AutoCAD

Autocad Alan Hesaplama (Area Komutu)

Autocad Alan Hesaplama için birden fazla yöntem vardır. Farenizin basit bir tıklamasıyla seçilen herhangi bir nesnenin alanını bulabilirsiniz. AutoCAD Area Komutu, AutoCAD’de ekranınızda çizdiğiniz herhangi bir şeklin alanını bulmak için kullanabileceğiniz, kullanımı kolay bir araçtır. Bir şeklin alanını seçip bir düğmeye tıklayarak hesaplamanızı sağlar.

Bu yazımda sizlere Area Komutu ve Properties yöntemi ile en kolay şekilde alan yani metrekare hesaplamayı en kısa yoldan nasıl yapılır bunu açıklamaya çalışacağım. Ayrıca bunun için 1 dakikalık Youtube Videosu da oluşturdum. Vaktiniz var ise Autocad Area Calculator videomu da izlemenizi tavsiye ederim.

Autocad Alan Hesaplama

Autocad Alan Hesaplama

Area Komutu

Mimari projelerde Alan Hesabı yapmak için en çok kullandığımız yöntemlerden birisi Area Komutudur ve kullanımı oldukça basittir ancak sadece Dikdörtgen ve Kare şeklindeki çizimlerini alanlarının hesabı yapılmaktadır. Area Komut Kullanımı

  • Komut satırına AREA yazıp Enter Tuşuna bas.
  • Alanını hesaplamak istediğiniz çizimin tüm köşelerini seç.
  • Seçim işlemi yaptıktan sonra alanını hesaplayacağınız çizim otomatik olarak taranmış olaktır.
  • Son olarak tekrar ENTER tuşuna bastığınızda komut satırında seçmiş olduğunuz alanın metreye karesini gösterecektir.

Area komutunun kısa yolu için; aa yazarak kullanabilirsiniz. Yuvarlak çizimler hariç tüm nesnelerin alan hesabını area komutu ile yapabilirsiniz.

Autocad Metrekare Hesaplama

Autocad Metrekare Hesaplama için ikinci bir yöntem ise “Properties” ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile hiç bir komut girmeden direk olarak çizmiş olduğunuz nesnenin metrekare hesabını yapabilirsiniz. Yalnız bunun için önemli bir unsur bulunmaktadır. Alanını hesaplayacağınız çizim PolyLine ile çizilmiş olması gerekmektedir. Properties yöntemi ile Alan Hesaplama

Properties yöntemi ile Autocad Metrekare hesaplaması;

  • PolyLine ile çizilmiş çizimin üzerine gelerek mause ile tuşuna basın
  • Açılan pencerenin en altında yer alan “Properties”i seçin
  • Karşınıza yeni bir pencere açılacaktır ve “Area” satırında yer alan değerin karşısında, seçmiş olduğunuz çizimin Metrekaresi direk olarak çıkacaktır.

Autocad Komutları

Eğer Autocad programı üzerinden çizim yapmaya yeni başladıysanız ve hızlı bir şekilde komutlara hakim olmak istiyorsanız Autocad Komutları ve kısa yollarının yer aldığı En çok kullanılan 15+ AutoCAD Komutu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bunun için ? AUTOCAD KOMUTLARI sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Mimarlık veya İç Mimarlık bölümünde okuyan, Autocad üzerinden çizim yapmaya yeni başlayanlar için öğrenme garantili ve para iadeli Autocad Kursu ve Mimari Proje Çizimi eğitimi için ? AUTOCAD KURSU yazımdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz ?

Benzer Yazılar

Bu yazımda sizlere Autocad Alan ve Metrekare hesabını nasıl yapılır? bunu açıklamaya çalıştım. Konu ile ilgili olarak okumanızı tavsiye edeceğim 3 yazımı sizlerle paylaşıp yazımı burada bitiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu