Mimari Eserler

Dünyanın En Yüksek 10 Binası (Burc Halife 828m)

dünyanın en yüksek binaları

Geçmişten günümüze kadar inşa edilmiş yapılara baktığımızda; kat yüksekliklerini oluşturan ve belirleyen en önemli etmen kentin siluetini oluşturan bina tasarımlarıdır. Mimari Eserler anlamında bakıldığında ise Kiliseler, Camiler ve kamu kuruluşları gibi yapılar bu duruma öncülük etse de; gelişen teknoloji ve dönemin iktidar partilerinin (kentin siluetini dönenim iktidar partilerini belirler) gücü ve çıkarları doğrultusunda oluşmaktadır.

Bu duruma bir örnek olarak Türkiye’den bir örnek vererek daha sonrasında Dünyanın En Yüksek Binaları başlığı altında 10 mimari eser hakkında detayları bilgiler ve görseller ile yazımıza devam edeceğim. Ve dünyanın en yüksek yapılarını listelerken Bursa da yer alan Fomara Toki örneği ile ülkelerin Şehircilik, Tasarım, Kültür ve Mimarlık alanındaki gelişmişliklerinin etkilerini görseller üzerinden sorgulayabilirsiniz.

fomara toki bursa

Anlatmaya çalıştığım şeyin konumuz olan (Dünyanın En Yüksek binası) ile ilişkisini umarım yukarıda verdiğim örnek ile bir nebze anlatmışımdır diye umuyorum. Yapıların inşa edildiği dönemim iktidar partileri, Şehircilik, Kültür, Teknoloji ve Mimarlık alanındaki gelişmişlikleri yansıtmaktadır.

Burj Khalifa

Dünyanın en yüksek binası olarak bilinen Burj Khalifa gökdeleni toplamda 828 metre ve 162 kattan oluşmaktadır. Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan bu yüksek yapı toplamda 454.249 m² alan üzerine kurulmuştur ve projeyi tasarlayan mimarlar: Skidmore, Owings & Merrill’dir ve yüklenici yani Burj Khalifa Samsung Corporation , Dubai Contracting Company LLC inşaat şirketleri tarafından yapılmıştır.

Burj Khalifa

Özellikleri

  • 2022 yılından itibaren Dünyanın En Yüksek Katlı Binası özelliğine sahiptir. (828 metreden oluşması)
  • Dünyanın en çok katlı yapısında 1. sırada yer almaktadır. (164 kattan oluşması)
  • Dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 km hıza sahip)
  • En yüksek kata çıkan asansör sistemi
  • Dünyanın en yüksek katta bulunan gece kulübü (144. katta gece kulübü yer almaktadır.)
  • En yüksek katta bulunan restoran (122. katta restoran bulunmaktadır.)

Genel olarak Burj Khalifa özelliklerine baktığımızda Dünyanın en yüksek binası olma özelliğinin getirdiği ve bu durama karşı uygulanan teknolojik özelliklerinden kaynaklı rekorları elinde bulundurmaktadır.

İlginizi Çekebilir ? EMRE AROLAT “SANCAKLAR CAMİİ” PROJESİ ÇALINTI MI?

Kat Planı

Burj Khalifa projesi kat planlarına baktığımızda üçgen formundan yola çıkarak oluşturulmuştur ve merkezi çekirdeğinde Merdiven, Asansör gibi dikey ulaşım birimleri etrafında oluşturulmuştur.

Burj Khalifa kat planlari

China Zun

Çin de yer alan China Zun gökdeleni dünyanın en yüksek binaları arasında 10. sırada yer almaktadır.

china zun

Hal arasında Çin Zun olarak bilinen bu gökdelen 109 katlı ve toplam yükseliği 528 metreden oluşmaktadır. Bu bölğedeki diğer en yüksek yapılı bina olan Çin Dünya Ticaret Merkezi Tower III yapısından 190 metre daha yüksektir. 2011 yılında yapımına başlanmıştır ve toplamda 7 yıl inşaası süren bu yapının Mimarları ise Kohn Pedersen Fox Ortaklığı, Farrells’dir.

Tianjin CTF Finans Merkezi

Çin’in Tianjin şehrinde yer alan ve şehir adını taşıyan Tianjin CTF olarak bilinen bu yapı Finans Merkezi olarak kullanılmaktadır ve dünyanın en yüksek 9. binası olarak bilinmektedir.

Tianjin CTF finans merkezi

Yapımına 2013 yılında başlanılmıştır ve 6 yıl süren inşa süresi süren bu yapı Çin de “süper yüksek gökdelen” olarak anılmaktadır. Toplamda 97 kattan oluşan bu gökdelen 530 metre toplam yükseklikte oluşmaktadır.

Özgürlük Kulesi

New York da bulunan Özgürlük Kulesi toplamda 104 kattan oluşmaktadır ve kat yüksekliği toplamda 532 metredir.

özgürlük kulesi newyork

Yapının yüksekliği ile ilgili bir özelliği 542 metre yani 1,776 fit olmasıdır. 1776 değeri ise Amerikan Bağımsızlık bildirisinin imzalandığı tarihe denk gelmektedir.

Guangzhou CTF Finans Merkezi

Otel, Rezidans ve Finans Merkezi olarak kullanılan Guangzhou gökdeleni toplamda 530 metreden oluşmaktadır. 111 katlan oluşan bu binanın Mimari tasarımcıları Kohn Pedersen Fox Associates (KPF)’dir. Dünyanın en yüksek binası sıralamasında 6. sırada yer almaktadır.

Guangzhou CTF Finance Center 530 metre

One World Trade Center

Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) Mimarlık tarafından yapılan Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) ofis olarak kullanılmaktadır ve toplamda 94 kattan oluşan bu yüksek bina 541 metreden oluşmaktadır. Dünyanın en yüksek binası sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.

One WorldTrade Center

Daha fazla benzer içerik için ? Mimari Eserler sayfamızı ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu