AutoCAD

Autocad Ölçülendirme ve DİMENSİON Ayarları

autocad ölçülendirme

Autocad Ölçülendirme Komutları

Autocad programı üzerinden yapmış olduğunuz çizimi, doğru bir şekilde ölçülendirmeniz için; öncelik olarak Dimension ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Bu ayarlar içerisinde ölçü verdiğinizde Sayı Büyüklüğünü ayarlama, ölçü çizgisi başlangıç ve bitiş simgesi ve ölçü ölçek ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Yazımızın devamında öncelik olarak DİMENSİON panelinden yapılması gereken ayarları yapıp daha sonrasında; autocad ölçülendirme komutu, daire ölçülendirme, sürekli ölçülendirme komutlarını ve komut kısa yollarını kısaca anlatacağım. Bu içerikten sonra; Bilmeniz gereken 15 ? AUTOCAD KOMUTU sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Ölçülendirme Komutu

Autocad ölçülendirme komutu “LİNEAR” komut kısa yolu olarak ben “DAL” kullanıyorum. Komutu girdikten sonra ölçü vermek istediğiniz yerin başlangıç ve bitiş noktalarına tıklayarak ölçülendirme yapabilirsiniz.

Sürekli ölçülendirme

Autocad sürekli ölçülendirme komutu aktif hale getirmek için öncelik olarak “DAL” komutu ile bir ölçü veriyorsunuz. Daha sonrasından “DİMCONT” komutunu girerek, sürekli ölçülendirmeyi aktif edebilirsiniz.

Bu adımları yaptıktan sonra çizim ekranında tıkladığınız her noktaya sürekli ölçülendirme yapabilirsiniz.

Daire ölçülendirme

Çember, Yuvarlak gibi çizimleri ölçülendirmek için “ARC LENGTH” komutu kullanılır. Kotumu girdikten sonra sonra tıkladığınız çember veya yuvarlak çiziminin uzunluk ölçüsünü verecektir.

Eğer açı ölçmek istiyorsanız “ALİGNED” komutunu kullanmanız gerekmektedir.

Dimension Ayarları

Ayarlar kısmına girmek için “D” kısa komutunu yazdığımızda karşımıza Dimension ayar paneli çıkacaktır. Sol taraf da yer alan İSO-25 ve Standard olarak aktif 2 kayıtlı ayar bulunmaktadır. İSO-25 mavi tonlu o anki aktif stili kullanılıyor anlamına gelmektedir.

Dimenson Ayar Ekranı

“D” komutunu yazdıktan sonraki çıkan ekranın sağ tarafındaki NEW… butonuna tıklayarak o anki aktif sitil dosyasının düzenleme sayfasını açın.

İlginizi çekebilir ? DWG – PDF ÇEVİRME

Yazı Boyutu Ayarları

Yazı boyutunu ayarlamak için Dimension ayar panelinin 3. sekmesinden bulunan TEXT sekmesine girip TEXT HEİGHT kısmından ölçü yazı büyüklüğünü ayarlaya bilirsiniz. Genel olarak 1/50 ölçekli çizimler için; 16 – 25 arasında değer girerek kullanabilirsiniz.

Dimension - Ölçü yazı boyutu ayarlama

Ölçü köşe simge ayarları

Ölçülendirme yaptıktan sonra iki hıza arasında, başlangıç ve bitiş noktalarını işaret simgesini değiştirmek için Symbols and Arrows (Sembol ve Oklar) sekmesinin ilk butonunda yer alan FİRST sekmesinde istediğiniz köşe sembolünü seçebilirsiniz. Burada standart seçim OBLİQUE‘dir.

Dimension Ayarları

Autocad içeriklerimizin tamamı için ? AUTOCAD sayfamızı ziyaret edebilirsiniz veya hızlı bir şekilde Autocad Program kullanımı ve Autocad üzerinden mimari proje çizimini öğrenmek için ? AUTOCAD KURSU sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhaba.
    dosyamda hangi layerda olursam olayım sabitlenmiş başka bir layerda ölçü veriyor. mesela ben 0 layerındayım ölçü veriyorum ölçüm içölçü ismindeki başka layırda oluşuyor. bunu değiştirmeye dair bir fikriniz var mı?
    teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu