna karşılık eğer bu Usta marangoz, demir gibi işleri kendi bünyesinde yapıyorsa aylık kazancı abartmadan söylüyorum 100.000 TL’nin üzerindedir.

Sonuç olarak;

  • Özel Sektörde çalışan Mimar Maaşları: 17.000 TL – 20.000 TL
  • 5+ Tecrübesi olan, işi bilen Mimar Maaşları: 35.000 TL – 40.000 TL
  • Devlet kurumunda taşeron Mimar Maaşı: 16.000 TL (2024 zammı eklenmemiş hali)
  • Devlet Kurumunda sözleşmeli Mimar Maaşı: 45.000 TL

Bu maaş ve şuanda aktif olarak Mimarlık yapıp, konu hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki mesaj paneli üzerinden bizlere yazarsanız, sayfamızda paylaşıp bu konu hakkında bilgi alışverişi yapalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu