Uzunluk Ölçüleri Veritabanı

Voleybol Sahası Ölçüleri ve Çizimi

Voleybol Sahası ve Voleybol Kortları adıyla da bilinen dikdörtgen şeklindeki bir oyun alanıdır. Kapalı Spor salonlarında zemin kaplama malzemesi olarak esnek ahşap döşeme malzemesi ve açık hava, plaj gibi alanlarda yer alan voleybol sahası zemin kaplaması ise akrilik kaplama ve EPDM kauçuk malzemesi kullanılmaktadır.

Bu yazımız içerisinde Voleybol Sahası Ölçüleri; dünya standartlarına (gerçek ölçüleri) belirlenmiştir. Sahanın yatay – dikey ölçüleri, File ölçüleri, Filenin yerden yüksekliği gibi tüm detay uzunluklarına ve çizimlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  • Genişlik: 9 metre
  • Uzunluk: 18 metre
  • Toplam alan: 162 metrekare

  • File ölçüleri: 1 metre x 9 metre
  • File Yüksekliği (Erkekler için): 243 cm
  • File Yüksekliği (Kadınlar için): 224 cm

VOLEYBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ

Gerçek bir voleybol sahası ölçüsü 19 metre x 9 metre oyun alanından oluşan ölçülerdir.

Oyun alanı dışında kalan dünya standartlarında ölçüsü ise; 24 metre x 15 metrelik toplam saha alanına sahip olması gerekmektedir. Yani oyun alanı dışında kalan her kısım için 2,5 metre boşluk bırakılır.

Voleybol sahası ölçüleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ? FUTBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ VE ÇİZİMİ

Yukarıdaki çizim ölçüsü resmine tıklayarak ölçülerin net olarak / gerçek ölçülerini görüntüleyebilirsiniz.

FİLE ÖLÇÜLERİ

  • Orta çizgi (file) uzunluğu 9 metreden oluşmaktadır. +90 cm her iki kısımdan ip mesafesi ile 10.80 cm net file ölçüsü bulunmaktadır. (Demir, Voleybol sahası direklerine bağlanması için.)
  • File uzunlu 9 metredir ve yüksekliği ise 1 metredir. Filenin yerden yüksekliği kadınlar için: 224 cm, Erkekler için: 243 cm (dünya standartlarına göre) gerçek uzunluk ölçüleridir.

Kim icat etti?

Bir spor oyunu olan Voleybol ilk olarak 1895 yılında William G. Morgan tarafından icat edilmiştir. Aynı tip saha boyutu içerisinde basketbol, ​​beyzbol ve hentbol gibi çeşitli spor oyunlarının bir türüdür.

Kaç kişiyle oynanır?

İki takım halinde oynanan voleybol oyunu toplamda 12 oyuncu ile oynanmaktadır. Her takımda 6 oyuncu bulunmaktadır ve 6 + 6 = 12 kişi ile oynanmaktadır. Plaj voleybolu ise 2 + 2, toplamda 4 kişi ile oynanmaktadır.

Oyun süresi nedir?

Voleybol 5 setten oluşan bölümlerden oluştuğu için belirli bir süresi yoktur. Ortalama bir oyun süresi belirtmek gerekirse 60 dakika – 90 dakika arasında sürmektedir. Toplamda 5 setten oluşan oyunda; 3 set kazanan takım olması halinde oyun sonlanmaktadır.

BUNUDA OKUYUN ? BASKETBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ VE ÇİZİMLERİ

Bu yazımızda sizlere Voleybol Sahası Ölçüleri ve Çizimleri hakkında bilgiler paylaştık. Benzer uzunluk ölçüleri ve çizim arşivimize Uzunluk Ölçüleri Veri Tabanı sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ?

VOLEYBOL SAHASI MAKETİ

Voleybol Sahası Maketi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu