Sistem Detayları

Asansör Kesit ve Plan Çizimi .dwg

1/50 Mimari çizim standardında çizilmiş Asansör Kesit ve Plan Çizimi

asansör plan ve kesit dwg

Arkadaşlar Merhaba 😀 Pislik Mimar da bugün🎈 Asansör planı ve kesit paylaşımı yapayım dedim. İndireceğiniz Autocad dwg projesi içerisinde Asansör Kesiti ve Asansör plan çizimi yer almaktadır. Plan ve Kesit çizimi yaparken dikkat etmeniz gereken 2 önemli detay bulunmaktadır, bunlar;

 • Temel de çizmeniz gereken asansör boşluğu ve
 • Asansörün çıktığı son katın üst döşemesine asansör dairesi çizmeniz gerek. Asansör dairesi yani Makine dairesinde asansör mekanizması ( Motor, halat) yer almaktadır.

Makine daire yapacaksanız eğer bunu çatıya işlemeniz gerek. Yani asansörün kapladığı alan çatı katında diş yapması gerek, yani çatıya küçük bir oda yapıyormuş gibi düşünün.

Tabi bu yaptığınız sisteme göre farklılık göstermektedir ama standart budur.  Dün paylaştığım Panoramik Asansör .dwg ( https://www.pislikmimar.com/panoramik-asansor-dwg/ )çizim yazıma da göz atabilirsiniz. ( Yazı içerisinde asansör çalışma sistemi animasyonu yer almaktadır.)

Asansör Kesit .dwg ve Asansör Plan çizimini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise yazı altındaki Mesaj panelinden sorabilirsiniz. 🙋‍♂️

asansör kesit ve plan çizimi


Dosya Türü ;  Autocad .dwg

İçerik: Autocad Asansör Kesit ve Asansör Planı çizimi


Tefriş Kütüphanesi:Asansör Kesit .dwg

Kategori: Sistem Detayları

Autocad Tefriş çizimlerine ihtiyacınız var ise DWG İNDİR sayfamızdan tefriş çizimlerine ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

   1. bu bir hidrolik asansör çizimi değildir.kone asansöre ait mono space diye adlandıralan asansör projesi kesitidir.hidrolik asansörlerde makina dairesine sahiptirler.

  1. @ Baran Merhaba, Evet Asansör Dairesiz bir çizimdir.

   Hidrolik Asansör olduğundan dolayı, Asansör Dairesine gerek duyulmayan bir sistemdir.
   Sadece çatı katında 50 cm kadar diş bulunmaktadır.

 1. asansör motor odası döşeme kalınlığı 20 cm ve yüksekliğinde iç temizi 1m istenen bir projeme denk geldim bu onun için bir standart mıdır?

  1. @rabia

   1 metre asansör dairesi için biraz yüksekliği olacaktır. Minimum 1.50 metre bırakırsanız asansör makinası için arıza durumunda en azından tamir / söküm işlemleri için daha rahat olacaktır.

   Eğer oda yani kapılı bir şekilde yapacaksanız bir insan boyu 1.90 metre kabul edersek, sizlerde bu ölçüde temiz / net ölçü bırakmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu