Mimari Eserler

Görülmesi Gereken 5+ Mimari Eser

Ölmeden önce görmeniz gereken ve dünyaca ünlü 10 mimari eser ve mimarları. Tarih boyunca insanlar kültürel yaşamlarına ve dönemin imkanlarına göre; basit barınaklardan, büyük anıtlara kadar yapılar inşaa etmişlerdir. Bu yapılar genellikle sanat olmaktan çok bir ama hizmet etmek için inşa edilmiştir. Ancak geçmiş dönemlere baktığımızda inşa edilen bu yapılar günümüz sanat eseri niteliğindedir.

Bu yazımızda ise MİMARİ ESERLER başlığı altında Ölmeden önce görülmesi gereken 10 Mimari eser ve Fotoğrafları yer almaktadır. Ve ilk sırada İstanbul da Bulunan ve bir Bizans Mimarisi “Ayasofya Camii”dir.

Görülmesi Gereken 5 Mimari Eser

Bu liste, dünyaca ünlü 5 mimari eserden oluşmaktadır. Liste, tarihi ve dini yapıların yanı sıra ünlü simge yapılardan oluşmaktadır.

Ayasofya Müzesi

Yunanca “Ἁγία Σοφία Hagía Sophía” olarak geçen ve günümüzde “Ayasofya Müzesi” olarak bilinen bu yapı hangi akla hizmet ise Camii olarak kullanılmaktadır. Bu yapı 532-537 yıllarında, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır ve Mimarları: İsidoros, Anthemios’dur.

Ayasofya Müzesi

Guggenheim Müzesi

Mimar: Frank Gehry
Yer: İspanya

Guggenheim Müzeleri, Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın kurduğu ve sahibi olduğu dünya çapındaki bir müzeler grubudur. Vakıf, modern ve çağdaş sanata adanmıştır ve ilk müzesi 1937’de New York’ta kurulmuştur.

Guggenheim Müzesi

O zamandan beri, vakıf üç yer daha açmıştır: Venedik, İtalya’daki Peggy Guggenheim Koleksiyonu; İspanya’daki Guggenheim Müzesi Bilbao; ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Guggenheim Abu Dhabi.

Tac Mahal

Yer: Hindistan

Babür imparatoru Shah Jahan’ın en sevdiği karısı 14. çocuğunu doğururken öldüğünde, onun anısına bir anıt dikme sözü verdi.

Tac Mahal

Sonuç, 20.000’den fazla işçi tarafından inşa edilen ve imparatorluğun gelirlerinin beşte biri tarafından finanse edilen Tac Mahal oldu. Dünyada en çok tanınan yapılardan biridir ve aşkın kalıcı bir sembolüdür.

Dans Eden Ev

Yer: Çek Cumhuriyeti
Mimarları: Frank Gehry, Vlado Milunić

Det dansende Hus, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde bulunan karma kullanımlı bir ofis binasıdır. Henning Larsen Architects’in Danimarkalı mimari stüdyosu tarafından tasarlandı ve 1999’da tamamlandı.

Dans eden ev, Det dansende Hus

Bina, Kopenhag’da deniz kıyısında yer almakta ve ofisler, restoranlar ve bir otel içermektedir. Alanının yönelimine ve bitişik tarihi binalara cevap veren kavisli bir yapı olarak tasarlanmıştır.

Chenonceau Şatosu

Yer: Fransa
Mimar: Philibert de l’Orme

Chateau de Chenonceau, Cher Nehri’ni kemerler ve köşkler arasında köprüleyen, Rönesans döneminden kalma bir mimari tarza sahip olağanüstü bir kaledir.

Chenonceaux Şatosu

Katherine Briçonnet’ten Diane de Poitiers, Catherine de Medici ve Lorraine’li Louise’e kadar on altıncı yüzyılda kadınlara devredildiği için ‘bayanlar’ kalesi olarak bilinir.

Benzer İçeriklerimiz;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu