Uzunluk Ölçüleri Veritabanı

Yatak Ölçüleri ve Çizimleri

Yatak: Uyumak, uzanmak için kullanılan Yatak Odası eşyasıdır. En çok Konut ve Otel odası gibi alanlarda kullanılan yataklar Şilte malzemesi ile kaplanmaktadır. Çoğu yatak türü tek bir şilte malzemesinden oluşsa da farklı tip yatak modelleri Çekyat, Komodin, Ranza gibi modelleri de yer almaktadır.

Yatakların duvar kısmına gelecek yerlerde (Tepe noktasında) Yastıklar, Çarşaflar, Yorganlar ve isteğe bağlı olarak battaniye ürünleri bulunur ve yatak odası tasarımına göre Komodin, Masa Lambası ve farklı tür yatak odası dekorasyon ürünleri kullanılmaktadır. Yazımızın devamında Çocuk Yatağı, Tek Kişilik ve 2 Kişilik yatakların dünya standartlarındaki ölçülerine ve yatak çizimlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  • Tek Kişilik Yatak Ölçüleri: 90 cm x 180 cm
  • 2 Kişilik Yatak Ölçüleri: 150 cm x 190 cm
  • Genç Odası Yatak Ölçüleri: 120 cm x 180 cm (1,5 kişilik)

YATAK ÖLÇÜLERİ

Yatak ölçülerinin belirli bir standardı olsa bile; asıl ölçüler yatağı kullanacak kişilerin boyutuna göre belirlenmektedir. Örneğin bir otel odası için yatak boyutu belirlenirken dünya standartlarına göre ( bir kişinin boyu 1.80 cm ) olarak ön görülür ve bu ölçü üzerine 10 cm – 20 cm eklenerek = 190 cm – 200 cm olarak belirlenir.

Aynı şekilde yatağın en boy ölçüsü hesabı için; Bir insanın omuzdan omuza genişliği 40 cm’dir. Yatak da rahat bir şekilde uyuması için bu değerin 2 katı alınır. Yani tek kişilik bir yatak için; 40 cm x 2 = 80 cm uygun bir ölçüdür.

Tabi ki bu ölçüler standarttır. Eğer maddi durumunuz sorun değilse ve Yatak Odası alanının yeterince büyük ise aşağıdaki ölçülere göre yatak boyutu seçmenizi tavsiye edebilirim.

TEK KİŞİLİK YATAK ÖLÇÜLERİ

Tek kişilik yatak ölçüleri Yetişkin ve Çocuk yatağı olarak 2 farklı boyutta üretilmektedir. Sizlere ilk olarak Çocuklar için yani Genç Odası Yatak Ölçüleri ve Standart Tek Kişilik Yatak ölçülerini ve çizimlerini paylaşacağım.

Genç Odası Yatak Ölçüleri

Genç odası ve Çocuklar için ideal yatak ölçüsü 76 – 80 cm genişlik ve uzun kenarı 170 – 190 cm arasındadır.

Çocuklar için ideal yatak ölçüsü ise 80 cm x 180 cm’dir.

Çocuk, Genç Odası Yatak Ölçüleri

Tek Kişilik Yatak Ölçüsü

Yetişkin ve Gençler için 2 farklı ölçü kullanılmaktadır. Standart ve tek kişilik yatak ölçüsü (Otel, Konaklama tipleri için) 90 cm x 190 cm’dir.

tek kişilik yatak ölçüsü

Genç çocuklar için rahat bir rahat için ise minimum ölçü 80 cm x 180 cm olmalıdır.

Merak edenler için tüm Uzun Ölçüleri ve Çizim arşivimize ? ÖLÇÜLER sayfamızı ziyaret ederek, diğer çizim ve ölçü uzunluklarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2 KİŞİLİK YATAK ÖLÇÜLERİ

2 Kişilik yataklar için boy genişliği yani uzun kenar ölçüsü minimum 190 cm olmalıdır. Yatay genişliği için ise; İki Kişinin rahat bir şekilde uyuması ve hareket edebilmesi için standart ölçü değeri 140 cm olarak bilinmektedir.

2 kişilik Yatak Ölçüsü

Yani standart 2 kişilik yatak ölçüsü 190 cm x 140 cm’dir. Tabi bu değerler Dikdörtgen tip yataklar için geçerlidir. Yuvarlak tip yataklar, Kral Odası yatakları için ölçüler hemen hemen aynı oynasa +20 cm olarak daha geniştir.

Bu yazımda sizlere Yatak Ölçüleri ve Yatak Çizimi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. İlginizi çekeceğiniz düşündüğüm diğer konumuz, Mutfak Tasarımı için ? ADA MUTFAK ÖLÇÜLERİ sayfamızı ziyaret ederek, Ada mutfak çizimleri, yerleşim ve ölçülerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. ?

Ayrıca konuyla ilgili olarak aşağıdaki mesaj panelini kullanarak merak ettiğiniz soruları ve eklemek istediklerinizi bizlere iletmeyi unutmayın! Hoşça kalın ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu